Vitamín D je tzv. „slnečným vitamínom“ - dokážeme ho prirodzene získať pri pobyte na slnku, napriek tomu ho väčšina z nás nemá dostatok. Historicky sa spájal najmä s pozitívnym vplyvom na metabolizmus kostí, benefitov má však pre naše telo oveľa viac. Prečo ho suplementovať a aké sú jeho najlepšie formy? 

Vitamín D je stále populárnejšou témou, najmä v poslednej dobe, keď sa objavuje mnoho štúdií o jeho benefitoch. Možno ste už o mnohých počuli, rozhodne ale nebude na škodu si ich pripomenúť a možno sa dozvedieť aj o niektorých menej známych. Najskôr ale nahliadneme do základných faktov o tomto „supervitamíne“.

Prirodzené zdroje vitamínu D

Jedná sa o v tukoch rozpustný vitamín, to znamená, že na svoje efektívne vstrebanie v tele potrebuje ako nosič molekuly tuku. Jeho výnimočnosť tkvie tiež v tom, že sme ho schopní získavať pri pobyte na slnečnom svetle – keď slnečné lúče dopadajú na našu kožu spúšťa sa kaskáda procesov, ktoré ho v našom tele premenia na jeho aktívnu formu, ktorú je potom telo schopné ďalej využívať. Pred slniečkom je tak fajn sa stále neschovávať, ale naopak sa mu v rozumnej miere pekne vystaviť!

Keď je naša koža vystavená slnečnému žiareniu, je v nej najprv produkovaný previtamín D3, ktorý následne absorbuje UVB lúče. Následne sú produkované dve ďalšie látky, ktoré ale nemajú žiadny vplyv na ukladanie vápnika (oproti hotovému vitamínu D) – pre predstavu sa asi len 15% premení na samotný vitamín D3 – príroda to múdro vymyslela, aby sme sa zo slnka nemohli predávkovať. Následne ako cholecalciferol putuje do pečene, kde sa premieňa na 25 (OH) D, túto formu si meriame v krvných testoch. Aby sme ale získali úplnú aktívnu formu, musí vitamín D doputovať ešte do obličiek, kde je jeho finálna stanica pre premenu a kde sa nám z neho stáva ten najlepší substrát pre všetky jeho benefičné funkcie v našom tele, o ktorých sa hneď dozvieme viac!

Dôležité je však tiež vedieť, že aby táto premena vitamínu D na jeho aktívnu formu prebehla čo najlepšie, potrebujeme mať v tele aj dostatok horčíka. Enzýmy vytvárajúce aktívnu formu vitamínu D v pečeni a obličkách totiž nemôžu efektívne pracovať bez dostatočného množstva magnézia. To je tiež dôvod, prečo sme horčík zahrnuli už rovno do nášho komplexu vitamínu D3 s K2. O nedostatok magnézia už sa tak nemusíte báť!

Okrem slnečného svetla sme schopní vitamín D v menšom množstve získať aj z niektorých potravín, jeho bohatými zdrojmi sú predovšetkým rôzne druhy rýb - losos, sleď, olej z tresčej pečene alebo aj vaječné žĺtky. Veľmi však záleží na kvalite týchto potravín – napríklad z divokého lososa loveného v mori môžeme získať cez 900 IU (medzinárodných jednotiek), oproti tomu z lososa farmového, ktorý sa bežne predáva vo veľkých obchodoch, sme schopní získať iba zhruba 25% takého množstva. 

  • Podporuje našu imunitu

Najčastejšie sa vitamín D spája s pozitívnymi účinkami na stav nášho imunitného systému, čo pre nás v dnešnej dobe môže byť jedným z jeho najväčších prínosov. Napomáha totiž antimikrobiálnej a antivirotickej aktivite niektorých imunitných buniek. Je tiež protizápalový, takže môže napomáhať zníženie miery chronického zápalu. Vitamín D všeobecne napomáha aktivite mnohých druhov našich imunitných buniek, ktoré sú tak vďaka nemu schopné lepšie reagovať na nebezpečenstvo.

