Hormonálna rovnováha
PCOS: 6 varovných příznaků syndromu polycystických vaječníků
Až 1 z 10 žen trpí na PCOS a počty stále stoupají. Syndrom polycystických vaječníků tak představuje jednu z hlavních příčin neplodnosti žen.
V článku připraveném ve spolupráci s holistickou koučkou na ženské hormonální zdraví Zdeňkou Svobodovou zjistíte, jaké varovné příznaky PCOS upozorní, že v těle není vše v pořádku a jaké nejčastější příčiny mohou stát za rozvojem syndromu polycystických vaječníků.
10 tipov, ako prirodzene zvýšiť plodnosť u žien aj mužov
Problémy s početím trápí v dnešní době stále více párů. Výraznější problémy s plodností se týkají zhruba 9 % mužů a 11 % žen, ale čísla stále rostou vlivem moderního a často nezdravého životního stylu.
Přečtěte si o 10 způsobech, jak tělo podpořit a přirozeně zvýšit plodnost.
Jak poznáte, že ovulace a menstruační cyklus fungují v pořádku?
Mnoho žen často ani neví, jak má vypadat zdravý menstruační cyklus. Podobně je to s ovulací, jejíž příchod a pravidelnost nedokážou ženy vysledovat, případně ani neví, že se mají na zdraví cyklu zaměřit ve snaze při otěhotnění. A právě proto jsme připravili ucelený článek zaměřený na charakteristiku zdravého optimálního menstruačního cyklu.
Přečtěte si vše důležité o menstruačním cyklu a ovulaci a zjistěte, co se děje v ženském těle v průběhu měsíce. A ověřte si, že nepozorujete některé z příznaků, které nejsou normální a mohou ukazovat na problém.
6 tipov, ako zvýšiť testosterón. Jak upravit životní styl a jaké doplňky zvolit?
Až třetina mladých mužů trpí nízkou hladinou testosteronu. S přibývajícím věkem se navíc problém ještě zhoršuje. Na vině bývá nadváha, nezdravý životní styl nebo nadmíra stresu.
A jak si s nedostatkem testosteronu poradit? Využijte 6 tipů na zvýšení testosteronu, které fungují jako prevence i pro cílenou podporu tohoto klíčového mužského hormonu.
Maca peruánská – pro koho je prospěšná a kdy se užívání macy nedoporučuje?
Jak je možné, že jedna bylina může mít tolik rozporuplné působení? Při užívání macy se především ženy mohou setkávat s celou řadou projevů a hlásí nejrůznější účinky. Maca například pomohla k otěhotnění, rozhodila cyklus, pomohla proti menstruační bolesti, způsobila krvácení mimo menstruace, zdvihla energii, zhoršila únavu a náladovost, zlepšila kvalitu pleti, zhoršila cystické akné.
A protože chceme na základě informací poskytnutých od zákaznic nabídnout ucelenější přehled a shrnutí, pro koho je maca vhodná a kdy se jí naopak vyhnout, připravili jsme následující článek. Přečtěte si, kdo může z účinků macy benefitovat nejvíce, jak správně načasovat užívání v menstruačním cyklu a kdy se raději poradit s odborníkem.
4 tipy, jak na světelnou hygienu. A proč červené a modré světlo pomáhá i škodí?
Kam nechodí slunce, tam chodí lékař. Proč je tohle tvrzení pravdivé a potřebujeme tělo vystavovat dennímu světlu? Jak rozdílně působí modré a červené světlo a proč musí být v optimální rovnováze?
Poznejte základní zásady světelné hygieny a naučte se, jak tělo co nejvíce podpořit právě přirozeným působením světla.
Maca a hormóny: Je maca fytoestrogénna? A ako ovplyvňuje hormonálny systém?
Stretli ste sa s protichodnými tvrdeniami o obsahu fytoestrogénov v maca? Aký je v skutočnosti? Je maca estrogénna alebo nie? A ako vlastne môže ovplyvniť hormonálny systém?
V dnešnom článku sa pozrieme na najnovšie informácie získané z experimentálnych štúdií a objektívne odpovieme na otázku, či a ako maca ovplyvňuje hormonálnu rovnováhu, najmä u žien.
Nechuť na sex: Najčastejšie príčiny a 5 tipov, ako opäť zvýšiť libido
Nemáte chuť na sex? Nie ste prvý, ani posledný, ale naopak sa v dnešnej dobe pridávate k zástupu ľudí, ktorých trápi niektorá z príčin, kvôli ktorej nemajú pomyslenie na sexuálne hrátky a intimitu s partnerom.
