Poznáte to, menštruácia sa neúprosne blíži a frekvencia vašich nájazdov do chladničky a skrinky plnej sladkostí sa nebezpečne zvyšuje. Snaha o zdravé a vyvážené stravovanie je počas pár dní nenávratne preč. Každý mesiac sa opakujúce vyjedanie sladkých, slaných a iných vysokokalorických nezdravostí a následné výčitky, kedy chvíľkovú radosť strieda nepríjemný pocit. Ste nafúknutá, opuchnutá, zlostná a nešťastná.

Zoznámte sa s najčastejším prejavom PMS, ktorým je žravosť a neukojiteľné chute na nezdravé jedlá. Prečo sa chute objavujú a ako si s nimi poradiť vám prezradí špecialistka na ženské zdravie Mgr. Dominika Mikušová.

V tomto článku sa dozviete:

  • Kedy sa spúšťa žravosť súvisiaca s PMS?
  • S akými fyziologickými zmenami súvisí.
  • Aký je vzťah medzi sacharidmi, vysokokalorickým jedlom a PMS.
  • Či je nutné sa neovládateľnému apetítu brániť.
  • Aké je riešenie predmenštruačnej túžby zjesť takmer všetko, čo nezje nás.

Strašiak menom PMS

Pojmom PMS (z angl. premenstrual syndrome, predmenštruačný syndróm) označujeme súbor fyzických a psychických zmien, ktorými prechádza okolo 30-40 % žien fertilného veku a 20-32 % premenopauzálnych žien v období pred začiatkom menštruácie. [1]

TIP: Ďalšie informácie o príčinách a príznakoch nájdete v článku Prírodná cesta na zmiernenie PMS: Čo skutočne funguje?

Kedy sa najčastejšie objavujú chute? 

Vzrastajúca chuť na sladké a nezdravé jedlo obvykle začína už 7-10 dní pred začiatkom menštruácie a koreluje tak s druhou polovicou cyklu nazývanou luteálna fáza. V tomto období sa k žravosti pridružujú aj ďalšie prejavy PMS ako nadúvanie, zadržiavanie vody, problémy s trávením a vylučovaním, zhoršenie kvality pleti, bolesti hlavy, únava a výkyvy nálad. Tento stav obvykle odznieva s prvými dňami menštruácie. 

Príčiny PMS a aké faktory ho zhoršujú

PMS je spúšťaný hormonálnymi udalosťami nastávajúcimi po ovulácii. Jeho prejavy vrátane chutí na jedlo až žravosti sú však abnormálne odpovede na fyziologické a teda prirodzené deje, ktorými sú pokles estrogénu a vzostup progesterónu. [2] Zníženie estrogénu nepriaznivo pôsobí na HPA osu, následkom čoho z nadľadviniek uvoľnený norepinefrín (noradrenalín) spustí zníženie acetylcholínu, dopamínu a serotonínu. [3] Na druhej strane zvýšený progesterón a jeho metabolity ovplyvňujú neurotransmiterový systém v mozgu, obsadzujú miesto pre neuroreceptory na membráne receptoru kyseliny gama-aminomaslovej (GABA) a mení jeho aktiváciu. Dochádza tak ku zmenám na úrovni mediátorových systémov CNS vedúcim ku stavom únavy, poruchám spánku, zníženiu kognitívnych funkcií, náladovosti, podráždenosti, bolestiam hlavy, úzkosti, smútku a plačlivosti, strate motivácie a rovnako aj k nezvládnuteľným chutiam v snahe kompenzovať tento stav.[4,5,6] Zároveň dochádza ku zmene metabolizmu glukózy až k inzulínovej rezistencii. 

Rolu však hrajú aj ďalšie faktory, ktoré zvyšujú intenzitu PMS a súvisiacich chutí. Väčšinu z nich je možné ovplyvniť a tým príznaky PMS zmierniť. 

