Zdravie
Nejlepší vitamíny pro děti na imunitu a dalších 5 tipů od lékaře, jak posílit imunitu u dětí
Podpora imunity u dětí je důležitá nejen v období zvýšeného výskytu infekcí. Jaké suplementy a jaká opatření mohou pomoci k větší odolnosti organismu našich ratolestí? V tomto článku se podíváme na nejdůležitější vitamíny na imunitu pro děti a 5 praktických tipů, jak účinně posílit jejich obranyschopnost.
Rýchla pomoc pri zápale močového mechúra: Tipy na okamžitú úľavu a ako sa liečiť doma
Zápal močového mechúra, odborne cystitída, je nepríjemné a bohužiaľ veľmi časté ochorenie. Viac ako 60 % žien ho zažije aspoň raz za život. Typickými príznakmi sú bolesť a časté močenie sprevádzané nepríjemným pocitom pálenia. Aká rýchla pomoc pri zápale močového mechúra naozaj funguje a aké domáce prostriedky podporia liečbu? Prečítajte si konkrétne rady zostavené v spolupráci s MUDr. Dominikou Danielovou, CFMP.
Nedostatok testosterónu a jeho prejavy. 9 príznakov, že máte nízky obsah testosterónu
Nedostatok testosterónu, známy aj ako mužský hypogonadizmus, nie je spojený len so starnutím. Štatistiky ukazujú, že tento problém trápi najmenej 2,1 % mužov, pričom riziko zvýšeného nedostatku sa zvyšuje až na 30 % u mužov s nadváhou. Aké sú varovné príznaky nízkej hladiny testosterónu? Prečítajte si viac o rovnováhe mužských hormónov a zoznámte sa s 9 dôležitými príznakmi nedostatku testosterónu u mužov.
Upokojenie žalúdka a čriev: Tipy, čo skutočne pomáha pri tráviacich problémoch
Viac ako polovica ľudí má počas svojho života pomerne pravidelne problémy s trávením. Medzi najčastejšie príznaky patrí nadúvanie, pálenie záhy, zápcha alebo hnačka. Ako v takýchto prípadoch dosiahnuť pokojnejší žalúdok a črevá? V spolupráci s MUDr. Dominikou Danielovou, CFMP. sme pre vás pripravili rady pre rýchlu pomoc a dosiahnutie dlhodobej rovnováhy trávenia.
Jak poznat chronický stres a jak se s ním co nejlépe vypořádat
Chronický (dlouhodobý) stres je nedílnou součástí dnešní doby, potýká se s ním přes 30 % dospělých. Permanentní tlak na výkon, splnění pracovních úkolů, rodinné závazky a společenská očekávání mohou způsobit, že se ocitneme ve stavu neustálého napětí. Zjistěte, jaké má chronický stres příznaky a co může pomoci lépe stres zvládat.
Čo mám robiť, keď nemôžem spať? 10 tipov pri nespavosti
Patríte k ľuďom, ktorí si nevedia rady s tým, čo robiť, keď nemôžu spať? Nie ste sami. Až 55 % populácie bojuje s nespavosťou alebo problémami so zaspávaním. Netreba sa však hneď ponáhľať k lekárovi a často môžu pomôcť len malé zmeny, či už v životnom štýle alebo len v podmienkach vašej spálne. Tu je 10 osvedčených tipov, čo vám pomáha spať a čo robiť, keď nemôžete zaspať.
Jak začít s barefoot? Jak začlenit barefoot do každodenního života a na co si dát pozor
Barefoot, nebo také chůze naboso, se stává stále populárnější nejen mezi sportovci, ale i mezi lidmi, kteří hledají zdravější a přirozenější způsob chůze. Tento trend vychází z předpokladu, že nohy jsou evolučně uzpůsobeny k chůzi bez pevných bot, což může přinést řadu zdravotních benefitů.
Jak ale správně začít s barefoot a na co si dát pozor?