Nedostatok tohto vitamínu sa tiež v posledných rokoch preukázal ako jeden z faktorov pre rozvoj autoimunitných ochorení, ktorých po celom svete stále pribúda. Nedostatok vitamínu D sa objavuje napríklad u ľudí s reumatoidnou artritídou, roztrúsenou sklerózou, alebo syndrómom dráždivého čreva - čím nižšia saturácia týmto nutrientom, tým horší sa ukazuje stav týchto ochorení. Optimálna hladina vitamínu D sa tak dá považovať aj za prevenciu pred rozvojom autoimunity.

  • Prospieva našim črevám

A pretože mnohí z vás už možno počuli, že cez 70% našej imunity sa nachádza v črevách, nebude pre vás také prekvapenie aj významný prospešný účinok vitamínu D na slizničnú imunitu a tiež aj stav čriev, ktorý tiež významne ovplyvňuje naše celkové zdravie. Vitamín D pomáha udržovať integritu našej črevnej steny tak, aby neprepustila do tela nič, čo tam nemá svoje miesto. Navyše tu prispieva svojou antimikrobiálnou funkciou a chráni nás pred nežiaducimi patogénmi. 

  • Udržuje naše kosti zdravé

Rovnako ako sa o vápniku vie, že je dôležitý pre naše kosti, je aj o vitamíne D často známe, že je pri tom jeho parťákom. Pokiaľ máme nedostatok déčka, nemôžeme dostatočne vstrebávať vápnik a dokonca časom vďaka tomu začneme strácať aj časť uloženého vápnika zo zubov a kostí. Či už teda vápnika prijímame koľko chceme, nikdy ho dostatočne nevyužijeme, pokiaľ k nemu nebudeme mať aj správnu hladinu vitamínu D.

Déčko však nie je jediným parťákom vápnika pre jeho správne vstrebanie - obaja ešte radi do party prijmú vitamín K2. Ten spolupracuje s vitamínom D, ktorý zlepšuje vstrebateľnosť vápnika - K2 následne zaisťuje to, že vápnik, ktorý déčko "vytiahne" z prichádzajúcich zdrojov, poputuje na správne miesta - do kostí a zubov. Preto aj náš vitamín D je v tabletách spoločne s K2, aby jeho benefity boli čo najlepšie!

  • Chráni nás pred depresiou 

S tým, ako prichádza jeseň a vonku je menej slniečka sa môže mnoho z nás cítiť častejšie skleslo, smutne a až depresívne. Jedným z dôvodov môže byť aj nedostatok slnečného vitamínu, ktorého nedostatok sa v mnohých štúdiách ukázal ako prispievajúci faktor k vzniku depresií. Ľudia s nízkou hladinou vitamínu D sú tiež náchylnejší na rozvoj depresívnych stavov, než ľudia s optimálnou hladinou

Čo môže nedostatok vitamínu D spôsobiť?

    • osteopénia, osteoporóza, zvýšené riziko zlomenín kostí
    • slabosť svalov
    • zvýšené riziko vzniku rakoviny
    • zvýšené riziko vzniku autoimunitných ochorení
    • väčšia náchylnosť k infekciám, prechladnutiam, chrípkam
    • riziko vzniku cukrovky a hypertenzie
    • únava, zmeny nálad

    Epidémia nedostatku vitamínu D

    Vďaka zmene nášho životného štýlu, kedy trávime veľa času vo vnútri a sme oveľa menej vonku na slnečnom svetle, panuje vo svete vysoká miera nedostatku tohto vitamínu. Pre predstavu sa odhaduje, že až 50 % svetovej populácie nemá optimálnu hladinu „déčka“.

    Čo spôsobuje nedostatok?

    • menej času na slniečku
    • ak už sme na slniečku, často sme oblečení a nemôžu tak na slnko reagovať všetky receptory na našej koži
    • používanie opaľovacieho krému, ktorý vstrebávanie vitamínu blokuje
    • niektorí ľudia majú génovú mutáciu, ktorá sťažuje premenu vitamínu D na jeho aktívnu formu
    • nedostatočná konzumácia potravín bohatých na vitamín D



    Autor: Karolína Tomaides
    Tisk