Snažíte sa z všemožných dôvodov nejesť mäso, ale občas vám to nedá a dáte si rybu? Pravdepodobne patríte medzi pescetariánov. Že ste o tomto označení ešte nepočuli alebo áno, ale nemáte jasno v jeho význame?

Prinášame prvý diel z nášho Veľkého sprievodcu výživovými smermi, ktorý nás nielen s pescetariánstvom zoznámi.

Kto je pescetarián

Veľmi zjednodušene niekto, kto neje mäso, ale je ryby.

Názov tohto výživového smeru vznikol na začiatku 90. rokov kombináciou talianskeho slova pesce (ryba) a vegetarian. Vedecká literatúra pescetariány radí medzi vegetariánov.

Ich strava je založená predovšetkým na rastlinných zdrojoch. Niektorí pescetariáni však okrem rýb jej tiež mliečne výrobky a vajcia.

Čo jedia pescetariáni?

Ako už bolo spomenuté – vegetariánsku stravu obohatenú o ryby a morské plody.

ÁNO - zeleninu, ovocie, strukoviny, orechy, sladkovodné aj morské ryby, mliečne výrobky a vajcia

NIE - kuracie, hovädzie, bravčové, divočinu apod.

Pescetariánstvo je výhodné pre tých, ktorí z etických dôvodov nechcú jesť mäso, ale pritom si uvedomujú dôležitosť niektorých výživových hodnôt. Na svoje si v ňom prídu aj tí, ktorým záleží na zdravej životospráve či ďalší, ktorí v reštauráciách stále nechcú jesť vyprážaný syr ako jedinú vegetariánsku možnosť.

Zaujímavosť: Neexistujú žiadne pravidlá, ktoré by definovali, ako často musíme ryby jesť, aby sme sa stali pescetariánmi.

Výhody pescetariánstva pre zdravie

Že je dobré jesť zeleninu asi všetci vieme - má vplyv na obezitu aj rôzne chronické ochorenia ako je cukrovka alebo srdcové choroby.

Ryby majú nízky obsah nasýtených tukov a sú bohaté na ďalšie živiny. Okrem toho sú zdrojom širokého spektra bielkovín. To je veľmi zásadná skutočnosť - z rýb dostaneme všetky živiny, ktoré potrebujeme a pritom nemusíme bielkoviny kombinovať (pridať si nejaké obilniny, zeleninu a strukoviny je ale vždy dobrý nápad).

Určité druhy rýb typu losos, tuniak, makrela, sleď alebo sardinky sú potom tiež dobré pre svoj obsah omega-3 mastných kyselín. Omega-3 posilňujú zdravie srdca a môžu znižovať príznaky artritídy alebo napr. zlepšovať kondíciu očí. Veľa z nás tieto látky suplementuje, pričom ich podstatné množstvo môžeme získať práve z jedla. Pescetariáni nimi preto väčšinou oplývajú viac.

Je pescetariánska strava udržateľná?

Ako všetko má aj pescetariánstvo svoje pre a proti. Pescetariánstvo je možno udržateľnejšie ako živočíšna strava založená na priemyselne chovanom hovädzom dobytku a hydine, napriek tomu na nej ale nájdeme svoje.

Hoci ryby neprodukujú skleníkové plyny, rybolov predstavuje zásadnú výzvu pre vodné ekosystémy. A pre formy rybolovu nie je konzumácia divoko ulovených rýb o nič etickejšia ako konzumácia rýb z farmových chovov.

Pescetariánstvo môže byť tiež drahé alebo ťažko udržateľné pre ľudí žijúcich vzdialene od pobrežia alebo sladkovodných tokov. A čo si budeme rozprávať, príliš ekologická nie je ani konzervácia potravín.

V GOODIE ryby síce nepredávame, napriek tomu máme dosť produktov, na ktorých si pescetariáni pochutnajú...

NÁTIERKA - CÍCEROVÁ S MAKOM 140 G

Tá kombinácia znie možno zvláštne, ale garantujeme, že si ju zamilujete!


CESTOVINY PROTEINOVÉ - 100% ZELENÝ HRÁŠOK- FUSSILI BIO 250 G

S množstvom rastlinných bielkovín a pre hrášok typickou chuťou.

Čokořech GOODIE

ČOKO ORECH 300 G

Lahodný krém bez pridaného cukru a soli zahrnie naše bunky kvalitnou porciou energie.

Snímek obrazovky 2022-03-09 v 10.43.15

KEŠU PRAŽENÉ V KORENÍ 100 G

Ideálna kombinácia pre milovníkov orieškov a pikantnej chuti.



A čo vy, držíte pescetariánsku „diétu”? Zaujímajú nás vaše skúsenosti a aký máte na pescetariánstvo názor!

Chcete sa orientovať v ďalších výživových smeroch? Počkajte na ďalší článok z tejto série, prípadne sa pozrite na veľký prehľad, ktorý pre nás kedysi spísala Tereza Havlínová.



Autor: Lída Dubinská
Tisk