Akné je pre mnohých z nás synonymom začarovaného kruhu plného nekonečnej liečby, zdokonaľovania kozmetickej rutiny a napriek tomu ďalej sa opakujúceho výskytu ďalších a ďalších pupienkov. Patríte medzi tých, ktorí už majú v malíčku správny výber kozmetiky, dvojité čistenie pleti, dostatočnú hydratáciu, čistenie kozmetických pomôcok, výmenu posteľnej bielizne… ale čistá a zdravá pleť je stále v nedohľadne? Vieme prečo, zistite to tiež! Vydajte sa s nami za poznaním liečby akné zvnútra.

Prinášame 1. diel veľkého prehľadu odhaľujúceho súvislosti medzi vnútorným stavom tela a výskytom akné zvonku. Uchopte liečbu efektívne a podľa miesta na tvári spoznajte, čo je skutočným pôvodcom vášho akné a prečo doteraz žiadne vaše aktívne kroky s liečbou nepomáhali. Nájdite s nami odpoveď na otázku: „Čím si konečne zaistiť pleť bez vyrážok?“.

V článku sa dozviete:

  • Čo je mapovanie tváre alebo Face Mapping.
  • Ako akné súvisí s naším vnútorným zdravím.
  • Kam zacieliť liečbu akné, aby bola skutočne efektívna a pleť zostala bez vyrážok trvalo.
  • Čím sa zbaviť akné:
    1. v stredovej časti čela
    2. v bočných oblastiach čela
    3. v zónach nad obočím, na nose, v oblasti hornej pery
    4. na ušiach, v oblastiach pod očami
    5. na spánkoch, na koreni nosa
  • Tipy na produkty, ktoré vám budú na vyliečenie konkrétnych orgánov aj akné nápomocné.

Mapovanie tváre ako preukázateľná diagnostická metóda

Technika mapovania tváre alebo tzv. Face Mapping má korene v najstarších tradičných medicínach, čínskej a ajurvédskej, a jej prax vykonáva už vyše 3 000 rokov mnoho starovekých kultúr, ako Číňania, Kórejci, Japonci a Indovia.

„Mien shiang“, čo v doslovnom preklade znamená „čítanie tváre“, stavia na týchto základných princípoch:

  • Tvár je tvárou vonkajšieho sveta, ktorá ukazuje tvár sveta vnútorného.
  • Vonkajší telesný vzhľad je spojený so vzhľadom vnútorného tela.
  • Všetko navonok je priamym odrazom toho, čo sa deje vo vnútri.

Hoci to znie trochu mysticky, v skutočnosti to znamená, že na tvár sa pozerá ako na mapu, ktorá poskytuje vodítka a informácie o zdraví a kondícii konkrétnych kľúčových orgánov alebo systémov a tvár a vzhľad pleti sú absolútne nevyhnutnou súčasťou správnej diagnostiky a pomoci pri mnohých problémoch, najmä tých vnútorných. Celotelové prepojenie pritom zaisťujú energetické kanály, tzv. meridiány, ktorými prúdia energie z a do všetkých orgánov a systémov tela.

VEDELI STE, ŽE? Meridiány sprostredkovávajú účinky akupunktúry, predstavujú základné body akupunktúrneho energetického komplexu 12 hlavných dráh.

Čo hovorí veda?

Napriek tomu, že boli samotná existencia mapy tváre, aj jej diagnostický význam západnou medicínou a vedeckou spoločnosťou dlhodobo popierané (rovnako ako je tomu v mnohých postupoch tradičného liečiteľstva), posledných 10 rokov sa dramaticky zvýšil počet výskumov, ktoré sa nimi začali intenzívne zaoberať. V roku 2013 totiž vedci zo Seoul National University existenciu meridiánov v tele potvrdili, vrátane ich celého anatomického systému. Primo vaskulárny, alebo tiež primo cievny systém, ako ho následne nazvali, zaradili do skupiny ostatných telesných systémov a pri tom aj špecifikovali, aké funkcie v tele vykonáva, napríklad že PVS systém zreteľne riadi celý ľudský kalibračný (vyrovnávací) systém a spája kardiovaskulárny, nervový , imunitný, metabolický a hormonálny systém. Týmto zistením samozrejme zdvihli naprieč celým svetom veľkú vlnu záujmu o získanie anatomických a fyziologických dôkazov potvrdzujúcich prítomnosť nového, predtým neznámeho systému PVS v tele. [7][8]

