Jar na riad, Savo na podlahu a Domestos na WC. Tieto prípravky a im podobné sú síce funkčné, ale odpadový systém, pôda aj naša planéta sa z nich príliš netešia. Voľba je na nás, ale skvelú inšpiráciu prináša už iba pohľad na upratovanie našich (pra)babičiek. Išli naň oveľa jednoduchšie, v súlade s prírodou a základnými chemickými princípmi.

Prečo je chémia pri upratovaní zlá?

To je dôležitá otázka, na ktorú je dobré poznať odpoveď hneď v úvode. Klasické upratovacie prostriedky obsahujú množstvo toxických či priamo karcinogénnych látok, o ktorých nemáme potuchy. Táto problematika nie je vôbec jednoduchá, látok je na tisíce a nezávislých testov o vplyve na ľudské zdravie a životné prostredie nie je ani z časti toľko. Aj sedliacky rozum však častokrát stačí. Väčšina nižšie uvedených látok len nabúrava ľudskú obranyschopnosť a má za následok kožné, dýchacie aj iné problémy. Chemikálie sa odpadovou vodou dostávajú aj do prírody, kde ovplyvňujú celé ekosystémy a podieľajú sa na vymiznutí živočíšnych populácií.

Poďme sa preto pozrieť na základné látky, proti ktorým je dobré byť v pozore

  • chlór - je silnou žieravinou, jeho oxidačné vlastnosti poškodzujú bunkové štruktúry a sú toxické aj pre vodné organizmy
  • syntetické vonné látky - až 95 % z nich sú ropné deriváty a radia sa medzi toxíny a karcinogény; citlivejšie osoby z nich bolí hlava, majú vyrážky či dýchacie problémy

  • triclosan - keď naň zasvieti slnko, mení sa na dioxidy hromadiace sa v pečeni

  • tenzidy - alias povrchovo aktívne látky - z obalov bežne nespoznáme aké konkrétne obsahujú, pretože to neukladá legislatíva; v skutočnosti je ale mnoho z nich veľmi toxických
  • EDTA a jej soli - nachádzame ich predovšetkým v umývacích prostriedkoch; pre človeka nie sú zásadne škodlivé, avšak príroda ich ťažko odbúrava a znečisťuje tak podzemnú aj pitnú vodu

  • optické zjasňovače - sú súčasťou hlavne pracích prostriedkov a pre človeka sú toxické, dráždia kožu a dávajú príčinu vývojovým aj reprodukčným vadám.

Bežná drogéria ale obsahuje napríklad aj geneticky modifikované organizmy a ďalšie nebezpečné látky. Buďme teda pred zložením konvenčných produktov obozretní a venujme sami sebe i okolitému svetu radšej to najlepšie.

Úplne prírodné upratovacie alternatívy

Bez chemikálií to zvládali už naše babičky. Nie je teda dôvod, prečo by sme to nezvládli my. Za základ prírodných pomocníkov považujeme:

Citrón

Citrus v podobe pár lyžíc bieli, odstraňuje nečistoty aj nepríjemné pachy.

  • Odstraňuje vodný kameň - zájdené batérie, dlaždičky, sprchu aj varnú dosku v kuchyni odporúčame potrieť polovicou citróna a vydrbať handričkou.
  • Zbavuje odpad zápachu - nastrúhaná kôra z citróna nasypaná do odpadu a zaliata horúcou vodou ho vyčistí aj prevonia.
  • Škvrny a nečistoty - citrón si poradí so škvrnami na plastovom riade, osvedčí sa do vody na umývanie okien aj na odmáčanie zaschnutých nečistôt.

Kremelina

Sypká hornina s vysokým obsahom oxidu kremičitého je lacná a účinná nielen na detoxikáciu tela, ale aj v domácnosti.

  • Poslúži ako piesok – pre svoje abrazívne vlastnosti sa skvele hodí tam, kde je niečo potrebné mechanicky odstrániť.
  • Hubí hmyz – nehovoríme, že by sme to mali robiť, ale ak sa niekde vyskytuje veľa hmyzu, kremelina poslúži ako výborný repelent.
  • Odstraňuje zápachy

Ocot

Lacný a na upratovanie takmer zázračný pomocník.

  • Univerzálny čistič - octový roztok (1 ocot : 1 voda) spoľahlivo vyčistí chladničku, odtok umývadla, sklenené plochy, okná, nábytok, koberce, sprchu, ale aj záchod a záchodovú dosku. Pozor na drevené podlahy, mohol by ich poleptať.

Soľ

Vďaka svojej štruktúre aj vlastnostiam nahradí takmer všade čistiaci piesok.

  • Odstraňuje mastnotu – keď naplníme pekáč soľou, dáme do horúcej rúry a necháme soľ zhnednúť, po vychladnutí ide mastnota perfektne dole.
  • Odstraňuje škvrny - po zmiešaní s octom vyčistí napr. škvrny na umývadle. Výborný je aj na fľaky a prúžky od kávy či čaju.

Jedlá sóda

Cenovo dostupná a ohromne všestranná upratovacia pomôcka.

  • Odstraňuje zápachy - trocha na tanieriku napr. zaručí stále voňavú chladničku.
  • Čistí odpady - šálka sódy spoločne so šálkou octu účinne prečistí upchanú výlevku.
  • Podporuje lesk riadu - stačí pridať dve lyžice do prostriedku na umývanie.

Pokračovanie prírodných zdrojov a účinkov by mohlo byť nekonečné. Príroda nám dáva odpovede na všetky otázky a to je to, čo nás baví a čo je správne.

Prírodné čistiace prostriedky

Siahnuť po hotovom prostriedku býva najľahšie a najrýchlejšie. Ich účinnosť je dostatočne vyladená a my tak máme záruku, že povrchy a nečistoty vyčistia skutočne účinne. Prostriedky z nášho e-shopu sú 100% netoxické a neohrozujú nás ani okolité prostredie. Sú od českej firmy Tierra Verde, majúce motto, s ktorým sa úplne stotožňujeme: ,,Nepracujeme, aby sme zarábali peniaze. Zarábame peniaze, aby sme mohli slúžiť svetu.” Skúste a okrem účinku zaznamenáte aj vlastný dobrý pocit.

Na umývanie riadu

Máme toho celý rad, konkrétne odporúčame napr. gél na riad, ktorý nedráždi pokožku a poradí si s každým znečistením.

Na bielizeň

Prací prášky, aviváže aj mydlá na extrémne znečistenie. Bielizeň vyčistí, navonia aj zjemní.

WC a odpady

Údržbu záchodovej misy, pridružených plôch i upchatých odpadov zvládneme s ďalšími prírodnými produktmi.

Čistenie povrchov

Po prvé abrazívne, po druhé vo forme rozprašovača, za ďalšie na vytvorenie suspenzie. Záleží na konkrétnych potrebách.

Akým štýlom udržujete svoju domácnosť vy? Máte možno nejaké prírodné triky, s ktorými sa môžete podeliť? Napíšte nám na našich sociálnych sieťach, inšpiráciu vítame!

Autor: Lída Dubinská
Tisk