„Jesť čokoládu je podobné, ako byť zamilovaný."

Ten pocit určite poznáte, čokoláda je radosť a láska. A nemusíte byť ani Karlík, ani Willy Wonka, ani Umpa lumpa, aby ste tento pocit poznali.

  • Čo ale vlastne stojí za vlastnosťami čokolády?
  • Aké obsahuje účinné látky?
  • A prečo nie je čokoláda ako čokoláda a kakao ako kakao?

Kakao, presnejšie povedané surový, kakaový prášok zo semien kakaovníka pravého (Theobroma cacao), bolo v histórii považované za posvätnú potravinu, platidlo, obetinu a jeho cena bola často vyššia ako cena zlata. V súčasnosti ho vnímame hlavne cez čokoládu, ktorá je mnohokrát synonymom pre ultimátnu sladkosť, pochúťku a niečo, čo si dávame za odmenu. Na čokoláde sme často závislí, je jednoducho dokonalá a navodzuje pocity šťastia.

Korene toho pravého kakaa siahajú do Mexika k dávnym Aztékom, odkiaľ sa rozšírili do celého sveta. Pôvodná podoba kakaa sa ale trochu líšila od tej, na akú sme zvyknutí dnes. Kakao sa varilo spoločne s vodou na hustý nápoj a dochucovalo sa čili, vanilkou a ďalším korením. V dnešnej dobe obľuba kakaa stále stúpa, hlavne toho pravého. Dnes sa tak aj u nás môžete stretnúť s kakaovými ceremóniami, kde kakao slúži ako posvätný nápoj spájajúci všetkých zúčastnených. Vďaka účinným látkam dokáže mnohokrát navodiť až euforické stavy, alebo stavy podobné stavom rozšíreného vedomia, vďaka kakau si potom môžete prechádzať temnotou aj svetlom svojej duše a používať ho ako silný liečivý nástroj.

Kakao je surovinou na výrobu čokolády. Ak sa bavíme o kakau ako o superpotravine a látke s liečivými účinkami, reč je o kvalitnom nepraženom kakaovom prášku.

Čo robí kakao superpotravinou?

Pojem superpotravina je v poslednej dobe už trochu znásilnený pojem, pretože za superpotraviny sa vydáva všeličo. Keď sa na to pozrieme z vyššej perspektívy, superpotravinou pre nás môže byť čokoľvek, čo pôsobí na zdravie blahodárne. Išlo by teda povedať, že to budú všetky kvalitné lokálne potraviny. Tie pravé superpotraviny sú ale oveľa bohatšie na fytonutrienty a mikroživiny, pokiaľ sa na ne teda budete pozerať z tohto uhla pohľadu, výber sa značne zúži. Kakao sa tam ale bezpochyby zmestí, pretože vo svojej rýdzej podobe obsahuje:

  • Polyfenoly – flavonoidy, flavonoly, katechíny a epikatechíny. To sú všetky tie látky, ktoré rastlinu chránia pred škodcami, pred nepriazňou prirodzených podmienok. Pokiaľ budeme konzumovať potraviny na tieto látky bohaté, môžeme ich účinky preniesť aj na nás, v tele potom pôsobia najmä ako antioxidanty.
  • Methylxanthiny – sem patrí najmä theobromín – áno, je to tá látka, po ktorej nesie kakao svoj vedecký názov. Ide o látku príbuznú známemu kofeínu, ktorý v kakau nájdete tiež, ale v podstatne nižšom množstve a rozdielnom kokteile, než v káve. Patrí tiež medzi stimulanty, v tele pôsobí hlavne ako antioxidant.
  • Minerálne látky - tých obsahuje kvalitné kakao veľké množstvo, najmä horčík, draslík a meď. A pretože sa jedná o prirodzený zdroj, biodostupnosť týchto minerálov bude v našom tele vyššia ako biodostupnosť tých suplementovaných.
  • Okrem toho kakao obsahuje aj mnoho aminokyselín, najmä tryptofánu, ktorý je potrebný na tvorbu serotonínu v tele a mozgu. Vďaka tomu má kakao onen blahodarný vplyv na psychiku a náladu.

To ale samozrejme neznamená, že by bolo kakao samostatne plnohodnotnou potravinou, alebo že by dokázalo zabezpečiť naše zdravie. Pokiaľ ale budete k superpotravinám pristupovať optikou – kvalita stojí vysoko nad kvantitou a dôležitý je celkový kontext, môže značne prispieť k celkovému zlepšovaniu zdravia.

Efekty kakaa na ľudské zdravie

Vyššie spomínané fytonutrienty majú najmä antioxidačný efekt. To však nestačí dávať k dobru iba im, pretože kakao je celistvá potravina a najlepšie funguje ako celistvý koktail účinných látok, mikroživín aj makroživín, ktoré obsahuje.

Aj napriek tomu sa ale efekt fytonutrientov, najmä antioxidantov, prepisuje do vplyvu na zdravie, najmä na kardiovaskulárny systém, prevenciu rakovinového bujnenia, na stav kože, zubov a vlasov.

Kardiovaskulárny systém

Táto oblasť je asi najzásadnejšia, v kakau obsiahnuté antioxidanty majú priaznivý vplyv na zdravie cievneho systému. Kakao znižuje krvný tlak a zlepšuje prúdenie krvi. Vďaka tomu môže dochádzať k lepšiemu prekrveniu aj tých najjemnejších kapilár a periférnych častí tela, zlepší sa prívod kyslíka a zníži sa riziko upchávania ciev. Vplyv ale má aj na znižovanie zápalovosti, ktorá stojí na počiatku mnohých civilizačných ochorení, najmä tých kardiovaskulárnych.