Prečítajte si, čo všetko môže byť príčinou a objavte tipy, ako s nechuťou na sex zatočiť a opäť zvýšiť libido.
Žravosť a chute k jedlu počas PMS. Prečo sa objavujú a ako sa s nimi vysporiadať?
Poznáte to, menštruácia sa neúprosne blíži a frekvencia vašich nájazdov do chladničky a skrinky plnej sladkostí sa nebezpečne zvyšuje. Snaha o zdravé a vyvážené stravovanie je počas pár dní nenávratne preč. Každý mesiac sa opakujúce vyjedanie sladkých, slaných a iných vysokokalorických nezdravostí a následné výčitky, kedy chvíľkovú radosť strieda nepríjemný pocit. Ste nafúknutá, opuchnutá, zlostná a nešťastná.
Zoznámte sa s najčastejším prejavom PMS, ktorým je žravosť a neukojiteľné chute na nezdravé jedlá. Prečo sa chute objavujú a ako si s nimi poradiť vám prezradí špecialistka na ženské zdravie Mgr. Dominika Mikušová.
Čo pomáha na bolesť pri menštruácii? 7 tipov, ako si uľaviť a netrpieť
Bolestivá menštruácia spravidla nie je normálna, ale ak už podobným problémom trpíte, pozrite sa na 7 tipov, ako si pomôcť a uľaviť.
Nasledujúce rady poslúžia aj pre zvýšenie komfortu počas náročného menštruačného obdobia, aj keď práve nemáte silné bolesti.
Proč se hubnutí nedaří? Méně známým, ale častým důvodem bývá estrogenová dominance
Děláte všechno správně, ale hubnutí se stále nedaří? Na vině mohou být hormony, konkrétně estrogenová dominance, která dokáže zamávat s optimálním metabolismem tuku u žen i mužů.
Přečtěte si, proč právě estrogenová dominance bývá častým důvodem, proč se hubnutí nedaří. V článku najdete i akční kroky, jak problém odhalit, vyřešit a konečně začít zdravě hubnout.
Ženský cyklus: Odhalte jeho tajemství a rozluštěte cykličnost svého těla
Každá žena během měsíce projde hned čtyřmi různými fázemi, což se odráží na fyzické i psychické pohodě. Pochopením menstruačního cyklu a jeho ovládnutím si usnadníte běžné každodenní fungování.
Přečtěte si více informací o tom, jak jednotlivé fáze menstruačního cyklu fungují, co od sebe očekávat a na co se zaměřit a rozluštěte tak vlastní cykličnost.
Skryté nebezpečenstvá estrogénovej dominancie u žien ohrozujú plodnosť, pamäť aj spánok
Hormonálna nerovnováha nie je vidieť a nastupuje spravidla plazivo a postupne. O to zásadnejšie a nepríjemnejšie však môžu byť príznaky estrogénovej dominancie, s ktorou má za svoj život minimálne jednu skúsenosť až alarmujúcich 72 % žien.
Aké nebezpečenstvá prináša nadbytok estrogénov voči progesterónu a čo pociťujú ženy trpiace týmto problémom?
Ustrice ako afrodiziakum. Pravda, alebo mýtus?
Dokážu ustrice skutočne podporiť chuť na sex, alebo sa jedná o mýtus bez reálneho základu? Poďme spoločne odhaliť tajomstvo týchto obľúbených morských plodov a ich vplyvu na milostný život.
Prečítajte si, čo je pravdy na tom, že ustrice pôsobia ako afrodiziakum a ako sa na to pozerá veda.
Ako hormóny lásky ovplyvňujú lásku, vernosť a zdravie
Hormony lásky představují vědecké vysvětlení toho, co se s námi děje, když se zamilujeme. Koktejl produkovaných látek se postupně mění s tím, jak se vyvíjí vztah.
V článku najdete i 9 způsobů pro inspiraci nejenom na Valentýna, jak podpořit tvorbu hormonů lásky.
Zima obdobím tmy: Čím podporiť telo, keď postráda slnečný svit?
Zima je temným obdobím, kedy je denné svetlo zhruba okolo ôsmich hodín a navyše s absolútnym nedostatkom samotného slnečného svitu. Bez toho, aby sme si to uvedomovali, tieto aspekty majú značný vplyv na ľudské zdravie, konkrétne hlavne z pohľadu neprebiehajúcej produkcie vitamínu D, hormonálnej (ne)rovnováhy a značnej únavy.
