Koža zinok nevyhnutne potrebuje na celý rad procesov. Nie je sa čomu čudovať, že dostatočné množstvo zinku v tele vo výsledku rozhoduje o tom, aká krásna a zdravá bude pokožka.

Poďte si prečítať o 6 dôvodoch, prečo príjem zinku nepodceňovať a choďte v ústrety prirodzene krásnej a odolnej pokožke vďaka moderným znalostiam nutrikozmetiky.

Zinok ako kľúčový minerál nutrikozmetiky

V celom tele sa zinok podieľa až na 300 rôznych enzymatických reakciách, pričom mnohé z nich súvisia práve so zdravím kože, ako najväčšieho orgánu tela. Rozhodne sa teda jedná o minerál s výsostným postavením v rámci nutrikozmetiky, ktorá kladie dôraz na celkový zdravý životný štýl a predovšetkým výživu ako kľúčový faktor ovplyvňujúci vzhľad a prirodzenú krásu.  

6 dôvodov, prečo je zinok jedným z najdôležitejších minerálov pre zdravie a krásu kože

Premýšľali ste niekedy nad tým, aký z minerálov je najdôležitejší pre kožu? Ide práve o zinok, ktorý ovplyvňuje procesy hojenia, regenerácie aj prirodzenú obranyschopnosť a odolnosť pokožky. 

#1 Regenerácia a tvorba nových kožných buniek

Zhruba 6% z celkového obsahu zinku v tele sa nachádza práve v koži, kde sa podieľa na celom spektre reakcií a procesov. Jedna z kľúčových úloh spočíva v zaistení správneho prepisu genetickej informácie pre tvorbu nových buniek, s čím pomáha štruktúra zvaná zinkový prst. Dostatočné množstvo zinku v tele preto ovplyvňuje prirodzenú obnovu kože, kedy sa bunky z vrchnej vrstvy takmer kompletne vymenia za 4 až 6 týždňov. [1]

Výkonnosť tvorby nových buniek ešte naberá na dôležitosti pri hojení rán, spálenín od slnka či iných poškodení kožných buniek, pretože základný princíp spočíva práve vo výmene starých poškodených buniek za tie nové a zdravé.

#2 Správna tvorba pigmentu

Zinok upravuje činnosť melanocytov zodpovedných za produkciu pigmentu melanínu, aby nedochádzalo k hyperpigmentácii, nerovnomernému zafarbeniu pleti. Tento proces ovplyvňuje okrem iného aj transportné funkcie zinku, ktorý sa podieľa na mobilizácii a presune vitamínu A z pečene do krvnej plazmy, pretože práve nedostatok dostupnej formy tohto vitamínu môže byť príčinou hyperpigmentácie. [2]

#3 Protizápalové pôsobenie na zmiernenie akné a ekzémov

Zinok znižuje zápal, čím pôsobí ako prevencia aj riešenie miernejších foriem akné a ekzémov. Pre maximálnu účinnosť je vhodné kombinovať orálne doplňovanie zinku zo stravy napríklad so zinkovou masťou na vonkajšie ošetrenie problematických miest. [3][4]

TIP: Detailnejšie rozobrané pôsobenie zinku na problematickú pokožku nájdete v samostatnom článku s názvom Zinková masť – pomoc na akné, zapareniny a ďalších 5 kožných problémov“, ktorý sa viac zameriava na efekty a výhody topickej aplikácie masti priamo na pokožku

#4 Regulácia mazu

Zinok dokáže regulovať a optimalizovať tvorbu mazu a to predovšetkým vďaka zníženiu aktivity enzýmov, ktoré u mužov aj žien premieňajú testosterón na dihydrotestosterón (DHT), ktorý je zodpovedný za produkciu kožného mazu. [2]

#5 Ochrana pred oxidatívnym stresom

Zinok vykazuje významné antioxidačné pôsobenie, aj keď často nebýva práve v súvislosti s antioxidantmi spomínaný. Chránia ako samotné kožné bunky pred výraznejším poškodením, tak aj kolagén či elastín zodpovedné za pevnosť kože, ktoré oxidatívny stres rovnako poškodzuje.

TIP: Bez antioxidantov by dochádzalo k rýchlejšiemu starnutiu kože, tým to ale nekončí. Čo ďalšie by telu hrozilo bez antioxidantov? Prečítajte si o 7 príkladoch, ako chráni ľudské telo.

#6 Spomalenie prejavov starnutia

Na dostatočnom množstve zinku v tele sú priamo závislé enzýmy kolagenázy, ktoré produkujú kolagén v koži. Pre prirodzenú podporu vlastnej produkcie kolagénu sa preto zamerajte na dostatočný príjem zinku, pretože jeho nedostatok znižuje výkon kolagenázy až o 80 %. [5]

Ako správne dbať na dostatočný príjem zinku?

Pokiaľ chcete naplno využiť všetky výhody, aké ponúka dostatočné množstvo zinku v organizme, budete sa musieť zamerať na jeho pravidelné doplňovanie. Nedostatok zinku v tele totiž nie je nijako ojedinelý jav, pretože ide o problém, ktorým trpí 17,3 % celosvetovej populácie. [6]

Telo si zásoby zinku nevytvára a preto je jeho pravidelný príjem zásadný na zabezpečenie metabolických procesov vrátane opráv a regenerácie kože. Medzi prirodzené zdroje zinku patria predovšetkým morské plody, predovšetkým ustrice. Do jedálnička však bežnejšie zaradíme skôr iné potraviny bohaté na zinok, napríklad červené a hydinové mäso či ryby. Z rastlinných zdrojov zinok obsahujú predovšetkým fazuľa, obilniny a orechy, avšak vplyvom súčasného príjmu fytátov sa efektívne vstrebe iba 20 až 40 % z takto prijatého zinku.

Pre efektívne doplnenie zinku sa v prvom rade zamerajte na svoj jedálniček a zhodnoťte, či obsahuje dostatočné množstvo tohto minerálu, ktorého denný príjem by sa mal pohybovať zhruba okolo 10 mg. Prípadne zvoľte kvalitný doplnok stravy napríklad vo forme lyofilizovaného extraktu z ustríc, ktoré predstavujú prirodzený zdroj živín vo vzájomne vyvážených pomeroch.

K cielenému doplneniu iba zinku, čo ocenia napríklad aj vegáni, je k dispozícii liposomálny zinok, ktorý vďaka najlepšie vstrebateľnej forme bisglycinátu zinočnatého a kombinácii s lipozomami dokáže telo veľmi efektívne využiť.

 

Vedeli ste o dôležitosti zinku pre pleť? A dbáte na jeho dostatočný príjem? Podeľte sa o svoje skúsenosti a dajte vedieť, čo by vás k téme nutrikozmetiky ďalej zaujímalo. Ide totiž o komplexnú problematiku, ktorá predstavuje kľúč k prirodzenej kráse.

Autor: Šárka Stuchlíková
Tisk