Psychika a nálada

Kto by nemal po zjedení kocky (alebo tabuľky) čokolády lepšiu náladu, nepocítil teplo na srdci a na duši? Otázkou ale je, či za to môže kakao, alebo cukor, na ktorom môžete byť ľahko závislí. Lenže tento efekt prináša aj surové kakao, ktoré rozhodne nie je prevažne sladké. Stav našej psychiky závisí od mnohých vecí, od tých zjavných, ktoré prežívame, až po tie menej zjavné, ktoré sa odohrávajú vo vnútri, na biochemickej úrovni. Za tými stojí predovšetkým neurotransmiterová rovnováha, v tomto prípade sa dá zjednodušené povedať, že to je množstvo serotonínu a dopamínu.

Antistresový vplyv kakaa a jeho schopnosť modulovať psychiku súvisí hlavne s obsahom fenylalanínu, ktorý je dôležitý pre tvorbu dopamínu a tryptofánu, ktorý je zase prekurzorom serotonínu. Kakao navyše podporuje vyplavovanie endorfínov – takzvaných molekúl šťastia, ktoré sa vyplavujú okrem iného aj po cvičení, otužovaní, saunovaní, alebo po sexe. Prakticky to funguje tak, že endorfíny sa v mozgu viažu na opiátové receptory, takže pomáhajú znižovať bolesť a celkovo uvoľňovať nielen telo, myseľ, ale aj dušu.

Kakao ako nootropikum

Bola by ale škoda zostať len pri pozitívnom vplyve na náladu. Efekt totiž siaha trochu ďalej a to aj do oblasti zlepšovania kognitívnej výkonnosti. Kakao tým pádom môže mať vplyv aj na vašu prácu, sústredenie a pamäť, stačí vedieť, kedy po ňom siahnuť.

Okrem fenylalanínu a tryptofánu nesie za tento efekt zodpovednosť aj už skôr spomínaný theobromín, ktorý práve podporuje krvnú prietočnosť, nielen v tele, ale aj v mozgu. Vďaka tomu sa zlepší nielen okysličenie, ale aj prívod dôležitých živín. Po kakau sa vám preto bude lepšie učiť, pamätať, vybavovať, z dlhodobého pohľadu budete pohotovejší a budete pracovať na prevencii neurodegeneratívnych ochorení. Celý obrázok efektu kakaa na náš mozog a výkonnosť potom dokresľuje aj obsah magnézia a kofeínu, ktorý tu nemá taký silný efekt ako v prípade kávy. Po vypití šálky kakaa sa tak nemusíte obávať tak rapídneho nastrelenia, ako v prípade kávy.

Ako vybrať to správne kakao?

Pokiaľ chcete z kakaa dostať maximum a je pre vás dôležitá nielen chuť, ale aj zdravotný prínos, voľte primárne kakao s jasným pôvodom, jednodruhové, nepražené, nesladené a ďalej nijak nedochucované.

Jedine vtedy budete mať istotu, že všetky cenné látky, ktoré sú náchylné na zničenie vplyvom vysokej teploty, svetlom, vzduchom, alebo vlhkosťou, zostanú zachované.

A pretože sme si toho vedomí a sami sme zistili, že zážitok z pitia kakaa môže byť oveľa silnejší ako zážitok z konzumácie mliečnej čokolády, ponúkame vám na našom e-shope kvalitný nepražený kakaový prášok. Ten môžete využiť na prípravu samotného nápoja, pridávať ho do kaší a smoothie, alebo do ciest na pečenie zdravých dobrôt.

Nie je čokoláda ako čokoláda

Druhou možnosťou je potom výber kvalitnej čokolády, ktorá by mala obsahovať iba kakaový prášok, kakaovú hmotu (prípadne celkovo len kakaové bôby) a ďalej už prípadne len cukor (ideálne prírodné sladidlo), sušené mlieko, alebo korenie, orechy a ovocie. Čím menej zložiek bude čokoláda obsahovať a čím viac bude mať kakaa (ideálne aspoň 75%) tým lepšie. Bola by ale škoda si myslieť, že nemožno vyťažiť pozitívne efekty aj z milovanej tabuľky čokolády.

Tip na kakao na zahriatie a povzbudenie

  1. Zmiešajte vodu, sušené kokosové mlieko a kakaový prášok (na šálku použite asi 2 polievkové lyžice).

  2. Všetko dobre rozmiešajte metličkou a zahrievajte.

  3. Pridajte mletý kardamóm, škoricu a pomarančovú kôru, ak máte radi ostrejšie chute, tak pridajte aj trochu chilli.

Toto kakao je skvelý nápoj prvej voľby po otužovaní, kedy sa potrebujete prehriať hlavne zvnútra, vďaka efektu kakaa na zníženie krvného tlaku a zlepšenie prekrvenia vám krásne pomôže rozviesť teplo všade po tele a navyše podporí aj skvelý pocit.

Tento nápoj môžete použiť ale aj ako nootropikum na prácu, obzvlášť keď hľadáte alternatívu ku káve. Na spomalenie efektu môžete pridať ešte lyžičku panenského kokosového oleja, ktorý predĺži vstrebávanie účinných látok.



Autor: Jana Raganová
Tisk