Suchý kašel u dětí: Jaké jsou příčiny a tipy, jak se ho zbavit
Suchý kašel u dětí umí často pořádně potrápit. A to nejenom v zimních měsících, kdy venku řádí respirační infekce, které zlobí i dospělé.
Nepříjemný suchý kašel vyvolávají ale nejen viry a bakterie. Jak mu předcházet a jaké léky na kašel u dětí zvolit?
Inhalační tyčinky: Kompletní průvodce používáním a návod, jak si je vyrobit
Inhalační tyčinky jsou nejpraktičtější, nejrychlejší a nejoblíbenější metodou aromaterapie. Dokážou ulevit od psychických i fyzických obtíží, a to všechno čistou přírodní silou a bez velkých finančních investic.
Podívejte se na praktické rady a tipy přímo od aromaterapeutky, jak používat inhalační tyčinky.
PCOS: 6 varovných příznaků syndromu polycystických vaječníků
Až 1 z 10 žen trpí na PCOS a počty stále stoupají. Syndrom polycystických vaječníků tak představuje jednu z hlavních příčin neplodnosti žen.
V článku připraveném ve spolupráci s holistickou koučkou na ženské hormonální zdraví Zdeňkou Svobodovou zjistíte, jaké varovné příznaky PCOS upozorní, že v těle není vše v pořádku a jaké nejčastější příčiny mohou stát za rozvojem syndromu polycystických vaječníků.
Zdravé chodidlo i celé nohy. Znáte 7 výhod barefoot obuvi?
Barefoot obuv, známá také jako bosá obuv, se stává stále populárnější volbou mezi lidmi, kteří chtějí podpořit přirozený pohyb nohou a zlepšit celkové zdraví svého těla.
Zjistěte, v čem barefoot obuv pomáhá a jaké benefity přináší nejen pro chodidla, ale i pro celé tělo.
Ochrana před oxidačním stresem. Jak správně doplnit dostatek antioxidantů?
Oxidativní stres se týká každého. Probíhá totiž v těle neustále, někdy více, jindy zase trochu méně. Naštěstí existují antioxidanty, které dokážou negativní dopady oxidativního stresu efektivně zmírňovat.
Co oxidativní stres zhoršuje a jak správně doplnit antioxidanty, aby bylo tělo dostatečně chráněné?
Přehledný průvodce doplňky stravy – Co, kdy a proč užívat pro největší efektivitu?
Ztrácíte přehled v doplňcích stravy a nevíte, které mají smysl a jak je užívat, aby tělu skutečně pomohly? Nejste sami. Základ efektivní suplementace spočívá v informovanosti, díky které dokážete poznat, že vaše tělo potřebuje doplňovat důležité látky a zvládnete vybrat skutečně kvalitní a funkční doplňky.
Ve spolupráci s MUDr. Dominikou Danielovou, CFMP. vám přinášíme průvodce doplňky stravy – které mají smysl pro běžné užívání a hlavně, kdy je užívat a jakou formu zvolit.
10 tipov, ako prirodzene zvýšiť plodnosť u žien aj mužov
Problémy s početím trápí v dnešní době stále více párů. Výraznější problémy s plodností se týkají zhruba 9 % mužů a 11 % žen, ale čísla stále rostou vlivem moderního a často nezdravého životního stylu.
Přečtěte si o 10 způsobech, jak tělo podpořit a přirozeně zvýšit plodnost.
Prečo je dôležité sledovať príjem bielkovín? A ako určiť ich ideálne množstvo
Bílkoviny, důležitá makroživina a stavební látky pro většinu organismu. Často však není jejich množství v jídelníčku dostatečné a tělo může strádat, i když to třeba na první pohled není vidět.
Zjistěte, proč je důležité sledovat příjem bílkovin a podle čeho si určit jejich optimální množství.
Probiotiká a prebiotiká – zistite, v čom sa líšia a prečo ich telo potrebuje
Pletiete si pojmy probiotiká a prebiotiká a neviete, v čom sa líšia?
