Akné, hoci sa môže zdať banálne, predstavuje problém, s ktorým sa stretáva približne 9,4 % celosvetovej populácie, čo v súčasnej dobe, podľa najaktuálnejších štatistík, robí neuveriteľných 754 290 560 ľudí trpiacich týmto kožným ochorením. Možno aj vy patríte medzi tých, ktorí s akné bojujú roky, a nech robia, čo robia, od zmeny pleťovej starostlivosti a úpravy kozmetickej rutiny až po nové hygienické návyky celej domácnosti, pleť bez akné je stále v nedohľadne. Poďte sa s nami pozrieť na to, prečo tomu tak je a získajte konečne odpoveď na otázku, ako sa zbaviť akné, ideálne navždy.

Prinášame 2. diel veľkého prehľadu efektívnej liečby akné, v ktorom zistíte, kde sa nachádza tá skutočná príčina vášho neustále sa vracajúceho akné a vďaka tomu budete môcť liečbu zamerať priamo tam, kam je potrebné, aby zafungovala.

V článku sa dozviete:

Staroveká metóda diagnostiky v modernom svete

Mapovanie tváre, tzv. Face Mapping, je unikátna technika, ktorá čerpá z poznania starovekých tradičných medicín, čínskej a ajurvédskej, a stavia na ich tisícročnej lekárskej praxi. Ako už sám názov napovedá, vychádza z presvedčenia, že sa z tváre dajú vyčítať informácie o zdravotnom stave konkrétnych kľúčových orgánov. Dochádza k tomu za pomoci tzv. meridiánov, energetických kanálov, prechádzajúcich cez všetky orgány aj systémy tela. Podobne ako iné preslávené postupy východnej medicíny bola aj metóda mapovania tváre skúmaná vedeckou spoločnosťou a výsledky (na prekvapenie mnohých) ukázali, že sa meridiány v tele skutočne vyskytujú, aj ich celý anatomický systém, ktorý zreteľne riadi celý ľudský kalibračný (vyrovnávací) systém a spája kardiovaskulárny, nervový, imunitný, metabolický a hormonálny systém.[17]

TIP: Viac informácií o konkrétnych, základných princípoch Face Mappingu, ako aj o vedeckom hodnotení jeho existencie, sa dozviete v 1. diele nášho veľkého prehľadu.

Prečo liečiť akné podľa mapovania tváre?

Koža predstavuje najväčší orgán tela, takže je logické, že keď sa na nej objavia nejaké anomálie, ktorou vracajúce sa akné bezpochyby je, tak príčiny ich spôsobujúce sa musí zákonite nachádzať medzi orgánmi ostatnými.

Kedy sa dostavia výsledky?

Prvé viditeľné zlepšenie sa štandardne objavuje už po 2 týždňoch prispôsobenia životosprávy konkrétnemu orgánu. Ku kompletným výsledkom dochádza počas 2-4 mesiacov a čo je dôležité, po úspešnom vyriešení vnútorného problému a následnom udržiavaní tohto stavu, zostávajú trvalé.

Od jednoduchého riešenia dôsledku k skutočným príčinám problému

Dvojité čistenie, výmena posteľnej bielizne, nesiahanie si na tvár a ďalšie kroky správnej starostlivosti o pleť sú v boji proti akné kľúčové, ale ak je príčina jeho vzniku skrytá vo vnútri, tak obyčajná starostlivosť zvonku bohužiaľ nestačí. Poďme si teraz predstaviť ďalších 5 zón výskytu akné a s nimi aj to, čo značia za problémy a ako ich vyriešiť, aby ste sa zo svojej pleti mohli už len tešiť a nie trápiť.

6.Oblasť lícnych kostí

Pleťové nedostatky (akné, ale napríklad aj červenkasté škvrnky) na lícnych kostiach poukazujú na oslabený, podráždený žalúdok, obvykle kvôli pravidelnému poškodzovaniu žalúdočnej výstelky a s ňou aj žalúdočnej sliznice. Bagatelizovanie a prehliadanie signálov žalúdočných problémov býva v spoločnosti všeobecným pravidlom, pritom ich dôsledkom môžu byť miernejšie komplikácie - úporné pálenie záhy, akútny zápal žalúdka (gastritída), ako aj tie závažnejšie, najmä chronické - žalúdočné vredy, gastroezofageálna refluxná choroba (GERD).