Prečo sa mapovanie tváre využíva na vnútornú liečbu akné?

Keď vezmeme do úvahy vzájomnú prepojenosť všetkých orgánov, je logické, že ak sa na tom najväčšom orgáne tela, koži, vyskytnú nejaké abnormality, napríklad neustále sa opakujúce akné, tak problémy ich spôsobujúce sa musia zákonite skrývať medzi orgánmi ostatnými.

Za ako dlho sa objavia výsledky?

Vďaka mapovaniu tváre môžete zistiť, čo je pravým spúšťačom vášho akné a vďaka tomu liečbu cielene zamerať tam, kde je naozaj potrebná. Prvé viditeľné zlepšenie klasicky prichádza už po 2 týždňoch prispôsobenia aspektov životosprávy konkrétnemu orgánu. Úplné výsledky sa dostavia síce neskôr, obvykle v rámci 2-4 mesiacov, ale a to je najdôležitejšie, po úspešnom vyriešení vnútorného problému a následnom udržiavaní tohto stavu, sú skutočne trvalé.

A teraz už od teórie k praxi

Poďme si podľa techniky mapovania tváre ukázať prvých 5 zón výskytu vyrážok a s nimi aj to, s ktorými konkrétnymi orgánmi súvisia a čo za kroky podniknúť k ich stabilite a zdraviu, či už môžete boj s akné nadobro ukončiť a zase sa raz cítiť vo svojom „tvárovom kabátiku“ skvele!

1. Středová část čela

Akné v stredovej oblasti čela súvisí s tenkým črevom. Značí problémy s jeho základnými funkciami, ako sú trávenie a resorpcia (vstrebávanie), predovšetkým kvôli nedostatku prospešných baktérií v črevnom mikrobiome. Následkom potom môže byť dysbióza alebo nerovnováha medzi prospešnými a škodlivými baktériami či abnormálny nárast tých baktérií, ktoré sa v tenkom čreve bežne nevyskytujú (tzv. SIBO - syndróm bakteriálneho prerastania).

Tenké črevo je miestom intenzívneho spracovávania, kde organizmus čerpá z potravy všetky živiny dôležité pre jeho celkové fungovanie, nie je teda divu, že medzi najbežnejšie príčiny problémov s tenkým črevom patrí zlá, nekvalitná strava, ktorá ani samotnému tenkému črevu neposkytuje látky potrebné na jeho fungovanie. So stúpajúcou konzumáciou výživovo nehodnotných, spracovaných potravín v kombinácii s inými zdraviu neprospešnými stravovacími návykmi spoločnosti je logické, že zrovna toto akné patrí medzi najbežnejšie.

Dlhodobý výskyt akné v tejto oblasti aj napriek dodržiavaniu návykov potrebných pre zdravie čriev je s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobený alergiami a intoleranciami na potraviny, najmä na tie najznámejšie, najčastejšie spôsobujúce neprimerané reakcie - laktóza (mliečny cukor), mliečna bielkovina, lepok, vajcia, kôrovce , sója alebo orechy.