Prečítajte si prehľadný článok o tom, ako sa líšia ich role a prečo ich telo potrebuje. Nech máte v týchto základných pojmoch kľúčových pre celkové zdravie skutočne jasno.
Čo je aromaterapia a ako môžu esenciálne oleje pomôcť aj vám?
Lámete si hlavu s tím, co vlastně “aromaterapie” znamená? Slyšíte, nebo čtete výrazy jako “éterický” nebo “esenciální” olej a nevíte, kam je zařadit a proč vlastně?
Pojďte zjistit více o základních principech, zásadách a blahodárném působení aromaterapie. Vysvětlíme si, proč by alespoň trochu měla aromaterapie zajímat každého z nás.
Jak poznáte, že ovulace a menstruační cyklus fungují v pořádku?
Mnoho žen často ani neví, jak má vypadat zdravý menstruační cyklus. Podobně je to s ovulací, jejíž příchod a pravidelnost nedokážou ženy vysledovat, případně ani neví, že se mají na zdraví cyklu zaměřit ve snaze při otěhotnění. A právě proto jsme připravili ucelený článek zaměřený na charakteristiku zdravého optimálního menstruačního cyklu.
Přečtěte si vše důležité o menstruačním cyklu a ovulaci a zjistěte, co se děje v ženském těle v průběhu měsíce. A ověřte si, že nepozorujete některé z příznaků, které nejsou normální a mohou ukazovat na problém.
6 tipov, ako zvýšiť testosterón. Jak upravit životní styl a jaké doplňky zvolit?
Až třetina mladých mužů trpí nízkou hladinou testosteronu. S přibývajícím věkem se navíc problém ještě zhoršuje. Na vině bývá nadváha, nezdravý životní styl nebo nadmíra stresu.
A jak si s nedostatkem testosteronu poradit? Využijte 6 tipů na zvýšení testosteronu, které fungují jako prevence i pro cílenou podporu tohoto klíčového mužského hormonu.
Správny pomer omega 3 a omega 6 ako kľúč k zdraviu. Ako ho optimalizovať?
Omega 3 a 6 mastné kyseliny musí lidské tělo získávat z potravy. Velmi však záleží na jejich vzájemném poměru, který se vlivem moderní stravy s výraznou převahou omega 6 vychýlil špatným směrem. A právě i tento faktor bývá označován jako jeden z viníků civilizačních onemocnění.
Jak by měl vypadat ideální poměr omega 3 a 6, proč tomu tak není a jak si znovu nastolit optimální hodnoty mastných kyselin v jídelníčku? To se dozvíte v tomto článku připraveném ve spolupráci s MUDr. Dominikou Danielovou, CFMP.
Maca peruánská – pro koho je prospěšná a kdy se užívání macy nedoporučuje?
Jak je možné, že jedna bylina může mít tolik rozporuplné působení? Při užívání macy se především ženy mohou setkávat s celou řadou projevů a hlásí nejrůznější účinky. Maca například pomohla k otěhotnění, rozhodila cyklus, pomohla proti menstruační bolesti, způsobila krvácení mimo menstruace, zdvihla energii, zhoršila únavu a náladovost, zlepšila kvalitu pleti, zhoršila cystické akné.
A protože chceme na základě informací poskytnutých od zákaznic nabídnout ucelenější přehled a shrnutí, pro koho je maca vhodná a kdy se jí naopak vyhnout, připravili jsme následující článek. Přečtěte si, kdo může z účinků macy benefitovat nejvíce, jak správně načasovat užívání v menstruačním cyklu a kdy se raději poradit s odborníkem.
Zdravé trávení v 10 otázkách – co je v normě a kdy zpozornět?
Správně fungující trávicí systém představuje základní pilíř zdraví. Ovlivňuje totiž nejenom to, jak se cítíme po jídle, ale i celkovou vitalitu, imunitu a schopnost organismu efektivně se regenerovat.
