Horčík, latinsky magnesium, chemickou značkou Mg, je minerál, ktorý mnohými spôsobmi ovplyvňuje naše zdravie a pohodu. Prezýva sa „prvok života“. Svoju úlohu totiž zastáva vo viac ako 300 metabolických procesoch, čo už je poriadne číslo, ktoré stojí za našu pozornosť. 

Horčík - čo to vlastne je

Ide o jeden zo siedmich základných makro minerálov (ďalšie sú vápnik, fosfor, horčík, sodík, draslík, chlorid a síra). Naše telo ho potrebuje pomerne veľké množstvo a nevie si ho samo produkovať. Možno ste niekedy mali problémy so spánkom, po práci ste sa nemohli dostatočne uvoľniť alebo ste cítili nezvyčajné napnutie svalov. Pokiaľ tieto stavy trvali dlhšie, možno za to mohol práve nedostatok magnézia. Ideálna hladina horčíka chráni metabolické zdravie, udržuje pod kontrolou stres, podporuje lepší spánok a prispieva k zdraviu srdca, svalov a kostí. 

Koľko magnézia potrebujeme

Je zaujímavé, že horčík nájdeme v zemskej kôre a v morskej vode, rovnako tak ako v našich najrôznejších bunkách. Na optimálne fungovanie organizmu potrebujeme stravou a nápojmi prijať zhruba 375 mg, čo je jeho priemerná odporúčaná denná dávka. Tieto hodnoty sa líšia u detí, tehotných žien, ťažko pracujúcich či seniorov. Jeho každodenný prísun sa má odvíjať od nášho zdravotného stavu a životného štýlu. Domnievame sa, že odporúčané hodnoty toho príliš nehovoria. Jedno je isté – väčšina modernej populácie ho má nedostatok. Prečo tomu tak je? Dnešné potraviny ho obsahujú podstatne menej, než tomu bolo kedysi. 

Ako zistíme jeho nedostatok 

Lekári jeho hladinu obyvkle zisťujú krvným testom. Že chýba, na sebe môžeme ale spoznať. Predovšetkým keď nás trápi:

  • nevoľnosť až zvracanie,
  • strata chuti do jedla,
  • únava a slabosť.

Pokiaľ jeho nedostatok pretrváva, klinický stav sa zhoršuje a nastáva:

  • necitlivosť a brnenie končatín,
  • abnormálny srdcový rytmus,
  • častý výskyt kŕčov.

Dlhodobo nízka hladina potom môže ovplyvniť vznik chronických ochorení, napríklad:

  • srdcové choroby,
  • cukrovku 2. typu,
  • osteoporózu,
  • vysoký krvný tlak.

V pozore musíme byť vtedy, ak si radi často privoniame alkoholu, trápia nás obličky, užívame lieky alebo trpíme celiakiou. Ale ako teda prísť na to, že ho máme málo? Bdelo sa sledovať a v prípade ťažkostí svoj stav zavčas riešiť s lekármi.

Tip: Vápnik urobí dobre ráno po búrlivom večierku. Poslúži aj minerálna voda Magnesia. 

Horčík vs. vápnik

Táto kombinácia je známa pre svoj synergický efekt. Spoločne udržujú silné kosti a zuby a podporujú funkciu svalov. Nie je to s nimi ale také samozrejmé. Aj keď má zmysel ich užívať spoločne, v skutočnosti môžu svoju absorbciu v našom tele vzájomne narúšať. Je to trochu úsmevné - vápnik blokuje vstrebávanie horčíka a naopak horčík podporuje dostupnosť vápnika. Istejšie teda je horčík užívať samostatne. Ani v kombinácii sa ale nemusíme báť - určité množstvo, aj keď znížené, naše telo napriek tomu využije. 

Čím horčík dopĺňať

Existuje len malé riziko toxicity horčíkom, takže sa pravdepodobne nestane, že ho budeme mať nadmieru. Ako ho do seba dostávať? Základom všetkého je vyvážená strava, to každý vie. Vynikajúcim zdrojom horčíka je rad prirodzených potravín. Konkrétne napríklad tekvicové semienka, čierna fazuľa, varený špenát, avokádo, tmavá čokoláda, varená quinoa, mandle, kešu alebo mangold. Poľnohospodárstvom zdrancovaná pôda už však plodinám nedodáva dostatočnú kvalitu. Istotou je preto magnézium suplementovať. Čím? Z nášho sortimentu odporúčame nasledujúce produkty: 

Lipozomálny vitamín D3 + K2 + Magnesium 30 ks

D3 zaisťuje vstrebávanie vápnika z potravy a K2 sa potom stará, aby sa v kostiach dostal tam, kam má. S horčíkom tvorí funkčnú kombináciu. 

Prečítajte si viac o lipozomálnych doplnkoch stravy TU. 

Epsomská soľ 500 g

Horčík sa výborne vstrebáva kožou, relaxačný kúpeľ v epsomskej soli, čo je síran horečnatý, preto spája príjemné s užitočným. 

Náš článok obsahuje iba odporúčania a nemá nahrádzať starostlivosť lekárov. Napriek tomu veríme, že vám prinesie množstvo zaujímavých informácií.