Riešenie

  • Z jedálnička vyraďte tzv. zápalové potraviny a nápoje, akými sú rafinovaný biely cukor, alkohol, mrazené a spracované potraviny alebo potraviny obsahujúce nadmerné množstvo lepku. Snažte sa konzumovať primárne jedlá s vysokým obsahom vlákniny – ovocie, zelenina, chia semienka, ľanové semienko a orechy. Nezabudnite ani na potraviny a suroviny, ktoré v črevách pomáhajú udržiavať harmóniu a rovnováhu medzi dobrými a zlými baktériami - prebiotické (koreň čakanky, špargľa, cesnak, cibuľa, pór) a probiotické (kyslá kapusta, kombucha, kimchi a iná fermentovaná (kvasená) zelenina).
  • Nespoliehajte sa na dostatok prospešných baktérií iba zo stravy a zásobujte tenké črevo aj kvalitnými probiotikami a prebiotikami.
  • Požiadajte svojho lekára o vyšetrenie na potravinové alergie a intolerancie. Jednoduchý test môžete samozrejme vykonať aj sami doma - skúste zo svojho jedálnička vysadiť potencionálne alergény aspoň na 4 týždne (po jednom, postupne, aby ste spoznali, že absencia ktorej potraviny má efekt). Ak sa dostavia pozitívne výsledky vo forme zníženého výskytu vyrážok, tak najskôr patríte medzi približne 2,5-10% populácie s potravinovou alergiou alebo medzi 20% populácie s niektorou z intolerancií na potraviny.[1][2]

Goodie tip

Výdatným zdrojom vlákniny sú aj zelené superpotraviny, blahodárne pôsobiace nielen na funkcie čriev. Vďaka obsahu chlorofylu sú pre organizmus aj zdrojom energie a podporujú jeho celkovú regeneráciu. Otestujte ich účinky napríklad s unikátne spracovávanou šťavou z mladého jačmeňa, ideálne v kombinácii s chlorellou.


2. Bočné oblasti čela

Výskyt akné v bočných čelných oblastiach naznačuje možné problémy s močovým mechúrom, najčastejšie spôsobené nedostatočným alebo nevhodne zvoleným pitným režimom a idúce ruka v ruke s infekciami močových ciest, ktoré, ak vznikajú opakovane, môžu viesť až k závažnejším urologickým problémom, ako sú napríklad inkontinencia, zväčšenie prostaty alebo syndróm hyperaktívneho močového mechúra.

Medzi ďalších pôvodcov vplyvov negatívne pôsobiacich na zdravie močových ciest, prípadne močového mechúra, patria aj črevné baktérie Escherichia coli a tiež dlhodobá porucha odchodu stolice alebo zápcha, ktorá v brušnej dutine mení prirodzené anatomické zoskupenie orgánov a tým okrem iného narúša funkciu vylučovania moču.

Riešenie

  • Vyhnite sa nápojom dráždiacim močové ústrojenstvo: alkohol, sýtené (perlivé) nápoje, nápoje dosladzované cukrom, kyslé citrusové tekutiny (šťavy, džúsy), káva a iné nápoje obsahujúce kofeín, a nahraďte ich tými, ktoré sú základným pilierom zdravej hydratácie a správneho pitného režimu: čistá voda, bylinné čaje, kokosová voda, šťava z brusníc alebo zeleninové šťavy, najlepšie zriedené vodou.

  • V prípade, že trpíte na zápchy, snažte sa im ideálne predchádzať. S tým pomôže samotné dodržiavanie pravidelného pitného režimu, ale aj strava bohatá na vlákninu.

  • Ženy, dodržujte základné kroky správnej hygieny intímnych partií a praktizujte to, čo nás učila väčšina mamičiek už odmala: po vykonaní potreby sa utierajte toaletným papierom vždy spredu dozadu – tak, aby sa z konečníka neprenášali črevné baktérie do pošvy a močovej trubice.

  • Podporte správnu funkciu močového ústrojenstva osvedčenými prírodnými pomocníkmi. Veľmi účinná je kapucínka, ďalej potom echinacea, žihľava a samozrejme tiež všetkým známe brusnice.

