Tiež vám príde, že ten čas letí čím ďalej rýchlejšie? Vianoce už sú zase za dverami. Niektorí z vás už možno zarábajú na perníkové cesto! A tak sme si povedali, že si spoločne pripomenie pár tipov, ako sa dá príprava cukroviniek a následné trávenie trochu odľahčiť! 

Trendy sa striedajú nielen v šatníku, ale aj v kuchyni. A vyzerá to, že jeden trend získava z roka na rok na sile. Je to väčší záujem o zdravšiu prípravu pokrmov.

Začíname chápať, že to, čo jeme, priamo ovplyvňuje to, ako sa cítime. Všetci sme tak trochu otrokmi trendov dôb minulých, kedy boli propagované nie práve zdraviu prospešné potraviny.

Čím teda nahradiť to, čo tak dôverne poznáme a odovzdáva sa z generácie na generáciu? Zdá sa to niekedy neľahké. Ide však iba o to, zoznámiť sa s inými alternatívami a vytvoriť si nový návyk.

Takže! Ideme na to! Hneď na začiatku sa pozrieme na zúbok tomu najväčšiemu diablíkovi dnešnej doby! ;)

  • Cukor - prečo ho nahradiť a čím?

Už ste sa asi tiež stretli s tým nepekným synonymom, ktorým cukor častujeme – biely jed. Skúsme sa triezvo pozrieť na to, prečo sa mu tak hovorí, keď je nevyhnutnou súčasťou pre správnu funkciu nášho organizmu a je zdrojom energie pre každú bunku nášho tela.

Nie je cukor ako cukor

Na pochopenie celej problematiky postačí, keď sa budeme sústrediť na sacharidy v potravinách prirodzene sa vyskytujúce – najlepšie v podobe škrob a vlákniny. Tieto komplexné sacharidy sú oproti jednoduchým cukrom pozvoľnou zásobárňou energie. Nedochádza k nehospodárnemu zaobchádzaniu s inzulínom v tele a neblahému kolísaniu krvného cukru.

Jednoduché cukry by sme mali dať v jedálničku až na druhú koľaj a pokiaľ predsa len túžime si život trochu osladiť, je dôležité vyberať z kvalitných zdrojov. Pri príprave ingrediencií na pečenie vynechajte biely cukor – to sú prázdne kalórie s nulovým zastúpením mikronutrientov. My v Goodie máme najradšej datľový cukor – ten je vyrobený 100% z datlí. Hneď potom siahame po kokosovom cukre – ten je vyrobený z nektáru kvetov kokosových paliem. A v čom obaliť vanilkové rožteky? Xylitol čiže brezový cukor je prírodné sladidlo, ktoré sa získava z dutiny a kôry brezy bielej. Máme ho v BIO kvalite v práškovej konzistencii. 

  • Biela múka - ďalší nepriateľ?

Je možno na zamyslenie, prečo toľko z nás dnes trpí nestráviteľnosťou lepku.

Dôvod nehľadajme len v nadmernej konzumácii pečiva. Zásadný je totiž podiel lepku v pšenici, ktorú dnes používame. Až do 6.storočia sa totiž pestovala pšenica dvojzrnka, namiesto nám dobre známej pšenice siatej. V čom je ten zásadný rozdiel? A prečo jedna nahradila druhú?

Pšenica dvojzrnka má nižší obsah lepku. Z toho dôvodu sa možno naši predkovia nemuseli stretávať s lepkovou intoleranciou v takej miere, ako my dnes. Pšenica siata je oproti svojej, povedzme citlivej staršej sestre, oveľa odolnejšia a jednoduchšia na pestovanie. Bohužiaľ je to ale vykúpené kvalitou, ktorá sa môže odraziť na našom zdraví.

Ďalším významným dôvodom je spracovanie – predtým sa pšenica a raž mleli medzi mlynskými kameňmi a múka tak obsahovala celé zrno – ako stred s lepkom a škrobom, tak obilku a klíčok. To všetko napomáhalo správnemu tráveniu. Vďaka týmto enzýmom v klíčku však múka žlkla a nebola ľahko uchovateľná. Dnes sa melie valcovými mlynmi, v ktorých sa pri drvení oddelí klíčok od vonkajšej časti zrna a zostane len lepok a škrob.

Dnešný trh poskytuje veľmi rozmanitú ponuku, kde si ľahko vyberiete, čím klasickú bielu múku nahradiť. Môžete nájsť také alternatívy, ktoré obsahujú lepku výrazne menej, alebo ho neobsahujú vôbec. A navyše so sebou nesú prednosti danej plodiny.

V našej ponuke máte naozaj z čoho vyberať. Nájdete tu obľúbené a známe varianty, ako je múka špaldová, pohánková, mandľová či ryžová. Išli sme však ešte za klasiku a prinášame vám tiež vychytávky, ako múka kokosová, arašidová, maková a iné.

  • Tuky a dogmy

Do nášho jedálnička tuky rozhodne patria. Tak, ako v iných prípadoch však ide o to, dobre si vybrať.

Tuky sú spolu s bielkovinami základnou stavebnou zložkou nášho tela a plnia množstvo potrebných funkcií.