Práve žalúdok je prvým orgánom, kam doputuje všetko, čo ústami prijmeme, teda hlavným faktorom negatívne ovplyvňujúcim jeho rovnováhu a funkčnosť je samozrejme nevhodná strava, avšak nielen z dôvodu jej nesprávnej a nevyváženej skladby, problémy vyvoláva aj jej nepravidelnosť a voči žalúdku (37 °C ) neprimeraná teplota pri konzumácii. V mnohých prípadoch je na vine doposiaľ skrytá intolerancia na laktózu alebo pravidelné užívanie niektorých liekov.

Riešenie

  • Jedzte pravidelne, či už vám vyhovujú 3 väčšie jedlá denne, alebo 6 menších, dôležité je predísť nárazovému a nekontrolovateľnému hladovaniu.

  • Robte si na konzumáciu jedla dostatok času, obzvlášť v práci, kde máte tendencie najesť sa čo najrýchlejšie. Jedzte v pokoji, pomaly, dostatočne žujte a nehltajte. Horúce, ohriate jedlo nechajte najskôr mierne vychladnúť, než ho začnete jesť, to isté platí aj o horúcich nápojoch - pre žalúdok je najprijateľnejšia teplota stravy v rozmedzí 20–50 °C. Súčasne sa vyhnite pokrmom a nápojom s teplotou pod 4 °C (zmrzliny, nanuky, ľadové triešte…) a jedlá z chladničiek, vrátane dezertov, nechajte po vytiahnutí na chvíľu ohrať v izbovej teplote, než sa pustíte do ich konzumácie.[1][2]

  • Vyraďte z jedálnička jedlá dráždiacie žalúdok - nadmieru korenené, pálivé a pikantné. Naučte sa menej soliť a nejedzte ani potraviny priemyselne spracované, ktoré sú soľou doslova natlačené - údené mäsá a ryby, instantné polievky a omáčky (tzv. „z vrecúška“), hotové jedlá v konzervách, dochucovacie dresingy a omáčky, pultové nátierky…

  • Obráťte sa na svojho lekára so žiadosťou o vykonanie testov na laktózovú intoleranciu. Vplyv mliečnych výrobkov na váš žalúdok môžete vyskúšať aj doma a to ich vylúčením z jedálnička aspoň na 3 týždne, počas ktorých sa v prípade, že trpíte intoleranciou na laktózu, akné výrazne zlepší, ak nezmizne úplne.

  • Významný a nie práve prívetivý vplyv na chod žalúdka majú nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) a kortikosteroidy. Pokiaľ niektoré z nich dlhodobo užívate, poraďte sa s odborným lekárom, či je to naozaj nevyhnutné alebo či nie je možné dávky liekov znížiť.

  • Pravidelne do svojho jedálnička začleňujte horké potraviny, ktoré vďaka obsahu tzv. horčín napomáhajú ľahšiemu rozkladu potravy.[3] Patrí medzi ne napríklad čakanka, palina, púpava, chmeľ, rukola, zázvor, kurkuma, baklažán, artičoky a grapefruity. Rovnako dobre podporíte žalúdočné funkcie aj horčinovými kvapkami alebo čajmi a tinktúrami z horkých bylín/surovín.

Goodie tip

Tinktúra z grepových jadier je trefou do čierneho nielen pri starostlivosti o žalúdok, ale aj o celé telo! Obsiahnutý grapefruitový extrakt, s unikátnou štandardizovanou 2% koncentráciou flavonoidu naringinu, má pozitívny vplyv na prevenciu aj liečbu metabolického syndrómu, kardiovaskulárnych chorôb alebo napríklad neurodegeneratívnych ochorení.[4][5][6] Čo sa týka žalúdka, dospeli vedecko-výskumní pracovníci k predbežným záverom, že extrakt z grepových jadier urýchľuje hojenie žalúdočných vredov a vykazuje sľubné pôsobenie pri ochrane žalúdočnej sliznice pred poškodením, dokonca aj v dôsledku stresu alebo alkoholu.[7]  

tinktura Goodie

7.Líca

Líca reflektujú stav pľúc, aj v spojitosti so zdravím celej dýchacej sústavy. Akné, či už mierna alebo ťažká forma, obvykle poukazuje na problémy dutín alebo na časté prechádzanie respiračných ochorení bez adekvátnej liečby, zatiaľ čo popraskané žilky, vyrážka a začervenanie súvisia skôr s problémami spôsobenými fajčením, astmou, alergiami alebo znečisťujúcimi a dráždivými látkami z ovzdušia.