  • vysoké percento telesného tuku a obezita
  • pôsobenie stresu (psychického aj fyzického)
  • poruchy výživy (deficit nutričných makro aj mikrominerálov)
  • genetické faktory
  • eniromentálne faktory a pôsobenie endokrinných disruptorov (narúčajú krehkú rovnováhu estrogénov a progesterónu v organizme)
  • nezdravý životný štýl (nedostatok spánku, konzumácia alkoholu, fajčenie, nedostatok pohybu)

Sacharidy a vysokokalorické jedlá počas PMS pomáhajú zlepšiť náladu

Pokles serotonínu (5-hydroxytryptamín, 5-HT) u žien s PMS vyvoláva neukojiteľnú túžbu po sacharidoch, pretože jedlá bohaté na sacharidy zvyšujú hladinu inzulínu, ktorý zvyšuje prísun a hladinu tryptofánu (prekurzoru serotonínu) v mozgu. Aktivácia inzulínového receptoru okrem toho podporuje aj kogintívne funkcie, spätne väzobne ovplyvňuje reguláciu HPA osi, má neuroprotektívne účinky a odstraňuje úzkosť a depresívne stavy. [7] Inzulín zároveň zabraňuje rozkladu dopamínu, ktorý je silným modifikátorom pozitívnych emócií, primárne zodpovedným za vzrušenie, potešenie a pocit odmeny. Vysokokalorické jedlá po ktorých najčastejšie siahame v predmenštruačnom období obsahujúce veľké množstvo cukru a tuku rovnako prispievajú ku zvýšeniu hladiny dopamínu. [8,9]

Máme sa brániť útokom žravosti pri PMS?

Na celú problematiku žravosti počas PMS sa musíme pozrieť z viacerých strán. Pochopenie komplexných dejov, ktoré sa v nás počas PMS odohrávajú je dôležité pre zaujatie správneho stanoviska ohľadom žravosti. Za prvé si musíme uvedomiť, že zvýšené chute sú v tomto období prirodzené. Ženské telo sa v luteálnej fáze pripravuje na energeticky náročné obdobie eventuálneho tehotenstva alebo menštruácie. Rovnako tak môže telo cez chuťové preferencie upozorňovať, že potrebuje doplniť živiny a to najčastejšie minerály. 

Zvýšená chuť na konkrétne potraviny a prejedanie môžu rovnako indikovať chyby v stravovaní, ktorých sme sa dopustili vo folikulárnej fáze. Položte si pár jednoduchých otázok a úprimne si na ne odpovedzte: Ako pravidelne jete? Nevynechávate raňajky? Nedržíte striktnú diétu a neobmedzujete príliš kalorický príjem? Spíte dostatočne dlho? Pravidelne športujete? Ako ste na tom so stresom? Pijete alkohol? 

Pamätajte, že aj keď si to počas mesiaca možno neuvedomujete, telo nezabúda a dlhy za chyby v stravovaní a zlý životný štýl si rado berie späť práve v období pred menštruáciou.  Zvýšenej konzumácii jedla sa preto nemusíte striktne brániť, ale nezdravé potraviny nahraďte zdravšími voľbami, vďaka ktorým telo doplní potrebné látky. 

Pripravte sa na chute a vytvorte si plán

Keďže už vieme, čo sa s nami pravidelne pred začiatkom menštruácie dehe, je dobré mať po ruke záchranný plán: 

  • Naplánujte a navarte si jedlo dopredu (vrátane zdravých dezertov) , nesiahnete tak po nezdravostiach, keď na vás príde hlad.
  • Eliminujte sladkosti, presolené a vysokokalorické potraviny zo svojho dosahu, pretože čo nevidíte a nemáte doma, to nezjete.
  • Aj mimo domov majte po ruke vždy niečo drobné na zakusnutie, nepodľahnete tak nekontrolovateľným vlčím chúťkam.

