Nie vždy sú pupienky iba „banálnym“ problémom tínedžera, ba naopak – akné dnes a denne trápi milióny ľudí bez ohľadu na vek či pohlavie. Postihuje 9,4 % celosvetovej populácie, čo z neho robí 8. najčastejšie ochorenie na svete!

Čo to vlastne akné je? Môžeme mu predísť? A dá sa ho vôbec zbaviť na dobro? Všetko (a oveľa viac) sa dozviete v nasledujúcom článku, ktorý pre vás spísala Kateřina Routová.

V článku sa dozviete:

  • Čo je akné?
  • Druhy akné a ich závažnosť
  • Príčiny vzniku
  • Prevencia
  • Kozmetická rutina pri akné

 

Čo je akné?

Jedná sa o zápal vlasovej folikuly a mazových žliaz. Vzniká vtedy, keď sa póry upchajú kožným mazom a vytvorí sa zátka, v ktorej sa hromadia baktérie a tým sa póry zapália. Na pleti sa následne vytvoria viditeľné hrčky, alebo bodky, tmavej či bielej farby. Akné je najčastejšie kožné ochorenie a postihuje drvivú väčšinu populácie. V puberte sa s ním stretne až 85% dospievajúcich. Tvorí sa najčastejšie na miestach, kde je najviac vlasových folikulov, teda tvár (najmä T-zóna), ramená, horná časť chrbta alebo napríklad hrudník. 

Druhy akné

Existuje niekoľko druhov akné aj stupňov závažnosti, od mierneho až po ťažký.

  • Čierne bodky - otvorené komedóny; mierna forma akné, pri ktorej nehrozia jazvy ani hyperpigmentácia
  • Biele bodky - uzavreté komedóny, ktoré vznikajú upchatím póru kožným mazom; mierna forma akné
  • Papuly - červené bodky, v ktorých nie je hnis; stredná forma akné s malou pravdepodobnosťou vzniku jaziev
  • Pustuly - pupienky plné bieleho hnisu; stredná forma akné, po ktorej sa môžu v niektorých prípadoch objavovať jazvy a hyperpigmentácia
  • Noduly - na povrchu začervenané podkožné boláky, pokožka je napätá a bolí; ťažká forma akné
  • Cysty - hlboko zapálené folikuly, bolestivé; ťažká forma akné, ktorá veľmi často zanecháva jazvy a hyperpigmentáciu

Čo spôsobuje akné?

Dôvodov, prečo sa akné tvorí, je veľa. Vymenujme najbežnejšie: hormóny, strava, genetika, nevhodná životospráva, stres, žiadna pleťová rutina, zlý výber kozmetiky, nevymenená posteľná bielizeň a znečistené kozmetické štetce. Výsledok je u všetkých z nich skoro rovnaký, alebo aspoň podobný – nepríjemný pupienok, ktorého sa snažíme čo najrýchlejšie zbaviť. Niektoré príčiny, ako je napríklad genetika, neovplyvníme, ale s niektorými zatočiť vieme.

Napríklad vďaka strave sa môže akné nielen tvoriť, ale aj zhoršovať. Pravdepodobnosť vzniku akné stúpa, pokiaľ je vaša strava plná mliečnych výrobkov v kombinácii s cukrom. To znamená napríklad aj mliečna čokoláda, sladené jogurty, osladená káva s mliekom... a takto by som mohla pokračovať do nekonečna. A práve aj z toho dôvodu sa nebojte čistiť telo nielen zvonku ale aj zvnútra. S očistou tela od škodlivín pomôže napríklad chlorella s antioxidačnými účinkami alebo mladý jačmeň, ktorý obsahuje maximálne množstvo nutričných látok, vrátane vitamínov a minerálov. U oboch sa riaďte odporúčaným dávkovaním.

Hormonálnemu akné som sa už venovala v tomto článku a čierne bodky sme si už tiež vysvetľovali, a to tu. Dnes si teda povieme niečo o ostatných dôvodoch.

Ako predísť akné?

Akné je dôsledok. Vždy je teda dôležité nájsť príčinu. Často sú príčiny až banálne a my ich teda často prehliadneme. Čo si teda strážiť?

    1. Výmena posteľnej bielizne aspoň jedenkrát týždenne.
    2. Čistenie kozmetických štetcov - raz týždenne šampónom na štetce a pred každým použitím dezinfekciou na štetce.
    3. Nemať jeden uterák na všetko a už vôbec nepoužívať jeden uterák na tvár a telo. Pokiaľ trpíte akné, odporúčam si tvár utierať buď do kuchynských utierok alebo si každý deň meniť malý uterák na tvár.
    4. Zostavenie správnej rutiny - nájdete v niektorom mojom ďalšom článku alebo u mňa na instagramovom profile.
    5. Výber vhodnej kozmetiky, pretože aknózna pleť potrebuje niečo, čo ju nebude zaťažovať, ale zároveň jej dá všetko, čo potrebuje.
    6. Nezabúdať na dôležitosť ochranných faktorov SPF.

    Čo zaradiť do rutiny?

    Do svojej rutiny skúste zaradiť kvetinové vody, najmä levanduľovú, ktorá je dezinfekčná a hojivá. Môžete ich striekať aj pod pleťové séra. Sérum na akné môžete vyskúšať vitamínové s bakuchiolom, antioxidantmi a Q10 alebo sérum s vitamínom C 15% a skvalanom.


    Pleťové séra sa do pokožky rýchlo vstrebávajú a majú tak potenciál poskytnúť viditeľné výsledky oveľa rýchlejšie.

    Ráno potom nezabudnite na dodanie hydratácie, bez ktorej pleť nemôže správne fungovať, ani predchádzať akné. K tomu vám okrem ružovej vody pomôže aj hyalurónové sérum. Nezabudnite ani na krém a to ideálne ľahký, ktorý pokožku nezaťaží. Vhodný je denný krém s kurkumou, rýchlo sa vstrebáva a navyše je protizápalový. Skvelým pomocníkom je aj konjaková hubka, na akné predovšetkým tá čierna.

    denni-krem-kurkuma-rakytnik-goodie

    Ľahký denný krém s rakytníkom a kurkumou poskytuje pleti okrem iného aj hydratáciu a výživu.

    Raz týždenne si tiež doprajte masku, ktorá pleti dodá potrebné minerály a predovšetkým ju zbaví prebytočného mazu a odumretých kožných buniek. Odporúčam čiernu ílovú masku so zinkom, kurkumou, vulkanickým popolom, čiernym uhlím a marockým ílom. 


    Ílové masky majú skvelú schopnosť absorbovať škodlivé toxíny, ťažké kovy a nadbytočný maz z pokožky!

     

    Aký je váš najobľúbenejší produkt na akné? Budeme radi za reakcie pod týmto článkom alebo na mojom Instagrame! 



    Autor: Kateřina Routová
    Tisk