Doplnky stravy sú horúcou témou dnešnej doby. Nejeden z nás často rieši, čo za doplnky zvoliť v rámci zlepšenia svojho dlhodobého zdravia, či prevencie. O to dôležitejšie je sa ohľadom tejto témy informovať, ak sme ženy v očakávaní a potrebujeme podporiť nielen svoje zdravie, ale aj nášho bábätka.

Na aké mikroživiny sa v tomto období zamerať a prečo? Veľký prehľad o správnej výžive v tehotenstve pre vás spracovala študentka naturopatie Karolína Tomaides

V tomto článku sa dozviete:

  • Najviac živín môžeme získať z kvalitnej stravy
  • Prečo dbať na dostatočný príjem vitamínu A, D a C?
  • Zanedbávané minerály a ich vplyv na tehotenstvo
  • Probiotiká ako podpora vyváženého vaginálneho mikrobiomu
  • Káva a CBD v tehotenstve

Dostatočná výživa je dôležitá už pred otehotnením

Tehotenstvo je všeobecne obdobím, kedy majú naše telá samozrejme vyšší nárok na živiny. To pravdepodobne mnoho z nás vie a je to logické, predsa len v nás vzniká nový život, ktorý si pre svoj vývoj tiež žiada celé spektrum dôležitých nutrientov. Hneď na začiatok je však dôležité spomenúť, že je obrovsky podstatné sa na dostatočné vyživenie organizmu ženy zameriavať už PRED otehotnením v rámci prekoncepčnej starostlivosti. Dôvodom sú predovšetkým vyššie nároky na živiny v prvopočiatku vývoja plodu, keď mnoho žien ešte ani nemusí vedieť, že sú tehotné a dlhšia doba vyrovnania ich hladín v tele.

Kvalitný jedálniček je základ

Aj keď budú hlavným hráčom tohto článku potravinové doplnky, treba spomenúť, že dôležitú úlohu zohráva predovšetkým strava, ktorá je základným stavebným kameňom dostatočnej výživy. Doplnky stravy sú totiž stále len doplnky a pokiaľ nebudeme stavať na skutočne kvalitnom jedálničku zo základných potravín, ktoré sú ako také mnohokrát na množstvo vitamínov a minerálov bohaté, nezachráni nás ani tá najkvalitnejšia suplementácia. Najviac živín stále získame z kvalitnej stravy, kde sa nachádzajú aj živočíšne zložky (neodporúčam v tomto období rozhodne stravu čisto rastlinnú, pretože je o celé spektrum mikroživín ochudobnená, čo môže mať aj negatívny dopad na vývoj dieťaťa).

V dnešnej dobe, keď je pôda vyčerpaná a v dôsledku toho aj chudobnejšia na niektoré živiny, musíme často myslieť aj na zmysluplnú a kvalitnú suplementáciu. Poďme sa tak pozrieť na to, čo je jej súčasťou!

Vitamín A

Strava by mala ideálne obsahovať dostatok vitamínov rozpustných v tukoch (A, D, E, K), ktorých je v rastlinnej strave minimum. Napríklad vitamín A, ktorý reguluje diferenciáciu buniek, zaisťuje správny vývoj mnohých orgánových systémov a predovšetkým aj vývoj nervovej sústavy, sa v rastlinných zdrojoch nevyskytuje vôbec (betakarotén, ktorý mnoho výrobcov označuje mylne za vitamín A, je iba jeho prekurzorom a miera premeny betakaroténu na samotný vitamín A je veľmi nízka). [2]

V rámci stravy tento vitamín môžeme získať napríklad z vajec, či pečene, ktorých konzumácia by počas tehotenstva mala byť síce striedma, ale súčasťou jedálnička rozhodne byť môže. Vitamín A z nich je v prirodzenej forme a nebola preukázaná jeho teratogenita, teda je bezpečný a nepatrí medzi vonkajšie faktory, ktoré by mohli zapríčiniť vznik vrodenej vývojovej vady.

V rámci doplnkov je možné využívať olej z tresčej pečene, ktorý je zároveň aj skvelým prírodným zdrojom vitamínu D.

 

rosita-olej-z-trescich-jater
ROSITA EXTRA PANENSKÝ OLEJ Z TRESČEJ PEČENE 150 ML
Na rozdiel od ostatných tresčích olejov sa olej Rosita získava z voľne lovených tresiek (Gadus morhua) z čistých nórskych vôd. Olej sa spracováva za studena, takže si zachováva maximálny obsah živín.

Vitamín D

Vitamín D predstavuje sám o sebe veľkú tému a mohol by tu o ňom byť celý samostatný rozsiahly článok. Veľa z nás vie, že veľká časť populácie trpí jeho nedostatkom. Veľmi často je to v dôsledku absencie jeho kvalitných prirodzených zdrojov v strave (tučné ryby, vajcia) a z málo tráveného času na slnku a prirodzenom svetle. Mnohokrát môže byť jeho nízka hladina aj dôsledkom nejakého chronického problému v organizme.