Poraďte si s chuťami pri PMS a doprajte telu, čo potrebuje

Venovať pozornosť potrebám svojho tela v tomto období je kľúčové, ale nie všetko, čo si naše telo pýta mu prospieva, Množstvo potravín a chutí po ktorých bažíte sú vinníkom nadúvania, zadržiavania vody, výskytu akné, bolesti hlavy a celkového zhoršenia mentálneho aj fyzického stavu počas PMS. 

Nahraďte rafinovaný (spracovaný) biely cukor, soľ, nasýtené mastné kyseliny a fast food plný konzervantov a kalórií zdravšími alternatívami a dostaňte žravosť pod kontrolu nasledujúcimi opatreniami:

Upravte jedálniček

  • Jednoduché a rafinované cukry nahraďte komplexnými sacharidmi s nízkym glykemickým indexom (celozrnné výrobky, ovsené vločky, batáty, hnedá ryža, strukoviny, quinoa, pohánka).
  • Miesto sladkostí dajte prednosť čerstvému, sušenému alebo lyofilizovanému ovociu bez pridaného cukru a konzervatov.
  • Nezdravé sladidlá vymeňte za med, datľový, jačmenný alebo ryžový sirup, panelu, kokosový cukor či stéviu
  • Pri chutiach na čokoládu si vyberte kvalitnú vysokopercentnú horkú čokoládu
  • Znížte príjem soli a nahraďte ju korením a čerstvými bylinkami (znížením soli si zmiernite nadúvanie a zavodnenie organizmu).
  • Nasýtené mastné kyseliny (živočíšne tuky) vymeňte za zdravé nenasýtené mastné kyseliny (oriešky, semienka, avokádo a za studena lisované panenské oleje).
  • Vylúčte alkohol a kofeín a dajte prednosť kvalitnému zelenému čaju ktorý obsahuje L-Theanín pôsobiaci proti úzkostiam, depresiam, nespavosti a zhoršeniu kognitívnych funkcií [11].
  • Zvýšte príjem bielkovín (chudé mäso, ryby, morské plody, kysnuté mliečne výrobky, ovos, quinoa, pohánka, strukoviny), ktoré zaistia dlhší pocit sýtosti.
  • Zvýšte príjem vlákniny (zelenina, ovocie, strukoviny, ovos, žito a jačmeň, hnedá ryža)
  • Jedzte menšie porcie viackrát za deň.
  • Dodržujte pitný režim.

TIP: Pri chutiach na čokoládu si ju môžete dopriať aj vo forme lahodnej horkej 70% čokolády jemne dosladenej sušenou trstinovou šťavou. 

Nezabudnite na kvalitné doplnky

  • Pridajte esenciálne polyenasýtené mastné kyseliny z rastlín a rýb známe ako omega 3 (kysleina alfa-linolenová ALA, kyselina eikosapentaenová EPA a kyselina dokosahexaenová DHA), ktoré pôsobia proti úzkosti, depresívnym stavom, nervozite a nedostatku koncentrácie. [10]
  • Suplementujte minerály v chelátových formách a to najmä vápnik, horčík, železo a chróm. [12,13,14,15,16,17]
  • Doplňte vitamíny v lipozomálnej forme, najmä B6 a D3. [15,16,18]
  • Pridajte doplnky obsahujúce L-Tryptofán (prekurzor serotonínu za účasti B6) a potraviny ktoré ho obsahujú (morčacie mäso, mliečne výrobky - cottage, kešu, tekvicové semienka, mungo fazuľky, tuniak, banány, špenát, špargľa a iné). [9]
  • Vsaďte na prírodné relaxanty a neurotoniká, aby ste nepodľahli emočnému jedeniu (kozlík lekársky, harmanček pravý, ľubovník bodkovaný)

TIP: Vitamín D3 doplňte vo vysoko vstrebateľnej lipozomálnej forme v kombinácii so synergicky pôsobiacím vitamínom K2 a horčíkom. 

