Každý, kto zažil bezsenné noci, veľmi dobre vie, ako rýchlo začne únava spojená s nespavosťou ovplyvňovať kvalitu každodenného bežného života. Dobrý spánok je totiž neoddeliteľnou súčasťou nášho zdravia a šťastia, rovnako ako zdravá strava alebo fyzická aktivita.

Poďme si predstaviť TOP 5 byliniek, ktoré podporujú prirodzené procesy tela a mysle, napomáhajú k lepšiemu priebehu spánku a udržujú naše „ja“ v celkovej pohode

V tomto článku sa dozviete, ako sa spánkom pomôže:

  • Ashwagandha/Withanie snodarna (Withania somnifera)
  • Valeriána lekárska (Valeriana officinalis)
  • Chmeľ otáčavý (Humulus lupulus)
  • Medovka lekárska (Melissa officinalis)
  • Ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum)

 

Ashwagandha

Nie nadarmo patrí Ashwagandha medzi najdôležitejšie byliny ajurvédy. Pripisujú sa jej mnohé schopnosti, okrem iného podporuje optimálne zdravie nervového systému a zvyšuje odolnosť voči stresu.

Pôsobí priamo na hladiny stresového hormónu kortizolu, čím pocitovo znižuje množstvo vnímanej úzkosti. Vďaka tomu má priaznivý vplyv na upokojenie celého tela [1]. A pretože je práve stres častým dôvodom nedostatočného spánku, je Ashwagandha skvelou voľbou na riešenie problémov s nespavosťou.

BYLINY NA SPANÍ - ASHWAGANDA

ASHWAGANDHA BIO, RAW 150 G

Konzumáciou 100% prášku z koreňa ashwagandhy podporíte (nielen) celkovú duševnú pohodu.

Kozlík lekársky

Kozlík je často označovaná ako „prírodný diazepam“ a už od starovekého Ríma a Grécka ho ľudia používajú na liečbu porúch spánku. Dokonca sa využíva ako prírodná náhrada a prvá pomoc pri odvykaní od predpisovaných liekov na spanie.

Kozlík zvyšuje produkciu serotonínu teda „hormónu šťastia“ [2], vďaka ktorému sa cítime šťastne a spokojne. Nízke hladiny serotonínu majú za následok pocity depresie, ale aj zlý spánok a nočné mory.

Fráza: „Dobrú noc a krásne sny!“ dostáva s kozlíkom lekárskym úplne iný rozmer.

Chmeľ otáčavý

Chmeľ je oveľa všestrannejšou rastlinou, než by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Okrem iného má vplyv na cirkadiánny rytmus tela alebo biologické hodiny, ktoré majú za úlohu pravidelné a opakujúce sa kolísanie bdelosti a aktivity.

Chmeľ znižuje nočnú aktivitu, udržuje správny biorytmus a pomáha tak telu zaspať vo chvíli, keď odpočívať a spať má [3].

 

Sedatívne účinky chmeľu si všimli už európski roľníci v 11. storočí, keď pri práci na chmeľových poliach zaspávali oveľa častejšie ako inokedy.. 

Medovka lekárska

Nedostatok spánku spôsobuje nadmernú tvorbu stresových hormónov a stres veľmi ľahko rozhodí náš tráviaci systém. Medovka rieši všetky tieto problémy naraz.

Pomáha skracovať dobu potrebnú na zaspanie, zároveň pôsobí proti nadmernému stresu a ako bonus zmierňuje aj zažívacie ťažkosti vrátane nadúvania a plynatosti. Zdá sa, že zdravý spánok je pre medovku doslova poslaním.

Medovka patrí medzi prastaré liečivky s dlhou históriou. Prvé zmienky pochádzajú už z roku 40 nášho letopočtu, kedy sa medovkové listy prikladali na „bodnutie jedovatej šelmy a uhryznutie šialených psov“.

 

Ľubovník bodkovaný

Ľubovník je neoddeliteľnou súčasťou tradičnej medicíny a označenie „prírodné antidepresívum“ si skutočne zaslúži. Znižuje príznaky miernej až stredne ťažkej depresie rovnako účinne ako antidepresíva na predpis [4].

Okrem toho, že reguluje náladu, tak zvyšuje produkciu melatonínu. Tento „spánkový hormón“, ako sa prezýva, hrá zásadnú úlohu v navodení a udržaní spánku.

Listy ľubovníka majú vo svojej štruktúre červenkasté bodky, ktoré sú viditeľné pri pohľade proti svetlu. Obsahujú červené farbivo hypericín zvané ako krv svätého Jána, odtiaľ aj angl. názov pre ľubovník: St. John's wort.

Dôverujte prírode

Či už sa snažíme adaptovať na nový spánkový režim alebo si len chceme skutočne kvalitne oddýchnuť, prírodné prostriedky a bylinné nápoje ponúkajú účinnú pomoc.

BYLINNÝ ČAJ NA SPANÍ - SLEEP GOODIE

 SLEEP - ČAJ PRE LEPŠÍ SPÁNOK 50 G 

⇝ zmierňuje nepokoj

⇝ pomáha relaxovať

⇝ navodzuje zdravý a kvalitný spánok

⇝ obnovuje emočnú rovnováhu

⇝ podporuje duševné zdravie



Stavte na receptúru osvedčených bylín ručne zbieraných v Tatrách (valeriána lekárska, ľubovník bodkovaný, medovka lekárska, chmeľ, čierny bez a jablká), ktoré vo vzájomnej synergii tvoria najlepší koktail pre ľahšie zaspávanie a kvalitný spánok.

 


1. Adaptogenic and Anxiolytic Effects of Ashwagandha Root Extract in Healthy Adults: A Double-blind, Randomized, Placebo-controlled Clinical Study, Jaysing Salve and collective, ncbi.nlm.nih.gov, published online 2019 Dec 25.
2. Valerian Root in Treating Sleep Problems and Associated Disorders—A Systematic Review and Meta-Analysis, Noriko Shinjyo and collective, ncbi.nlm.nih.gov, published online 2020 Oct 21.
3. The sedative effects of hops (Humulus lupulus), a component of beer, on the activity/rest rhythm, L. Franco and collective, ncbi.nlm.nih.gov, 2012 Jun.
4. A systematic review of St. John’s wort for major depressive disorder, Eric A. Apaydin and collective, ncbi.nlm.nih.gov, published online 2016 Sep 2.



Autor: Nicola Trompischová
Tisk