Znížené hladiny vitamínu D u tehotných sú spojené so zníženou hladinou vitamínu D u bábätka a teda aj so zvýšeným rizikom vzniku krivice a rozvojom respiračných infekcií, alergií a ekzémov. [6

V rámci suplementácie potrebné tento vitamín čo najviac čerpať z prirodzených zdrojov, ktoré sú telu vlastné a vedia s nimi pracovať (v lete slnko, v zime strava a olej z tresčej pečene). Z môjho pohľadu je olej z tresčej pečene najlepšou formou suplementácie vitamínu D, pretože sa tu nachádza spolu s vitamínom A, s ktorým potrebuje byť v synergii. Každý receptor vitamínu D má totiž miesto aj pre vitamín A a obaja sú pre tú správnu spoločnú „muziku“ potrební (pokiaľ dopĺňame iba vitamín D, vyčerpávame vitamín A, ktorého už tak aj nemávame v strave dosť).

TIP: O tom, aká je dostatočná hladina vitamínu D dôležitá vo vývoji detí, sme písali už v článku: Prečo potrebujú deti vitamín D už od narodenia?

Vitamíny skupiny B

Neopomenuteľnými sú samozrejme tiež veľmi známe vitamíny skupiny B. Dôležitá je adekvátna hladina vitamínu B9 (kyselina listová), ktorý je zásadný pre vývoj nervovej sústavy plodu. Najideálnejšie je však tento vitamín dopĺňať už pred samotným otehotnením, pretože k vývoju neurálnej trubice dochádza hneď v prvých týždňoch po oplodnení. Z rovnakého dôvodu je veľmi podstatný aj dostatok vitamínu B12, ktorý rovnako ovplyvňuje zdravý vývoj plodu a jeho nervovej sústavy. U oboch týchto vitamínov voľte ich aktívne formy (metylfolát a metylkobalamín).

TIP: Viac o vitamínoch skupiny B a ich vplyve na správne fungovanie tela sa dočítate v článku: Vitamíny skupiny B: Čo sú zač a aký majú vplyv na zdravie?

liposomalni-b12-goodie
LIPOZOMÁLNY B12 (METHYLCOBALAMIN) 30 KS
Goodie vitamín B12 je v čisto prírodnej aktívnej forme metylcolabamínu a v lipozomálnej podobe, ktorá predstavuje revolúciu vo vstrebateľnosti – je až 20x účinnejšia ako bežné doplnky stravy. 

Vitamín C

Z ďalších vitamínov môžeme spomenúť ešte napríklad vitamín C, ktorý je významným antioxidantom, má nápomocnú funkciu pri produkcii kolagénu, pomáha predchádzať rozvoju preeklampsie a podporuje funkciu nadobličiek (ktoré v období tehotenstva pracujú o sto šesť a rozhodne nie je žiaduce ich zaťažovať stresom, myslite na to ). Počas tehotenstva potreba vitamínu C rastie, preto je viac než vhodné ho dopĺňať, napríklad v prírodnej forme, akú predstavuje Berry Power Supermix.

berry-power-supermix-bio-150-g-goodie

BERRY POWER SUPERMIX BIO 150 G
Berry Power Supermix je zmes 100% prírodných práškov zo šípky, camu camu, aceroly a arónie. Obsahuje naozaj nadmerné množstvo vitamínu C a to v tej najlepšej vstrebateľnej prirodzenej forme.

Zinok

Ani na minerály nesmieme v tomto kritickom období zabudnúť. Jedným z tých, ktoré rozhodne stoja za zmienku, je zinok, pretože ovplyvňuje vývoj mozgu bábätka, jeho celkový rast aj vývoj imunitného systému. [3] Najlepšie je voliť zinok z prirodzených zdrojov prírody, kde sú jeho najbohatším zdrojom ustrice, ďalej potom mäso a tekvicové semienka.

goodie-dynove-seminko-500g

TEKVICOVÉ SEMIENKA 500 G
Goodie tekvicové semienka pochádzajú zo špeciálnych odrôd tekvice - semienka nemajú tuhú šupku a nemusia sa lúpať. Spracovávajú sa šetrne praním, sušením, čistením a poprípade leštením. Štvrť šálky tekvicových semienok dodá telu približne 45 % odporúčanej dennej dávky horčíka, 28 % dennej dávky železa a 17 % zinku.

Horčík

Avšak tým úplne najzásadnejším minerálom, ktorý má veľký význam nielen pre tehotné, je horčík. Horčík patrí medzi minerály, ktoré organizmus najrýchlejšie zužitkováva v obdobiach stresu, čím tehotenstvo pre telo rozhodne je. Pomáha tiež s kŕčmi, únavou a zlepšením spánku – teda s problémami, ktoré pravdepodobne pozná nejedna žena v očakávaní. [4] Dopĺňať ho možno buď perorálne v lipozomálnej forme, alebo transdermálne cez kožu, napríklad horčíkovým sprejom, či v rámci relaxačného kúpeľa s epsomskou soľou.