Goodie tip

Presvedčte sa o účinkoch kapucínky s vysoko vstrebateľnou tinktúrou, ktorá sa pýši maximálnou koncentráciou všetkých biologicky aktívnych zložiek v pôvodnej, čistej a prirodzenej akosti.

 

3. Zóny nad obočím, nos, oblasť hornej pery

Všetky vyššie vymenované zóny sú spájané so srdcom a krvným obehom. Podľa tradičnej čínskej medicíny dokonca ľavá strana nosa vypovedá priamo o zdraví ľavej strany srdca a naopak, pravá strana nosa o pravej strane srdca. Výskyt čiernych bodiek alebo nadmerná tvorba mazu v týchto oblastiach môže signalizovať dlhodobé preťaženie srdca, najčastejšie v dôsledku chronických ochorení, ako je napríklad zápal štítnej žľazy. Začervenanie a akné zase poukazuje na problémy s hladinou glukózy a cholesterolu v krvi, alebo na problémy s krvným tlakom.

Riešenie

  • Obmedzte príjem alkoholu, cukru, rafinovaných sacharidov a všeobecne všetkých spracovaných jedál. Do stravy zaraďte viac takých potravín, ktorých dostatočný príjem môže vďaka obsahu omega-3 mastných kyselín znížiť riziko rôznych typov kardiovaskulárnych ochorení až o 35 %.[3] Medzi ne patria najmä orechy, semienka, avokádo, vajcia a ryby.

  • Keďže je srdce jedným z najdôležitejších orgánov v našom tele, zamerajte sa na podporu jeho dlhodobého zdravia užívaním naozaj kvalitných doplnkov stravy. Veľmi nápomocná je napríklad suplementácia oleja z tresčej pečene, medicinálnej huby reishi alebo ginka dvojlaločného čiže ginkgo biloby.

  • Absolvujte u svojho lekára vyšetrenie štítnej žľazy, kontrolu merania krvného tlaku a kontrolu hladiny cholesterolu a cukru v krvi.

  • V rámci zlepšenia stavu celého krvného obehu a s ním súvisiaceho okysličenia tela, skúste znížiť počet vyfajčených cigariet denne alebo ideálne prestaňte fajčiť úplne.

Goodie tip

Významný, komplexný, a napriek tomu prirodzený zdroj omega-3 mastných kyselín predstavuje extra panenský olej z pečene tresiek divoko žijúcich v čistých vodách islandských ľadovcov. Vyskúšajte jeho účinky na vlastnom tele!

4. Uši, oblasti pod očami

Na ušiach a v oblastiach pod očami sa vo forme akné zrkadlí (ne)zdravie obličiek. Ich problémy, rovnako ako pri močovom mechúre, najčastejšie spôsobuje predovšetkým zlý pitný režim, avšak medzi ďalšie faktory negatívne ovplyvňujúce obličky patrí aj obezita, cukrovka, vysoký krvný tlak, opakované užívanie niektorých liekov, dokonca aj nevhodná alebo nevyvážená strava, ktorá z dlhodobého hľadiska môže zásadne narušovať primárne obličkové procesy a zapríčiniť tak nielen vznik obličkových kameňov a následnú obličkovú koliku, ale aj chronické ochorenie obličiek či zápalové ochorenie kĺbov DNA. 

Riešenie

  • Vyhnite sa nápojom škodiacim obličkám: všetok alkohol, nápoje obsahujúce kofeín a pravidelne nepite predovšetkým sýtené (perlivé) nápoje alebo nápoje dosladzované cukrom (limonády, energy drinky a pod.), ktoré sťažujú obličkám spracovanie moču, pretože neprirodzene mení jeho zloženie. Do pitného režimu zaraďte dostatok čistej vody a bylinné čaje obsahujúce koreň púpavy, prasličku, jalovec, žihľavu, medvedicu alebo list hlohu.

  • Triezvo zhodnoťte, či náhodou nejete viac bielkovín, než je zdravé. Prílišná konzumácia bielkovín, najmä živočíšnych (mäso), prispieva k neschopnosti obličiek vylúčiť z tela všetku kyselinu močovú (pôvodca ochorenia DNA).