S ruchom každodenného života ľudia nevenujú pozornosť „obyčajnému“ sipotu, zadýchavaniu alebo pokašliavaniu, preto liečba pľúcnych ochorení celosvetovo výrazne zaostáva za liečbou ťažkostí iných orgánov. Toto konštantné systémové zanedbávanie má za následok markantný rozvoj astmy, pľúcnych infekcií, chronickej choroby CHOPN a tiež vyše 100 000 ľudí ročne, ktorí nimi začnú trpieť bez toho, aby si to uvedomovali alebo o tom vedeli.[8]  

Riešenie

  • Znížte počet vyfajčených cigariet denne, najlepšie prestaňte fajčiť úplne.

  • Všímajte si príznaky respiračných ťažkostí, ochorenie neprechádzajte. Vždy zavčasu navštívte lekára a poskytnite pľúcam aj celým dýchacím cestám dostatočnú terapeutickú podporu, aby sa mohli čo najľahšie a najrýchlejšie uzdraviť.

  • Ak ste alergik alebo astmatik, jedzte viac potravín bohatých na omega-3 mastné kyseliny, konkrétne EPA a DHA, ktoré môžu zmierniť intenzitu prejavov alergie aj astmy.[9][10] Ich najvyšší podiel obsahujú makrela, losos (vrátane kaviáru), ustrice, sardinky, krevety, olej z tresčej pečene a morské riasy. Omega-3 mastné kyseliny môžete tiež dopĺňať v oveľa väčšom množstve pomocou nutraceutík.

  • Zvýšte príjem vitamínu C a horčíka, buď úpravou stravy, alebo suplementáciou výživových doplnkov, optimálne lipozomálnych.

  • Vo vnútorných priestoroch používajte čističky vzduchu, aby si pľúca aspoň na chvíľu uľavili od znečisteného ovzdušia, ktorému sú 24/7 vystavené, obzvlášť v mestách.

  • Dovybavte si lekárničku prírodnými produktmi zameranými na podporu funkcií horných aj dolných dýchacích ciest. Majte doma po ruke aspoň jednu koncentrovanú tinktúru, ideálne z kapucínky alebo echinacey a nezabudnite ani na tea tree olej, ktorý v rámci starostlivosti o pľúca užívajte na inhalácie alebo na dezinfekciu vzduchu od patogénov, napríklad prostredníctvom difuzéra.

  • Dýchajte nosom, nie ústami. Tzv. nazálne dýchanie je prirodzenou metódou dýchania, nos je tomu fyziologicky uspôsobený, vrátane schopnosti odfiltrovať prach, peľ, baktérie i vírusy z vdychovaného vzduchu.

Goodie tip

Vďaka morským riasam, ktoré sú jedným z mála rastlinných zdrojov obsahujúcich EPA a DHA omega-3, je Lipozomálny Vegan Omega 3 - 60x vhodným doplnkom stravy úplne pre všetkých, aj pre vegánov. Za prísne kontrolovaných podmienok celého spracovania neprichádzajú riasy do styku so žiadnymi kontaminantmi z vody alebo vzduchu, takže nemusia byť chemicky ošetrované a tým dochádza k zachovaniu maximálnej čistoty ich zloženia. Lipozomálna podoba doplnku navyše zaisťuje, že celý obsah kapsúl prejde neporušený až do čriev, odkiaľ sa až z 95% vstrebe do krvného riečišťa, na rozdiel od bežných doplnkov stravy, ktorých vstrebateľnosť je iba 20% maximálne.

8. Nosoústne ryhy, spodné časti líc

Akné na vyššie vymenovaných oblastiach signalizuje problémy s hrubým črevom a jeho vyprázdňovacími procesmi, hlavne v súvislosti so zápalovými zmenami na črevnej sliznici a nerovnováhou bakteriálneho osídlenia črevnej mikroflóry. Dlhodobo zanedbávaný stav posledného úseku tráviacej sústavy môže viesť až k rozvoju syndrómu dráždivého čreva, zápalového ochorenia čriev (ulcerózna kolitída) a dáva za vznik aj polypom, nezhubným (benígnym) výrastkom na črevnej sliznici.

Funkčnosť hrubého čreva narúša predovšetkým zlá výživa a nezdravá životospráva všeobecne.