Prečítajte si, ako krátke dni ovplyvňujú zdravie a akými doplnkami stravy telo podporiť a negatívne vplyvy zvrátiť.
Maca – placebo alebo skutočný zázrak?
Adaptogénne rastliny nájdete prakticky po celom svete, najčastejšie sú to najrôznejšie druhy ženšenov alebo bylín, ktoré získali pomenovanie ženšen ako prezývku. Aspoň jedna je zastúpená v každej tradičnej medicíne a v rámci danej kultúry často stojí na pomyselnom piedestále, je používaná ako univerzálne liečivo, bylina podporujúca celkovú vitalitu, dlhovekosť, je elixírom mladosti a plodnosti. V Južnej Amerike, v oblasti Ánd je to žerucha peruánska, u nás známejšia pod názvom Maca – peruánsky ženšen.
Čo dodávalo Inkom silu? Maca, ktorá podporuje aj libido!
Maca je rastlina z Peru, ktorú tam pestujú vo veľmi vysokých nadmorských výškach. Jej história siaha až do ríše Inkov. Tvrdí sa, že podporuje sexuálnu výkonnosť, plodnosť, výdrž a celkovú energiu. Čo maca skutočne je, kde sa vzala a aké má ďalšie potenciálne účinky?
Hormonálne akné. Problém, ktorý má riešenie
Hormonálne akné za svoj život rieši takmer každá žena. Môže prekvapiť nielen v puberte, ale kedykoľvek nastane nedostatok progesterónu v tele. To totiž narúša rovnováhu ostatných hormónov a výsledkom je výskyt akné na pokožke. Stretnúť vás to môže už od puberty, pri vysádzaní hormonálnej antikoncepcie, v tehotenstve, pri menopauze. Dokonca aj pri menštruácii a ovulácii každý mesiac môžeme pozorovať zmeny na pleti.
Prírodná cesta na zmiernenie PMS: Čo skutočne funguje?
Divne v tele aj v duši – veľmi zjednodušené, ale pravdivé. Predmenštruačným syndrómom každý mesiac v najrôznejších podobách trpí údajne okolo 80 % žien. Poďme sa spoločne na túto problematiku pozrieť a potom jej aj zamávať!
Maca – je lepší extrakt alebo RAW prášok?
Obyvatelia Peru Macu používajú ako liečivý prostriedok na prevenciu a liečbu zdravotných stavov už viac ako 2 000 rokov. Uznávajú ju pre jej schopnosť vyrovnať hormóny, znížiť stres a únavu, podporiť duševné zdravie, výkon a pamäť, rovnako ako podnecovať vitalitu, sústredenie, koncentráciu, plodnosť a sexuálne funkcie. Pri výbere produktu s macou ale môžu vzniknúť otázky, aká forma je najlepšia. Tento článok všetko objasní.
Čo sú endokrinné disruptory a prečo sa im vyhnúť v kozmetike?
Striekame si ich na tvár, natierame do podpazušia, častokrát si nimi dokonca čistíme ústa a aby toho nebolo málo, umývame si nimi aj genitálie. Naše kúpeľne sú plné šampónov, dezodorantov, mydiel, pást a peelingov. Ide o produkty pre „zdravie a krásu“, mnohé z nich ale obsahujú syntetické chemikálie, vrátane zdraviu škodlivých endokrinných disruptorov. Práve na tie sa dnes pozrieme.
Strava v souladu s ženským cyklem
Jídlo si většina z nás vybírá podle chuti a příležitosti. Víte ale o tom, že nám dělá dobře řídit se také tím, v jaké jsme fázi cyklu? To, co jíme, ovlivňuje naprosto vše – naši náladu i fyzické zdraví. Není proto žádné překvapení, že má obrovský dopad také na ženskou vitalitu. Pojďte se s námi podívat, proč tomu tak je a co nám během jednotlivých fází může přijít nejvíce vhod.
Nemáte chuť na sex? Príroda pomôže!
Blíži sa Valentín, takže je táto téma na mieste, ale naše telo a hlavu toľko nezaujíma, čo sa práve oslavuje. Sex patrí medzi základné fyziologické potreby obsadzujúce prvé poschodie domnelej Maslowovej pyramídy. Aj keď počkať, nezaradil to tam preto, že bol muž?!