Detoxikácia v ľudskom tele funguje nonstop, avšak nie vždy s maximálnou efektivitou. Našťastie dokážeme jednotlivé procesy pozitívne ovplyvniť tým, aké látky prijímame zo stravy a prírodných prípravkov.

Zoznámte sa so 4 bylinami s detoxikačnými účinkami, ktoré podporia činnosť orgánov a tým aj celú prirodzenú očistu tela po celý rok vrátane obdobia jarného detoxu.

 

 V tomto článku sa dozviete, ako s detoxikáciou tela pomôže:

  • Pestrec mariánsky (Sylibum marianum)
  • Klanopraška čínska (Schizandra chinensis)
  • Sladké drievko (Glycyrrhiza glabra)
  • Púpava lekárska (Taraxacum officinale)

Prečo využívať byliny na podporu detoxikácie tela?

Byliny obsahujúce prospešné látky poslúžia na zvýšenie efektivity prirodzených očistných procesov, kedy stimulujú jednotlivé orgány v snahe dostať z nich čo najlepší výkon pri odstraňovaní škodlivín a nežiaducich odpadových produktov. Príroda totiž funguje ako neuveriteľná zelená lekáreň, len musíte vedieť, po akej konkrétnej rastline siahnuť pri daných problémoch – napríklad nižšie uvedené 4 byliny si zaslúžia jasné prvé priečky v posilnení detoxikačných procesov tela.

TIP: Chcete sa dozvedieť viac informácií o tom, ako všeobecne funguje očista organizmu a čím ju posilniť? Prečítajte si samostatný článok na tému: Ako sa začiatkom jari podporiť prirodzený detox tela.

Pestrec mariánsky (Sylibum marianum)

Pestrec mariánsky svojim vzhľadom pripomína obyčajný bodliak, avšak za nezáživným vzhľadom sa ukrýva ohromná vnútorná sila vďaka obsahu cenných látok. V našich končinách voľne rastúci pestrec na lúkach nestretnete, pretože rastie prevažne v oblasti Stredomoria či Ázie, kde sa stal bylinou po stáročia využívanou v ľudovom liečiteľstve. Už v antickom období sa používal ako liek pri haďom uštipnutí a približne od 17. storočia sa odporúča na posilnenie pečene, úpravu krvného tlaku či podporu zdravého trávenia.

Aj moderná veda vidí v pestreci mariánskom obrovský potenciál, kedy mierni priebeh chorôb a funguje ako prevencia. Obsiahnuté látky, predovšetkým rastlinné zlúčeniny označované súhrnne ako silymarín, majú silný hepatoprotektívny účinok, kedy chránia pečeňové bunky vďaka svojej antioxidačnej, antivírusovej a protizápalovej aktivite. Podľa vedeckých zistení dokážu blokovať toxíny priamo na membránovej úrovni ešte predtým, než sa dostanú dovnútra bunky a napomáhajú zvyšovať syntézu proteínov, čo zlepšuje regeneráciu pečene. [1], [2]

Komplex účinných látok zložený zo silybínu, silydianínu a silychristínu celkovo označovaný ako silymarín prvýkrát izolovali nemeckí vedci v roku 1968. V rámci nemeckých výskumov boli tieto látky tiež úspešne použité pri otrave muchotrávkou zelenou.

Klanopraška čínska (Schizandra chinensis)

Klanopraška čínska známa aj pod svojím latinským názvom Schisandra chinensis je popínavá rastlina oceňovaná predovšetkým pre svoje sýto červené plody. Divoko rastie v oblastiach juhovýchodnej Ázie, kde si našla svoje pevné miesto ako jedna z 50 najdôležitejších základných bylín tradičnej čínskej medicíny, v rámci ktorej bola používaná na liečbu tráviaceho traktu, respiračného zlyhania a pri únave či slabosti. [3]