Riešenie

  • Pri úprave životosprávy sa zamerajte na pravidelnosť vyprázdňovania. Za normálne sa považuje vylučovanie v pomerne veľkom rozsahu 3x denne – 3x týždenne, pretože najdôležitejšie je to, aby konkrétny interval prebiehal skutočne pravidelne, bez výrazných odchýlok.

  • Ak trpíte na zápchy, začnite ich riešiť. Pite aspoň 2–3 litre tekutín denne, jedzte viac potravín s vysokým obsahom vlákniny a než vás napadne siahnuť po syntetických preháňadlách, prednostne vyskúšajte ich šetrné prírodné alternatívy. Napríklad zelené superpotraviny sú pri pravidelnom užívaní úplnou jednotkou v udržiavaní normálnej stolice aj pravidelného vyprázdňovania a v prípade akútnej potreby funguje ich vyššia dávka rovnako účinne ako preháňadlá.

  • Pokiaľ mávate dlhotrvajúce až chronické hnačky (po dobu 3 týždňov a viac), navštívte čo najskôr lekára. Neriešte ich samoliečbou, môžu byť symptómom chorôb, ktoré vyžadujú špecifické postupy liečby.

  • Zaistite hrubému črevu dostatok prospešných baktérií, aby mali v črevnom mikrobiome čo do počtu prevahu nad tými škodlivými. Do jedálnička pridajte viac fermentovaných produktov (kyslá kapusta, kimchi, kombucha), alebo využite probiotiká vo forme doplnkov stravy. Navýšte tiež príjem tzv. prebiotík (cibuľa, cesnak, artičoky, špargľa, strukoviny, ľanové semienka, banány, jablká).

  • Výrazne obmedzte konzumáciu spracovaného mäsa (údeniny, paštéty) a cukru (sladené potravinárske produkty a nápoje), značne poškodzujú výstelku hrubého čreva.[11][12]

Goodie tip

Niekedy stačí naozaj málo na vyriešenie črevných problémov. So zápchou pomôžu jednoduché sušené figy alebo slivky a jedným z jednoduchých, a napriek tomu funkčných spôsobov, ako docieliť normálne, pravidelné vyprázdňovanie bez zápchy i hnačiek, je zjesť každý deň pár kúskov sušených datlí, napríklad na desiatu. Goodie sušené ovocie je spracovávané 100% čisto, žiadny oxid siričitý ani pridaný cukor, preto sa vyznačuje prirodzenou, lahodnou chuťou a mäkkou, šťavnatou konzistenciou. Ako terapeutickú pomôcku si ho zamilujete!

9. Brada aj podbradná oblasť, čeľuste

Brada a jej okolie súvisí s pohlavným ústrojenstvom alebo reprodukčným systémom. Akné sa tu tvorí spravidla kvôli hormonálnej nerovnováhe, ktorá v tele vzniká hneď z niekoľkých možných dôvodov. Najčastejšou príčinou sú prirodzené fyziologické zmeny prebiehajúce počas menštruačného cyklu ženy, takže nie je prekvapením, že až 85 % žien v dňoch pred menštruáciou zápasí práve s týmto akné.[16] Ďalšími dôvodmi, prečo hormóny nezostávajú vyvážené, sú nedostatok vitamínov, minerálov a živín všeobecne, nadmerný stres, užívanie antikoncepcie alebo liekov pôsobiacich na princípe spätného vychytávania hormónov, nekvalitný spánok, aj znížená činnosť štítnej žľazy a diabetes.

Hormonálna nerovnováha, obzvlášť pokiaľ zotrváva dlhšie, spôsobuje okrem kožných problémov, ako sú hormonálne akné, hyperpigmentácia, nadmerná produkcia mazu a upchávanie pórov, aj skorý nástup menopauzy, nočné potenie, podráždenosť, priberanie na váhe, návaly horúčavy/chladu, endometriózu, poruchy plodnosti, stratu libida a nepravidelnú či bolestivú menštruáciu.

Riešenie

  • Jedálniček doplňte o pravidelnú dávku listovej (špenát, kel, mangold) a kapustovitej (brokolica, karfiol) zeleniny.

  • Zaraďte do starostlivosti o svoje hormonálne zdravie macu peruánsku, jeden z najstarších prírodných optimalizérov hormónov aj funkcií reprodukcie a sexuality.

  • Pokiaľ je to aspoň trochu možné, vysaďte antikoncepčné tabletky a namiesto nich zvoľte niektorú z nehormonálnych alternatív ochrany pred počatím.

