O flexitariánstve v poslednej dobe občas počujete, domnievate sa, že sú v stravovaní nejakým spôsobom flexibilní, ale nemáte jasno, čo že teda jedia alebo nejedia? Pre vás aj pre všetkých ostatných, ktorí sa s týmto výživovým smerom chcú zoznámiť, je tu ďalší diel z nášho Veľkého sprievodcu výživovými smermi.

Pokiaľ vás výživa všeobecne zaujíma, nahliadnite na náš článok o tom, kto sú pescetariáni.

Kto je flexitarián

Hovorí sa im tiež semi-vegetariáni či príležitostní vegetariáni. Väčšinou jedia rastlinnú stravu, ktorú si občas spestria mäsom.

Z vyššie uvedeného popisu jednoducho vyplýva pôvod vzniku názvu tohto smeru. Sú to jednoducho flexibilní,a teda menej prísni vegetariáni. Vegetariánstvo má síce svoje výhody, ale pre veľa ľudí je náročné. Flexitariánsky prístup potom pre nich môže byť správnou a jednoduchšou voľbou.

Flexitarizmus ako taký je pomerne nový termín. Vo vede aj v povedomí verejnosti sa rozšíril až po roku 2010, kedy ho vymyslela americká diétologička Dawn Jackson Blatnerová.

Čo jedia flexitariáni

Ich strava je primárne rastlinná, ale s malým množstvom mäsa a mliečnych výrobkov. Konzumácia mäsa a ďalších živočíšnych výrobkov je v ich podaní ale umiernená. Flexitariánstvo však nemá žiadne jasné pravidlá ani odporúčaný počet kalórií a makroživín a vo svojej podstate je tak skôr životným štýlom ako diétou.

Vďaka svojej povahe a orientácii na to, čo zaradiť a nie, čo obmedzovať, je obľúbeným štýlom stravovania pre osoby, ktoré chcú žiť zdravšie.

Ak zhrnieme jednotlivé poznatky, ktoré sa na tému flexitariánstva uvádzajú, dôjdeme k týmto princípom:

  • Jedia prevažne ovocie, zeleninu, strukoviny a celozrnné výrobky.
  • Radšej ako živočíšne bielkoviny prijímajú tie rastlinné.
  • Sú flexibilní a z času na čas začlenia mäso a živočíšne produkty.
  • Uprednostňujú čo najmenej spracované potraviny.
  • Obmedzujú pridaný cukor a sladkosti.

Výhody flexitariánstva pre zdravie

Keďže je tento výživový smer pomerne mladý, neexistuje príliš veľa štúdií, ktoré dokazujú jeho vplyv. Niektoré benefity už sú napriek tomu preskúmané:

Výskum zistil, že u flexitariánov existuje znížená pravdepodobnosť výskytu diabetu 2. typu. Flexitariánstvo potom môže byť prínosné aj pre zdravé srdce (rastlinná strava totiž znižuje riziko srdcových ochorení).

Pretože je flexitariánstvo založené na rastlinných zdrojoch, je späté aj s nižším príjmom kalórií a teda vplyvom na redukciu váhy. Potvrdili to aj štúdie. Napr. ľudia, ktorí počas 18 týždňov nejedli mäso, vážili o 2 kg menej ako tí, ktorí ho ďalej jedli. Ďalšia zase pojednáva o tom, že ľudia stravujúci sa rastlinne vážia v priemere o 15 % menej. Jasné, tieto informácie sú zamerané na tých, ktorí mäso nejedia vôbec, flexitariánstvo a jeho obmedzená spotreba živočíšnych produktov však môže mať efekt dosť podobný.

Najväčšou výhodou však je, že sa s flexitariánstvom spája konzumácia potravín bohatých na živiny, pretože viac rastlín = viac prospešných látok.

V GOODIE máme dobroty nielen pre flexitariánov

Živočíšne produkty u nás nehľadajte. Čo ale máme, sú výživné, rastlinné a maximálne kvalitné potraviny, ktoré vás zasýtia a možno aj obohatia o trochu času.


GOODIE - těstoviny z červené čočky

PROTEÍNOVÉ CESTOVINY - ČERVENÁ ŠOŠOVICA

Strukovinové penne v bio kvalite zasýtia a pritom neobsahujú lepok.



Svíčková omáčka vegan GOODIE

OMÁČKA - SVIEČKOVÁ VEGAN

Česká klasika ide aj bez mäsa. Zloženie tej našej vás prekvapí, rovnako ako lahodná chuť.

Kokosové chipsy slaný karamel GOODIE

KOKOSOVÉ CHIPSY - SLANÝ KARAMEL

Nie sú chipsy ako chipsy, tie naše sú ale bio a chuťovo úplne exkluzívne.

Flexitariánstvo je kompromisný spôsob, ako jesť zdravšie, rozšíriť svoje gastronomické obzory a napríklad aj trochu uľaviť planéte. Čo naň hovoríte?



Autor: Lída Dubinská
Tisk