A niet sa čomu diviť, pretože klanopraška obsahuje vitamíny (A, B, C a E), fytosteroly (stigmasterol, β-sitosterol), organické kyseliny (kyselina citrónová, jablčná, fumarová a vínna), bioprvky (Ca, Mg, Fe, Mn, B, Zn, Cr, Ni, Cu, Co) a skupinu látok zvaných schizandríny, ktoré pôsobia antioxidačne a protizápalovo. [4] Okrem toho zvyšuje koncentráciu glutathionu a vitamínu C, čo chráni pečeňové bunky pred poškodením a navyše urýchľuje delenie nových buniek umožňujúce efektívnejšiu regeneráciu pečene.[5]

Starí čínski liečitelia považovali schizandru za všeliek, pretože okrem pozitívneho vplyvu na prirodzený detox tela sa oceňuje aj ako silný adaptogén pri zvýšenej námahe a strese.

Sladké drievko (Glycyrrhiza glabra)

Sladké drievko s latinským názvom Glycyrrhiza glabra sa v tradičnej medicíne spája so životnou silou a dlhovekosťou, kedy stimuluje predovšetkým činnosť srdca a sleziny. Zmienky o nej pochádzajú už z čias starovekej egyptskej civilizácie či indiánskych kmeňov, kde koreň zo sladkého drievka slúžil na zníženie horúčky.

Extrakt zo sladkého drievka prirodzene obsahuje až 300 flavonoidných zlúčenín vrátane najviac skúmaného glycyrrhizínu. Vďaka tomuto bohatému obsahu účinných látok pôsobí sladké drievko protizápalovo, antimikrobiálne a antioxidačne. Pomáha chrániť a posilňovať pečeň stabilizáciou bunkových membrán, znížením zápalových procesov a podporením tvorby nových buniek. [6]

Koreň sladkého drievka je až 50x sladší v porovnaní s repným cukrom a vďaka svojej špecifickej chuti sa z neho vyrábal sladký nápoj pre faraónov.

Púpava lekárska (Taraxacum officinale)

Známa a všadeprítomná bylina rastúca aj v tých najmenších škárach betónu, púpava lekárska (latinsky Taraxacum officinale) je záhradkármi označovaná za burinu a pritom nám dokáže ponúknuť toľko látok s blahodarným vplyvom na zdravie. Ako bylina prirodzene rastúca v našich podmienkach sa púpava užívala v ľudovom liečiteľstve pri žltačkách, poruchách metabolizmu a chorobách spojených so slezinou či pankreasom.

Prospešné látky ukrývajúce sa najmä v koreni povzbudzujú činnosť tráviacej sústavy, stimulujú žlčník a prečisťujú močové cesty. [7] Extrakt z koreňa vyniká protizápalovým pôsobením a napomáha zdravému metabolizmu tukov, ktoré sa tým pádom toľko neukladajú v oblasti pečene, čo zlepšuje ich funkčnosť a zdravie.[8]

Púpavový koreň je možné po usušení upražiť, rozomlieť a pripraviť z neho náhradu kávy, aj preto ho nájdete napríklad v obľúbenom kávovinovom nápoji Coffree, kde sa výborne dopĺňa s čakankou.

Sila bylín v podobe tinktúry

 

Detox pečene tinktúra 50 ml

⇝ optimalizuje prečistenie organizmu

⇝ napomáha zdravej činnosti pečene

⇝ podporuje zdravie obličiek a močových ciest

⇝ chráni bunky pred poškodením oxidačným stresom

Prospešné účinky všetkých 4 bylín pre detox navyše v kombinácii s extraktom zo zeleného čaju a doplnené o vitamín C na maximálne využitie rastlinných látok získate v podobe jednej tinktúry. Využite vysoko vstrebateľnú formu a ľahké dávkovanie v jarnom období aj kedykoľvek počas roka, keď si telo požiada o pomoc so zlepšením prirodzenej detoxikácie.

 

 




Tisk