Viete, že? Horčíkový sprej môže pri aplikácii na bruško pomáhať s častým močením počas noci a pri aplikácii na chrbát s ich bolesťou.

magnesiovy-olej

MAGNESIOVÝ OLEJ 31% 100 ML
Predstavuje vysokú a bezpečnú 31% koncentráciu chloridu horečnatého. 100% prírodný produkt je testovaný a balený bez chemického a tepelného ošetrenia v ČR. Neobsahuje vonné či konzervačné látky, ani silikóny a iné deriváty.

Probiotiká

Posledným doplnkom, ktorý stojí za zmienku sú probiotiká. Vyvážený mikrobióm veľmi významne ovplyvňuje naše dlhodobé zdravie, predsa len veľkú časť našich tiel tvoria mikroorganizmy. Obsadenie prospešnými baktériami hrá veľmi významnú úlohu predovšetkým pri pôrode, keď bábätká prechádzajú pôrodnými cestami, kde získavajú svoje prvotné osídlenie do budúceho života, ktoré by malo byť ideálne tej najlepšej možnej kvality. Črevný mikrobióm ovplyvňuje ten vaginálny, preto je vhodné ho pravidelne podporovať aj počas tehotenstva. Na to skvele slúži pravidelná konzumácia fermentovaných nápojov, či potravín, alebo kvalitné probiotiká, ako sú napríklad tie od značky Smidge.

goodie-smidge-60-kapsli

SMIDGE SENSITIVE PROBIOTIKA 60 KAPSÚL
Probiotiká Smidge™ obsahujú aktívne lyofilizované alebo mrazom sušené baktérie. Vďaka lyofilizácii zostávajú baktérie stabilné, nenarušené a majú zachované svoje blahodárne vlastnosti.

Káva a CBD. Áno alebo nie?

Mnoho žien pri otehotnení rieši, či môžu pokračovať v stereotype konzumácie dennej kávy. Názorov existuje niekoľko, ale z môjho pohľadu je odpoveď skôr NIE a to hneď z viacerých dôvodov. Tehotné ženy sú na kofeín viac senzitívne, trvá u nich 1,5-3,5-krát dlhšie, než kofeín opustí ich organizmus a teda na ne môže mať oveľa dlhšie vplyv. Má sklony k obmedzeniu prísunu toku krvi k plodu, čo ho môže negatívne ovplyvňovať. Niekoľko výskumov tiež preukázalo, že konzumácia kofeínu v tehotenstve môže mať v niektorých prípadoch negatívny vplyv na rast plodu [1]. Z môjho pohľadu je tak lepšie v tomto období kávu jednoducho opustiť a radšej si užívať bezpečné Cofree a jeho benefity.

coffree-goodie

COFFREE - PÚPAVOVÝ KÁVOVINOVÝ NÁPOJ 75 G
Coffree je 100% prírodná prášková zmes z ľahko praženého čakankového a púpavového koreňa, jačmeňa a ryže, ktorá chutí úplne totožne ako káva a ako bonus má aj blahodárne účinky na zdravie. Obsah koreňov púpavy a čakanky priaznivo ovplyvňuje črevnú peristaltiku, pomáha predchádzať zápche a pôsobí na zvýšenie hladiny adiponektínu, ktorý reguluje správnu hladinu glukózy v krvi.

Veľmi často sa stretávame aj s otázkami na užívanie CBD. V tomto smere bohužiaľ neexistujú 100% jasné vedecké podklady pre poskytnutie definitívnej odpovede a práve z toho dôvodu sa vo veľkej väčšine užívania CBD skôr neodporúča. Zdá sa však, že mnohým ženám pomáha od niektorých nepríjemných symptómov, preto rozhodnutie závisí vždy na žene samotnej a jej porade s kvalifikovaným odborníkom. [5]

 

Doplnky stravy sú rozhodne skvelým nástrojom, ktorý môže ženám v tehotenstve uľaviť od niektorých nepríjemných symptómov, alebo pomôcť s podporou čo najlepšieho zdravia bábätka. Vždy je však namieste myslieť na to, aby aj strava mala čo najkvalitnejší základ a rovnako tak zložky, ktorými ju budeme vylepšovať. A presne na tom si v Goodie zakladáme!




Zdroje:
1. Maternal caffeine intake during pregnancy is associated with risk of low birth weight: a systematic review and dose–response meta-analysis, Ling-Wei Chen and collective, ncbi.nlm.nih.gov, 2014 Sep 19.
2. Vitamin A for Fetal Development, MARY ENIG, PHD, westonaprice.org, NOVEMBER 12, 2005
3. Supplement Alert: Think Zinc for Fertility, REVIEWED BY CHRISTINE TRAXLER, MD, mindbodygreen.com, JULY 25, 2021
4. MAGNESIUM OIL AS THE PERFECT COMPANION DURING PREGNANCY, saint-charles.eu
5. A WELL BODY AND A WELL BABY: WITH OR WITHOUT CBD, onyxandrose.com
6. Vitamin D in Children’s Health, Joy A. Weydert, ncbi.nlm.nih.gov, 2014 Sep 12.



Autor: Karolína Tomaides
Tisk