Následující otázky vám pomohou pochopit, jak by mělo vypadat zdravé trávení a kdy jde naopak o ukazatele, že je čas na úpravu životního stylu nebo vyšetření u specialisty.
4 tipy, jak na světelnou hygienu. A proč červené a modré světlo pomáhá i škodí?
Kam nechodí slunce, tam chodí lékař. Proč je tohle tvrzení pravdivé a potřebujeme tělo vystavovat dennímu světlu? Jak rozdílně působí modré a červené světlo a proč musí být v optimální rovnováze?
Poznejte základní zásady světelné hygieny a naučte se, jak tělo co nejvíce podpořit právě přirozeným působením světla.
Co znamená non toxic? Jde o moderní trend nebo nezbytnost pro zdraví a přírodu?
Znáte non toxic? Proč jde o stále populárnější trend a co všechno non toxic znamená?
Pojďte zjistit více informací o netoxickém přístupu k životu ve všech důležitých rovinách a objevte způsoby, jak proměnit i vlastní životní styl ve více non toxic.
Maca a hormóny: Je maca fytoestrogénna? A ako ovplyvňuje hormonálny systém?
Stretli ste sa s protichodnými tvrdeniami o obsahu fytoestrogénov v maca? Aký je v skutočnosti? Je maca estrogénna alebo nie? A ako vlastne môže ovplyvniť hormonálny systém?
V dnešnom článku sa pozrieme na najnovšie informácie získané z experimentálnych štúdií a objektívne odpovieme na otázku, či a ako maca ovplyvňuje hormonálnu rovnováhu, najmä u žien.
6 vitamínov a minerálov, ktoré je ťažké získať z rastlinnej stravy
Získať všetky dôležité živiny z rastlinnej stravy môže byť pre vegetariánov a vegánov často problém.
Ktorých 6 vitamínov a minerálov nám najčastejšie chýba a ako ich účinne doplniť? Zistite to v tomto článku, ktorý vznikol v spolupráci s doktorkou Dominikou Danielovou, CFMP.
Nechuť na sex: Najčastejšie príčiny a 5 tipov, ako opäť zvýšiť libido
Nemáte chuť na sex? Nie ste prvý, ani posledný, ale naopak sa v dnešnej dobe pridávate k zástupu ľudí, ktorých trápi niektorá z príčin, kvôli ktorej nemajú pomyslenie na sexuálne hrátky a intimitu s partnerom.
Prečítajte si, čo všetko môže byť príčinou a objavte tipy, ako s nechuťou na sex zatočiť a opäť zvýšiť libido.
Žravosť a chute k jedlu počas PMS. Prečo sa objavujú a ako sa s nimi vysporiadať?
Poznáte to, menštruácia sa neúprosne blíži a frekvencia vašich nájazdov do chladničky a skrinky plnej sladkostí sa nebezpečne zvyšuje. Snaha o zdravé a vyvážené stravovanie je počas pár dní nenávratne preč. Každý mesiac sa opakujúce vyjedanie sladkých, slaných a iných vysokokalorických nezdravostí a následné výčitky, kedy chvíľkovú radosť strieda nepríjemný pocit. Ste nafúknutá, opuchnutá, zlostná a nešťastná.
Zoznámte sa s najčastejším prejavom PMS, ktorým je žravosť a neukojiteľné chute na nezdravé jedlá. Prečo sa chute objavujú a ako si s nimi poradiť vám prezradí špecialistka na ženské zdravie Mgr. Dominika Mikušová.
5 rad, jak posílit imunitu a připravit tělo na chladné období chřipek a nachlazení
Chladnější počasí přicházející s podzimem představuje zátěžový test pro imunitu. Obstojí ta vaše? Velmi záleží na tom, jak dokážete své tělo připravit a podpořit, aby přirozená obranyschopnost jela na plné obrátky a fungovala jako dokonalý štít.
Přinášíme vám 5 zásadních rad, jak posílit imunitní systém a co nejvíce připravit tělo na náročné období.