  • Dajte si pozor na dlhodobo nadmerný príjem sodíka a začnite napríklad tým, že nebudete soliť rafinovanou, kuchynskou jedlou soľou, ale jej minerálne vyváženou a zdraviu prospešnejšou alternatívou - morskou soľou.

  • Voľnopredajné lieky proti bolestiam, ktoré obsahujú paracetamol a kyselinu acetylsalicylovú, ako ibuprofen a acylpyrín, užívajte s opatrnosťou a v čo najmenšej miere.

  • Podporte zdravie obličiek konzumáciou potravín s vysokým obsahom kvercetínu, nachádza sa napríklad v cesnaku, cibuli a jablkách.

  • Dopĺňajte do tela vitamín B6 - 40 mg denne môže pomôcť znížiť riziko vzniku obličkových kameňov až o ⅔.[4]

Goodie tip

Pri suplementácii je pre účinnosť B vitamínov nadmieru dôležitá ich maximálna vstrebateľnosť, preto nie je jedno, akú kvalitu výživového doplnku s B vitamínmi užívate. Napríklad bežné doplnky stravy, ktoré zakúpite napríklad v lekárňach, telo klasicky absorbuje iba asi z 20 %, zatiaľ čo nutraceutiká využívajúce liposomálnu technológiu sa do tela vstrebávajú z viac ako 95 %. Goodie liposomálny B-komplex tak predstavuje jeden z najefektívnejších spôsobov, ako telu poskytnúť dostatok všetkých vitamínov skupiny B, vrátane pre obličky tak potrebného vitamínu B6, ktorý sa v komplexe vyskytuje v množstve 500% RHP (odporúčanej dennej dávky).

5. Spánky, koreň nosa

Zhoršená pleť (akné, čierne bodky, ale napríklad aj pleť extrémne suchá) medzi obočím pri tzv. koreni nosa a v oblasti spánkov najčastejšie poukazuje na problematické fungovanie pečene a ich neschopnosť dostatočne detoxikovať nielen seba, ale aj celý organizmus. Časté narušovanie pečeňových funkcií a s tým spojené opakované preťažovanie toxínmi, môže vyústiť až do cirhózy, steatózy (stukovania pečene) alebo napríklad k rozvoju žltačky, pretože pečeň nie je schopná spracovať a odstrániť z tela všetok bilirubín, ktorý jej dáva za vznik, keď v tele zostáva.

Akné vyskytujúce sa v týchto častiach tváre nie je nijako výnimočné, naopak, väčšina ľudí ním trpí a to najmä preto, že zlú funkciu pečene má na vine predovšetkým uponáhľané stravovanie modernej doby - nevýživné, ťažko stráviteľné a s nadmerným obsahom toxínov.

Pečeň sa radí medzi orgány veľmi prepojené s kožou a jej zdravím, preto je mnoho kožných problémov, na ktoromkoľvek mieste na tele, odrazom práve stavu a funkčnosti pečene, vrátane napríklad svrbenia, ktoré je zapríčinené ukladaním pečeňou neodstránených toxínov do kože.

Riešenie

  • Vyvarujte sa nadmernému pitiu alkoholu.

  • Nekonzumujte priemyselne spracované potraviny plné potenciálne škodlivých látok (konzervanty, farbivá, arómy), príliš tučné jedlá a ani jedlá bez pridanej hodnoty, s tzv. prázdnymi kalóriami - neobsahujú žiadne telu prospešné živiny a pečeň len zbytočne zaťažujú. Ide predovšetkým o fast foods: pizze, burgre, hranolky… alebo jedlá a nápoje obsahujúce pridané cukry: malinovky, energy drinky, koláče, zákusky, sladkosti, zmrzliny…

  • Väzba medzi pečeňou a kožou je obojstranná, preto sa pre redukciu celkového príjmu toxických látok do tela zamerajte aj na bežnú hygienu a používanú kozmetiku. Znížte v kúpeľni množstvo produktov s chemickými prísadami na minimum a radšej dajte prednosť tým s čistým, bezpečným a maximálne šetrným prírodným zložením bez škodlivých látok.

