O ajurvéde, prírodnej indickej medicíne, sa v súčasnosti hovorí skoro na každom rohu. Ale čo tak ajurvédska strava? Už ste o nej počuli? Je súčasťou najstarších holistických postupov, všeličo v tele ovplyvňuje… a jej popularita strmo stúpa!

Prinášame ďalší diel z nášho Veľkého sprievodcu výživovými smermi, ktorý vás s touto „diétou“ podľa ajurvédy podrobnejšie zoznámi.

V článku sa dozviete:

  • Čo je ajurvéda a ajurvédska diéta
  • Základné princípy ajurvédskej stravy
  • Odporúčania pre konkrétne dóše
  • Výhody a nevýhody ajurvéda jedálnička 

Čo je ajurvéda a jej diéta?

Ajurvédska strava je rovnako ako samotná ajurvéda stará už vyše 5 000 rokov. Na rozdiel od západných výživových smerov si však zakladá na princípe, že zdravý organizmus má prirodzene aj ideálnu telesnú váhu. Preto nejde ani tak o diétu, ako skôr o životný štýl, ktorého výsledkom má byť ako fyzicky, tak psychicky zdravý človek.

Ajurvéda alebo „veda života“ verí, že vesmír je jeden veľký organizmus s 5 životnými elementmi: vayu (vzduch), jala (voda), akash (priestor), teja (oheň) a prithvi (zem), z ktorých sú tvorené tri základné energetické zložky človeka, takzvané dóše:

  • Kapha (zem + voda) je symbolom sily a stálosti. Zodpovedá za stavbu tela, prirodzený a správny rast, silnú imunitu, fungujúci metabolizmus a zdravie kĺbov.

  • Váta (vzduch + priestor) sa označuje za najdôležitejšiu dóšu. Riadi vnútorné pohyby tela vrátane obehového, dýchacieho a tráviaceho systému. Zaisťuje prenos myšlienok, tlkot srdca aj periastiku čriev.

  • Pitta (oheň + voda) je symbolom transformácie. Ovplyvňuje metabolizmus, látkovú výmenu, trávenie a vstrebávanie živín, inteligenciu a schopnosť chápať a učiť sa.

Princíp stravovania podľa ajurvédy

Každý človek má v sebe unikátny pomer dóš (základná rovnováha). Ajurvédske stravovanie si dáva za cieľ určiť dominantnú dóšu a za pomoci vhodných potravín udržiavať v tele východiskovú vyváženosť. Táto rovnováha troch dóš je totiž podľa ajurvédy základom zdravia.

ZAUJÍMAVOSŤ: Viete, že určiť svoju dóšu môžete sami podľa najrôznejších testov? Ideálne však o pomoc požiadajte skúseného učiteľa ajurvédy alebo navštívte overeného liečiteľa.

Strava je síce v ajurvéde základným prostriedkom na liečbu energetickej nerovnováhy: choroby, ale stojí za to spomenúť, že rovnováhu nenarúša iba nevhodné jedlo, ale aj stres, neúmerná fyzická záťaž a zlý spánkový režim.

Odporúčaná strava pre jednotlivé dóše

Ľudia s prevahou kapha ľahko pribúdajú na váhe a preto majú silnejšie, mohutné postavy. V nerovnováhe, ktorá môže byť spôsobená aj nedostatočnou fyzickou aktivitou, ich trápi astma, depresia, cukrovka, obezita, vysoký cholesterol, ochorenie priedušiek, prechladnutie a impotencia.

  • ✅ čerstvá zelenina a ovocie, strukoviny
  • ❌ tuky a oleje, ako aj tučné mliečne výrobky a orechy

Váta ľudia mávajú štíhle a krehké postavy so slabým svalstvom. Ich nerovnováha môže byť spôsobená aj nedostatkom odpočinku a spánku, a vyznačuje sa suchou pokožkou, nespavosťou, respiračnými ťažkosťami, vysokým krvným tlakom a zápchou s plynatosťou.

  • ✅ dusené a varené jedlá, mliečne výrobky, oleje a tuky, orechy
  • ❌ surová strava, vrátane čerstvého ovocia a zeleniny

Ľudia s dominantnou dóšou pitta mávajú dobre stavanú, pevnú postavu. Jedným z dôvodov vzniku ich nerovnováhy môže byť stres v kombinácii s prepracovaním. Keď sú mimo rovnováhu trpia na vypadávanie vlasov, kožné problémy, žalúdočné vredy, vysoký krvný tlak, bolestivá pečeň a žlčník.

  • ✅ ovocie, zelenina, obilniny, strukoviny
  • ❌ mliečne výrobky, mäso

TIP: Podľa ajurvédy sú zo všetkých dóš práve ľudia s prevahou pitta tí najviac vhodní pre vegetariánsky a vegánsky spôsob stravy.

Nevýhody stravy podľa ajurvédy

Hoci sa to možno na prvý pohľad nezdá, môže byť veľmi ťažké stravu podľa ajurvédy dodržiavať. Nielenže je potrebné rešpektovať odporúčania pre konkrétnu dóšu, ale existujú aj pridružené špecifické úpravy ako napríklad jedálniček pre jednotlivé ročné obdobia.

Samotné určenie dominantnej dóše tiež nemusí byť vždy jednoznačné a správne. Pomer zastúpenia dóš sa totiž mení a to nielen v dlhodobom časovom horizonte (mladosť – staroba), ale napríklad aj počas dňa alebo vplyvom počasia. Z toho dôvodu si nikdy nemôžete byť stopercentne istí, že skutočne dodržiavate stravu vašej dóše.

Výhody stravy podľa ajurvédy

  • konzumácia čerstvo pripravených pokrmov
  • reštrikcia priemyselne spracovaných potravín (polotovarov)
  • podpora všímavosti a vedomého stravovania
  • dôraz na výživné, plnohodnotné potraviny
  • osvojenie rutiny, pravidelné časové rozostupy medzi jedlami

Ajurvédska „diéta“ okrem iného kladie aj veľký dôraz na konzumované chute. Preferuje ostré a horké, ktoré zabraňujú nadmernému prejedaniu sa. Oproti tomu neodporúča sladké, kyslé a slané – sladká podporuje ukladanie tuku, slaná podnecuje pocit hladu a kyslá zvyšuje chuť do jedla.

Vzhľadom na to, že je ajurvéda skutočne „vedou života“ a zaoberá sa človekom od hlavy až po päty, patrí medzi jej princípy aj dostatočná fyzická aktivita. A práve v kombinácii s pravidelným pohybom môže byť ajurvédska strava tiež účinným pomocníkom pri chudnutí.

V Goodie máme lahôdky aj pre ajurvédsky jedálniček

kesu-goodie

KEŠU NATURAL 500 G

Hoci kešu nie sú v skutočnosti orechy, ponúkajú vysoko kvalitné bielkoviny a rastlinné „dobré“ tuky.

ghi-goodie

PREPUSTNÉ MASLO GHÍ BIO 220 ML

Tradičné Ghí sa už dlhé tisícročia využíva v ajurvéde, kde je považované za základ liečivých mastí.

quinoa-goodie

QUINOA 250 G

Quinoa je prirodzene bezlepková pseudoobilnina, ktorá vás očarí svojou jemnou maslovou chuťou!

Máte skúsenosti s ajurvédou a stravou podľa nej? Podarilo sa vám s presnosťou určiť, aká ste dóša? Vaše skúsenosti nás zaujímajú, napíšte nám!

Autor: Nicola Trompischová
Tisk