  • Používajte výhradne prírodné kozmetické a hygienické produkty, ktoré vďaka svojmu čistému zloženiu bez syntetických chemikálií a endokrinných disruptorov nijako nenarušujú produkciu hormónov (na rozdiel od konvenčnej kozmetiky).

  • V rámci zlepšenia spánkovej rutiny, ktorej kvalita je pre hormonálnu rovnováhu kľúčová, nedýchajte počas spánku ústami, naučte sa dýchať nosom.

  • Keď je možnosť, vždy dajte prednosť nákupu BIO produktov, u ktorých nehrozí žiadne riziko výskytu narušiteľov (pesticídy atď.) hormonálneho systému.

Goodie tip

Hoci sa zhodne volajú, nie všetky doplnky stravy sú rovnaké, a to platí aj u macy peruánskej – nie je maca, ako maca. Zásadné rozdiely plynú už zo samotného pôvodu rastliny aj zo spôsobu pestovania, pretože to, ako je s rastlinou zahádzané, v nej značne ovplyvňuje výslednú koncentráciu účinných látok. Ďalším dôležitým faktorom ovplyvňujúcim kvalitu konečného produktu je samozrejme spracovanie, ktoré by malo byť voči rastline nanajvýš šetrné, aby sa vo výslednom extrakte zachovalo čo najviac z toho, čo rastlina ponúka. Goodie Maca SuperPower extract je presne taký. Maca v ňom obsiahnutá pochádza z ekologického hospodárstva v odľahlej a nedotknutej časti peruánskych Ánd, kde má jej pestovanie a následný zber sociálny presah v živote miestnych komunít. Vďaka patentovanému procesu výroby je pomer extraktu 30:1 (100 mg extraktu zodpovedá 3000 mg RAW prášku z koreňa macy) a jedná sa tak o jeden z najkoncentrovanejších a najkvalitnejších extraktov z macy peruánskej na svetovom trhu.

10. Krk

Opakujúci sa výskyt akné na krku značí problémy týkajúce sa nadobličiek, malého párového orgánu, ktorý má v tele úplne zásadnú úlohu - produkuje a udržuje v rovnováhe viac ako 50 životne dôležitých hormónov ovplyvňujúcich prakticky každú funkciu organizmu.

Vzhľadom na tvorbu jedného z najvýznamnejších hormónov, hormónu stresu kortizolu, sú nadobličky pochopiteľne späté so stresom, ako prvý orgán naň reagujú a ako prvé v jeho dôsledku aj trpia. Vplyvom častého až chronického stresu, ktorý je doslova synonymom modernej doby, však dochádza k ich preťaženiu a poruchám. Následkom bývajú hladiny kortizolu vymykajúce sa kontrole a optimálnemu množstvu, idúce ruka v ruke s ďalšími zdravotnými problémami, ktorými môžu byť 1) pri hladine zvýšenej: nespavosť, zápcha či hnačka, vyšší krvný tlak, nerovnováha pohlavných hormónov, bolesti hlavy, hyperglykémia, vypadávanie vlasov , nepravidelná menštruácia; 2) v prípade hladiny zníženej: depresia, únava, nízky krvný tlak, závraty, svalová slabosť, impotencia, hypoglykémia, predmenštruačný syndróm (PMS).

Riešenie

  • Raz za čas si doprajte masáž. Svalové napätie je síce nenápadným, ale pre telo veľmi častým zdrojom stresu.

  • Zaraďte do svojej životosprávy suplementáciu balancérov podporujúcich u nadobličiek zdravú a vyváženú odpoveď na stres, bez výkyvov hladiny kortizolu. Medzi najznámejšie z nich patrí adaptogén ashwagandha a jeden zo základných prírodných minerálov - magnézium (horčík).[14][15] 

  • Dbajte na pravidelné a dostatočné dopĺňanie vitamínu C, najmä ak máte zníženú hladinu kortizolu, vitamín C je nutný pre jeho produkciu, bez ktorej sa telo nezaobíde, a ani nevyrovná so stresom.[13]

  • Ak máte zvýšenú hladinu kortizolu, vyhnite sa náročným športom, silovému cvičeniu aj iným vyčerpávajúcim aktivitám a vykonávajte skôr umiernenejšie činnosti, ako je kardio, pilates alebo joga. Upustite aj od konzumácie kofeínu, a to v akejkoľvek forme.

  • Cvičte sebareguláciu (hlboké dýchanie, pozitívna vizualizácia a afirmácia, meditácia) na zvládanie stresu.