  • Pokiaľ dlhodobo užívate lieky na cholesterol (statíny), antibiotiká amoxicilín-klavulanát a erytromycín, lieky na artritídu ako metotrexát alebo azatioprin, antimykotiká, kortikosteroidy, alebo Allopurinol na dnu, je naozaj kľúčové, aby ste podstupovali pravidelné rozbory krvi kvôli kontrole stavu a funkčnosti pečene, či ich lieky nepoškodzujú.
  • Aby pečeň zvládala účinne odbúravať všetky škodlivé a toxické látky, ktorým sme denne vystavení, potrebuje našu pravidelnú podporu a to samozrejme najlepšie za využitia prírodnej sily, akú poskytuje napríklad kurkumín alebo pestrec mariánsky.

  • Čas od času vykonajte prečistenie pečene, známe najčastejšie v období jari ako tzv. detox tela po zime, ale realizovať ho môžete kedykoľvek chcete, napríklad so zelenými superpotravinami alebo s bylinnými detoxikačnými tinktúrami.

Goodie tip

Kurkumín akoby bol priamo stvorený na starostlivosť o pečeň! Pomáha obnovovať jej normálne fungovanie a môže na ňu mať tiež ochranný vplyv pri rôznych ochoreniach a poruchách.[5] Výsledky zo zatiaľ vykonaných štúdií ukazujú, že kurkumín je dokonca sľubnou fytoterapiou pri chronickej hepatitíde i potencionálne účinné činidlo pre regresiu (zlepšenie stavu) pečeňovej fibrózy a cirhózy. Využite všetky jeho benefity na maximum, vďaka lipozomálnemu spracovaniu má Goodie kurkumín maximálnu vstrebateľnosť do buniek organizmu.[6]


PRIPOMENUTIE ZÁVEROM: Spoločne s liečbou akné zvnútra samozrejme dodržujte aj kroky správnej kozmetickej a hygienickej rutiny, inak sa vám na pleti bude objavovať akné spôsobené vonkajšími vplyvmi (usadzovanie nečistôt, hromadenie mazu, akumulácia mŕtvych buniek kože, atď.)

 

Ktoré orgány a vnútorné problémy súvisia s opakujúcim sa akné v okolí úst, na krku, lícnych kostiach, lícach, brade a čeľustiach? Pokračujte v čítaní v 2. diele tohto veľkého prehľadu, obsahuje informácie o zvyšných častiach tváre, vrátane krku, aby ste sa dozvedeli naozaj všetko, čo potrebujete vedieť k efektívnej likvidácii neustále sa vracajúcich pupienkov, navyše v súlade so zdravím celého tela!




1. Food Allergy, Alessandro Fiocchi and collective, www.worldallergy.org, March 2017
2. Food intolerance and food allergy in adults: An overview, Scott P Commins, MD, PhD, www.uptodate.com
3. Effect of Omega-3 Dosage on Cardiovascular Outcomes, Address to Aldo A. Bernasconi, PhD and collective, www.mayoclinicproceedings.org, February 2021
4. Vitamin B6, Linus Pauling Institute | Oregon State University, lpi.oregonstate.edu 
6. The role of curcumin in liver diseases, Antonio Riccardo Buonomo and collective, www.ncbi.nlm.nih.gov, 2019 Oct
7. The primo vascular system as a new anatomical system, Miroslav Stefanov and collective, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, 2013 Dec
8. 50 years of bong-han theory and 10 years of primo vascular system, Kwang-Sup Soh and collective, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, Epub 2013 Jul 31



Autor: Nicola Trompischová
Tisk