Zdrojom nenasýtených tukov sú orechy, semienka, alebo rybí tuk. Majú skutočne pozitívny vplyv na naše zdravie. Posilňujú náš imunitný systém, znižujú krvný tlak a hladinu "zlého" cholesterolu.

Zato väčšina nasýtených tukov robí presný opak. Oleje sa priemyselne stužujú (hydrogenujú) a tým sa nenasýtené tuky menia na nasýtené. Pri stužovaní tukov vznikajú tzv. trans-mastné kyseliny, ktorých príjem je spájaný so vznikom srdcových chorôb. Vyhnite sa pri pečení margarínom.

V našom e-shope nájdete širokú ponuku zdravých tukov. A pretože sme pri tom pečení, odporúčame vám prepustené maslo Ghí alebo kokosový olej pre svoj vysoký stupeň prepálenia. Najmä chuťovo má najlepšie predpoklady stať sa ideálnym spoločníkom pre vaše zdravé pečenie.

Skoro to až vyzerá, že vás chceme zlomiť na výhradne rastlinnú stravu. Je pravda, že keby väčšina nášho jedálnička bola prevažne rastlinného pôvodu, prospelo by to nielen nám, ale aj celej našej planéte. Čo myslíte?

  • Mlieko áno alebo nie?

To, či ich prirodzené piť mlieko iného cicavca je otázka, nad ktorou sa dnes zamýšľa mnoho ľudí. A to či už z etického hľadiska, alebo ich k tomu donútilo zdravie.

Priemyselne spracované mlieko môže mať neblahé účinky na naše zdravie – v niektorých situáciách môže podporovať rozvoj zahlienenia, navyše je potenciálnym zdrojom rezíduí antibiotík.

Do štyroch rokov nášho života sa nám v tele prirodzene tvorí enzým laktáza, ktorý vie štiepiť laktózu – mliečny cukor. S pribúdajúcimi rokmi sa stáva tento enzým neaktívny. Dlhšia konzumácia mlieka teda môže u niektorých ľudí spôsobiť laktózovú intoleranciu (neschopnosť stráviť mliečny cukor, ktorou trpí nemalá časť našej populácie). Organizmus sa na pitie mlieka čiastočne prispôsobil, je ale otázka, čo z týchto dvoch vecí je neprirodzené – konzumácia mlieka, či laktózová intolerancia.

Dnes ľudia vo veľkej miere vyhľadávajú rastlinné alternatívy mlieka. Vďaka tomuto veľkému dopytu máme naozaj z čoho vyberať. Môžeme svoje chuťové poháriky rozmaznávať rôznymi variantmi, či už je to mlieko ryžové, sójové, mandľové, kokosové alebo mnohé iné.

  • Čo sa skrýva za vajcom?

„Ak nevykoreníme utrpenie zo spôsobu chovu poľnohospodárskych zvierat, nebudeme ako ľudstvo nikdy slobodní.“

Už neviem, kto to povedal. Je ale jasné, že to nie je len naše blaho, o ktoré by sme sa mali v rámci nášho stravovania starať. Kto aspoň trochu nazrel do podmienok komerčného chovu sliepok, už si asi s pokojným svedomím vajcia z klietkového chovu nikdy nekúpi. A to je asi aj dôvod, prečo sú tieto chovy zabudované na periférie a skryté naším očiam.

Vajcia z voľného chovu sú možno drahšie, uvedomme si však, čo si tými peniazmi skutočne kupujeme. Podporujeme spokojné bytie živej bytosti, alebo jej nekonečné utrpenie.

Pokiaľ je zvieratám umožnené napĺňať svoje pudové potreby, prirodzene sa to premietne aj do kvality produktov, ktoré si od nich berieme

  • Krémy a džemy – nielen na premazanie

Aj tu je možné popustiť uzdu fantázii a nechať sa inšpirovať nevšednými a neskutočne chutnými spojivami. Pre toto blažené maškrtenie využívame prirodzenú sladivosť plodín a zachovávame ich autentickú chuť.

Čím si spojiť linecké, perníčky či RAW cukrovinky? Máme pre vás hneď niekoľko tipov!

Bez hanby musíme povedať, že náš rad orechových krémov je skutočný gurmánsky úspech! ;) V tomto prípade ale zdravšie rozhodne neznamená menej chutné! No, tu sa nedá rozpisovať. Kto neochutná, nepochopí! ;)

Ak potrebujete doladiť svoje pečivo ovocnými príchuťami, potom si dovolíme povedať, že zaplesáte aj nad ponukou našich džemov….

Na záver vás chceme pochváliť, že sa snažíte o zdravší prístup k svojmu životu prostredníctvom stravovania. A chceli by sme vás vyzbrojiť aj trochou trpezlivosti. Zdravé pečenie si možno žiada množstvo experimentov a isté zasvätenie do mierne odlišného zaobchádzania so surovinami, než klasické pečenie. Výsledok však stojí za to. Vianoce bez pocitu preplneného brucha, pálenia záhy či nežiaducich kíl navyše, ktoré (čo si budeme hovoriť) s novoročnými predsavzatiami naozaj nemiznú!

Príjemné a zdravé maškrtenie vám praje vaše GOODIE.



Autor: Andrea Smělíková
Tisk