Často za to môže dlhodobá nespokojnosť, inokedy kilá navyše, ale niekedy aj choroba. Naša duša začne volať po zmene. Veď kto z nás žije skutočne zdravo a využíva svoj potenciál naplno? Jedlo môže byť začiatok životnej cesty. 

Nie som výživárka a môj článok je tentoraz snáď ešte viac jednoduchým zamyslením, možno odporúčaním, ale skôr súhrnom nápadov, čo skúsiť robiť lepšie.

V tomto článku sa dozviete

  • Ako začať so zmenou životného štýlu
  • Tipy, ktoré robia zdravé jedlo životným štýlom
  • Čo v GOODIE odporúčame pre dobrý štart

Ako začať so zmenou životného štýlu

Priznajme si, že skôr než „Ako?“ by každý sám pri sebe mal začať otázkou „Prečo?“. Na skutočnú premenu čohokoľvek vo svojom nastavení každý z nás totiž potrebuje sakra pádne, dôležité dôvody. Dajme si teda čas a povedzme si, prečo chceme lepšie jesť. Reálne.

  • Bolí vás niečo tak, že vás to začína obmedzovať?
  • Mávate na seba zlosť, keď sa pozeráte do zrkadla?
  • Vyčítate si, že jete bez plánu a nekvalitne?

Dôvodom môže byť aj to, že chceme jednoducho „len“ dlho a spokojne žiť. Každý z nás má motiváciu inde, ale je skutočne dôležité rozkľúčovať, prečo túžime po zmene.

„Zdravý životný štýl“ nie je cieľ, ale nekončiaca cesta. Pokiaľ sa rozhodneme meniť, musíme uveriť, že to naozaj dokážeme a musíme mať plán. Na úvod sa preto hodí:

  • Identifikovať nezdravé návyky, ktoré chceme meniť. Konkrétne, na príkladoch, napríklad „absolútne nedostatočne raňajkujem“.
  • Prijať vlastnú zodpovednosť za vykonanie týchto zmien. Nemá zmysel obviňovať okolnosti alebo chýbajúci čas za to, že niečo nejde.
  • Pracovať s negatívnymi spúšťačmi. Pravdepodobne vieme, kedy (alebo kde) pravidelne zle jeme. Skúšajme to premodelovať.
  • Pripraviť sa na to, že nie každý deň sa 100% podarí. A potom sa na seba nehnevať, ale v „misii“ ďalej pokračovať.
  • Urobiť si plán plný malých krôčikov. Pretože bez stratégie býva väčšina projektov plná omylov. 

Odporúčanie: Stanovenie cieľov na papieri alebo v poznámkovej aplikácii nám dáva materiál, s ktorým je možné ďalej pracovať a motivovať sa. Môžeme sa potom na ciele lepšie sústrediť a sledovať pokrok.

Tipy, ktoré robia zdravé jedlo životným štýlom 

Zmyslom zdravého života nie je si čokoľvek odopierať. Preto väčšina ľudí rýchlo končí s najrôznejšími diétami a radikálnymi výživovými smermi. Spokojnosť sa skrýva za rovnováhou. Len máloktorá životná zmena nie je náročná, začať jesť inak a lepšie zo začiatku bolí. Všetko chce svoj čas (a áno, dnešná doba nás príliš nepodporuje v trpezlivosti). Ak je ale naším cieľom udržateľná zmena výživových vzorcov, skúšajme rôzne možnosti. Napríklad tieto:

  • Začať malými zmenami

Pokiaľ nie sme chorí, nie je potreba dramatických zmien a vyraďovania celých potravinových skupín. K trvalým zmenám lepšie vedú drobné úpravy. Odštartovať to môže pohár vody s citrónom po prebudení, pridanie porcie zeleniny na obed alebo večera bez pečiva.

  • Jesť jedlá, ktoré nás robia spokojné

Každý má svoju obľúbenú zeleninu alebo ovocie. Na úplnom začiatku sa oplatí jesť jedlo, ktoré ho obsahuje (ale samozrejme pozor, aby ste si ich neznechutili). Pokiaľ máme často hlad, stravujme sa tak, aby sme sa nasýtili. Nič nezvádza k junk foodu viac ako kručiaci žalúdok. Dávajme si pozor na veľkosť porcií a naučme sa prirodzene sústrediť na bielkoviny, tuky a vlákninu. 

  • Bielkoviny – napríklad grécky jogurt, kuracie prsia, tuniak alebo tofu.
  • Zdravé tuky – napr. olivový olej, orechy a orechové krémy alebo avokádo.
  • Vláknina – okrem iného hlavne strukoviny, ovocie a zelenina.
  • Nesnažiť sa byť perfektný

V utkvelých predstavách nejeme vôbec žiadny cukor, ani sa nedotkneme pečiva alebo večeriame vždy a iba zeleninu. Než byť dokonalí je však lepšie byť hneď na začiatku realistickí. Urobme si stravovací plán taký, aby šiel dodržať. Prečo si raz za čas nedať zmrzlinu, pohár vína alebo kúsok koláča? Stravovacie požitky sú dôležité a robia život životom. 

  • Nevzdávať sa obľúbených jedál 

Naše obľúbené jedlá sa hodia do každého životného štýlu. Ide len o množstvo a frekvenciu, ako často ich jeme. Strava by samozrejme mala byť plná prevažne zdravých potravín, ako je ovocie, zelenina a bielkoviny, ale robme si miesto aj pre svoje milované pochúťky. A čo viac - veľa zdravých jedál je naozaj chutných. Akékoľvek jedlo sa navyše dá pripraviť v zdravšej podobe. Pri budúcom varení na to skúsme myslieť. 

  • Vracať sa späť na trať

Zjedli sme veľa pizze alebo čokolády? Majme sa stále radi! Hlavné je nevypadnúť z rytmu a po každom „úlete“ sa znovu vrátiť na cestu. Jedno jedlo nikdy nezruší všetko už vynaložené úsilie. Neodkladajme všetko zdravé jedlo znova na pondelok a už vôbec sa úplne nevzdávajme všetkých stravovacích návykov, ktoré sme úspešne zaviedli. Menší neúspech je iba malý výkyv. Veď meníme životný štýl a život je pekne dlhý. Vždy sa čo najrýchlejšie vraciame k jedlu, po ktorom nám je dobre a hneď sa ucítime zase v hre. 

Čo v GOODIE odporúčame pre dobrý štart

Jedlo by malo byť naším palivom, nie niečím, čo riadi náš život. Vybrali sme pár produktov, ktorých zaradenie do jedálnička vás svojimi hodnotami poteší na tele, ale svojou chuťou aj na duši. 

CESTOVINY PROTEINOVÉ - 100% ZELENÝ HRÁŠOK - FUSSILI BIO 250 G
Skvelý zdroj rastlinných bielkovín a vlákniny, ktorý svojou chuťou predčí kdejaké „klasické“ cestoviny.

 

 

BANANA BREAD 140
Aj maškrtiť sa dá zdravo. Dodá veľa energie a hodí sa nielen na raňajky.

 

 

PESTO Z CESNAKOVÝCH VÝHONKOV 140 G
Jesť zdravo sa dá v zhone. S hotovým pestom máme chutný obed hotový raz dva.



Výživné jedlo dáva veľa energie a samo o sebe motivuje k tomu, aby aj naše ďalšie rozhodnutia boli zdravé. Držíme palce, nech vytrváme a máme zo svojho jedla radosť! Našťastie sú tu obchody ako GOODIE, ktoré nám vedia zdravé zmeny spríjemniť.



Autor: Lída Dubinská
Tisk