  • Nestresujte sa. Pokiaľ neviete, ako na to, spísali sme pár jednoduchých a vyskúšaných protistresových tipov v článku Stres: Zaručené tipy, ako ho zmierniť.

Goodie tip

Horčík alebo magnézium je pre telo jedným z najdôležitejších minerálov, pritom jeho dostatok je takmer nemožné získať zo stravy. Z toho dôvodu je veľmi dôležité ho do tela dopĺňať a zároveň pri výbere produktu, akým tak budete robiť, venovať veľkú pozornosť kvalite. V lekárňach je horčík typicky predávaný v podobe oxidu horečnatého, ktorý sa do organizmu dokáže vstrebať v úplne minimálnom množstve, takže neprinesie úplne žiadne účinky. Oproti tomu horčík v aktívnej forme bisglycinátu, navyše v lipozomálnych kapsulách, telo absorbuje z viac ako 95%.

PRIPOMENUTIE NAKONIEC: Ani pri liečbe akné zvnútra nezabúdajte na dodržiavanie správnej kozmetickej a hygienickej rutiny, pretože aby ste dosiahli skutočne zdravú pleť, je dôležité sa o ňu starať ako zvnútra, tak zvonku.



Ak potrebujete zistiť, aké problémy sa zrkadlia na iných častiach tváre, zavítajte do 1. dielu s informáciami o akné na ušiach, spánkoch, nose, čele, v oblastiach pod očami, nad obočím, medzi obočím a v okolí hornej pery.

 

Záverom dúfame, že ste v našom veľkom prehľade vnútornej liečby podľa Face Mappingu našli všetko, čo na likvidáciu vášho akné potrebujete. Budeme radi, keď sa v priebehu času pochválite výsledkami, ktoré ste dosiahli. Tešíme sa na nich!




    1. Effect of test meal temperature on the gastric emptying of liquids, L. E. Troncon, N. Iazigi, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, 1988
    2. Gastric emptying of liquid and solid meals at various temperatures: effect of meal temperature for gastric emptying, Yuko Mishima and collective, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, 2009
    3. Functional foods with digestion-enhancing properties, European Herbal and Traditional Medicine Practitioners Association (EHTPA), International Journal of Food Sciences and Nutrition, 2011 
    4. Naringenin Increases Insulin Sensitivity and Metabolic Rate: A Case Study, Navya Murugesan and collective, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, 2020 Mar
    5. The Therapeutic Potential of Naringenin: A Review of Clinical Trials, Bahare Salehi and collective, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, 2019 Jan
    6. On the Neuroprotective Effects of Naringenin: Pharmacological Targets, Signaling Pathways, Molecular Mechanisms, and Clinical Perspective, Zeinab Nouri and collective, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, 2019 Nov
    7. Grapefruit-seed extract attenuates ethanol-and stress-induced gastric lesions via activation of prostaglandin, nitric oxide and sensory nerve pathways, Tomasz Brzozowski and collective, ncbi.nlm.nih.gov, 2005 
    8. The Global Burden of Respiratory Disease, Thomas Ferkol and collective, atsjournals.org, 2013
    9. Efficacy of Omega-3 Fatty Acids Supplementation versus Sublingual Immunotherapy in Patients with Bronchial Asthma, Mustafa K Abdo-Sultan and collective, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, 2019
    10. Effects of omega-3 fatty acids on serum levels of T-helper cytokines in children with asthma, Shirin Farjadian and collective, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, 2016
    11. Dietary Patterns and Risk of Inflammatory Bowel Disease in Europe: Results from the EPIC Study, Antoine Racine and collective, academic.oup.com, 2016
    12. Carcinogenicity of consumption of red and processed meat, Véronique Bouvard and collective, www.thelancet.com, 2015
    13. The role of vitamin C in stress-related disorders, Bettina Moritz and collective, sciencedirect.com, 2020
    14. A preliminary review of studies on adaptogens: comparison of their bioactivity in TCM with that of ginseng-like herbs used worldwide, Lian-ying Liao and collective, ncbi.nlm.nih.gov, 2018
    15. Dietary magnesium and calcium intake and risk of depression in the general population: A meta-analysis, Bingrong Li and collective, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, 2016
    16. Treatment of adult female acne: a new challenge, B. Dréno and collective, onlinelibrary.wiley.com, 2015
    17. The primo vascular system as a new anatomical system, Miroslav Stefanov and collective, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, 2013 Dec
Autor: Nicola Trompischová
Tisk