Životný štýl a pohybový režim

  • Venujte sa miernej fyzickej aktivite aspoň 30 minút denne (chôdza, jogging, bicykel, plávanie, tanec, jóga, tchaj-ti, qigong).
  • Meditujte.
  • Rozmaznávajte sa - doprajte si masáž s ošetrujúcim ženským olejom, zájdite do wellness alebo do sauny.
  • Buďte čo najviac na čerstvom vzduchu a na slnku.
  • Rozptýlte sa napríklad stretnutím s priateľmi, čítaním dobrej knihy, pozeraním filmu či sexom.
  • Doprajte si dostatok spánku (aspoň 8 hodín) a ukladajte sa do postele v pravidelný čas (najneskôr medzi 22. a 23. hodinou).

Dodržiavaním týchto opatrení sa úspešne vyhnete kolísaniu krvného cukru, prudkým výkyvom nálad, letargii, strate motivácie, únave, úzkosti a smútku z poklesu hladín serotonínu a dopamínu a zároveň sa vyhnete neovládateľnej žravosti. 





Ako to máte so žravosťou počas PMS vy? Dokážete odolať alebo podľahnete? Zvládnete vďaka informáciám z článku budúce PMS s prehľadom alebo máte ďalšie otázky? Sledujte Goodie blog a Instagram @Goodieczech, kde chystáme aj ďalší bonusový obsah.

Buďte pri tom a spoločne s ďalšími ženami budete inšpiráciou pre ďalšie témy okolo ženského zdravia aj vývoj unikátnych funkčných produktov.

  1. Epidemiology of Premenstrual Syndrome (PMS)-A Systematic Review and Meta-Analysis Study, 2014 Feb.
  2. https://www.psychiatriepropraxi.cz/pdfs/psy/2001/02/02.pdf. 2001 Feb.
  3. Negative Mood Is Associated with Diet and Dietary Antioxidants in University Students During the Menstrual Cycle: A Cross-Sectional Study from Guangzhou, China. 2019 Dec.
  4. A premenstruális szindróma és a szerotonerg funkciók összefüggései” [Neurochemical background of the premenstrual syndrome: the role of the serotonergic system]. 2004 Oct.
  5. Pathophysiology of premenstrual syndrome and premenstrual dysphoric disorder. 2012 Jun.
  6. Premenstrual Syndrome. 2023 Jul. 
  7. Potential role of insulin on the pathogenesis of depression. 2020 Apr.
  8. Eating 'Junk-Food' Produces Rapid and Long-Lasting Increases in NAc CP-AMPA Receptors: Implications for Enhanced Cue-Induced Motivation and Food Addiction. 2016 Jul.
  9. Insulin sensitivity, food intake, and cravings with premenstrual syndrome: a pilot study. 2012 Apr.
  10. Evaluation of the effect of omega-3 fatty acids in the treatment of premenstrual syndrome: "a pilot trial". 2013 Jun.
  11. Effects of L-Theanine Administration on Stress-Related Symptoms and Cognitive Functions in Healthy Adults: A Randomized Controlled Trial. 2019 Oct.
  12. Chromium supplementation for menstrual cycle-related mood symptoms. 2013 Dec.
  13. Effect of calcium on premenstrual syndrome: A double-blind randomized clinical trial. 2017 Jan.
  14. Beneficial Role of Calcium in Premenstrual Syndrome: A Systematic Review of Current Literature. 2020 Sep.
  15. Effect of Combined Use of Calcium and Vitamin B6 on Premenstrual Syndrome Symptoms: a Randomized Clinical Trial. 2016 Mar.
  16. Evaluating the effect of magnesium and magnesium plus vitamin B6 supplement on the severity of premenstrual syndrome. 2010 Dec.
  17. Genetics of Iron Metabolism and Premenstrual Symptoms: A Mendelian Randomization Study. 2021 Jul.
  18. Vitamin or mineral supplements for premenstrual syndrome. 2018 Jan.