Co dělat, když klouby bolí? Doporučení a tipy na 7 doplňků stravy pro klouby
O zdravých kloubech pomalu ani nevíme, že je vlastně máme. Jakmile však začnou bolet, dokážou značně zkomplikovat každodenní pohyb.
Přečtěte si, jak podpořit zdraví kloubů a co všechno udělat, aby bolely co nejméně.
Vaginální mikrobiom: Co to je a jak o něj pečovat nejen k prevenci před infekcemi
Všichni jsme již pravděpodobně slyšeli o pojmu střevní mikrobiom, který se kolem nás míhá čím dál častěji (a to je více, než dobře!). Co ale znamená mikrobiom vaginální? A hlavně - proč by ani ten neměl uniknout našemu zájmu, pokud chceme jako ženy být dlouhodobě zdravé a pečovat tím správným způsobem o své ženství?
5 dôvodov, prečo užívať kyselinu hyalurónovú (nielen) v lete pre pleť, kĺby a oči
Kyselinu hyalurónovú pozná snáď každý, kto sa zaujíma o pleť, ale už menej ľudí vie, že sa jedná o prirodzene dôležitú látku aj pre zdravie kĺbov alebo očí. Schopnosť tejto látky nadviazať až 1 000× svoju hmotnosť totiž telo dokáže využiť a zúžitkovať hneď v niekoľkých dôležitých oblastiach.
Pozrite sa na 5 dôvodov, prečo cielene dopĺňať kyselinu hyalurónovú kedykoľvek počas roka, ale predovšetkým počas letného obdobia.
Čo pomáha na bolesť pri menštruácii? 7 tipov, ako si uľaviť a netrpieť
Bolestivá menštruácia spravidla nie je normálna, ale ak už podobným problémom trpíte, pozrite sa na 7 tipov, ako si pomôcť a uľaviť.
Nasledujúce rady poslúžia aj pre zvýšenie komfortu počas náročného menštruačného obdobia, aj keď práve nemáte silné bolesti.
Pravda alebo mýtus: Môžu vitamíny B odpudzovať komáre a kliešte?
Čo je pravdy na tom, že pri dostatočnom príjme vitamínov skupiny B vás neštípu komáre a kliešte sa nebudú chcieť prisať?
Prečítajte si, aké dôkazy podporujú teóriu, že vitamíny B môžu pomáhať s odradením krvilačného hmyzu a ušetriť vám nežiaduce štiepance a kúsance od komárov a kliešťov.
Komáre, ovady, včely, osy a ďalší hmyz: Prvá pomoc pri ich uhryznutí, bodnutí, pichnutí a uštipnutí
Vyhnúť sa hmyzu je jednoducho nemožné, preto sme si na štípance už tak nejako zvykli, obzvlášť v lete, kedy beháme bosí po tráve a kvôli horúčave nenosíme skoro nič iné ako plavky. Ale nie sú štípance ako štípance. Niektoré nás môžu pekne potrápiť a také bodnutie od včely nie je nič príjemné ani pre tých najväčších „tvrďákov“.
Buďte dopredu pripravení, nech vás neprekvapí žiadne uhryznutie ani bodnutie – naštudujte si v nasledujúcom článku prvú pomoc, ktorá vám pomôže urýchliť hojenie a predísť opuchom!
7 príčin opuchnutia nôh a ich riešenie, aby opuchy boli minulosťou
Máte opuchnuté nohy a neviete, prečo sa vám to deje? Na vine môže byť hneď niekoľko príčin, ktoré značia problém v celom tele či naopak nedostatočnú činnosť žíl v nohách.
Opúchanie nôh nie je banalitou. Poďte odhaliť príčinu a nájsť efektívne riešenie, ako sa opuchov nôh zbaviť raz a navždy.
Potenie je nepríjemné, ale nevyhnutné: 6 dôvodov, prečo ho telo potrebuje
Potenie často berieme ako nepríjemnú súčasť života. Prirodzený zápach potu prekrývame a mnohokrát sa snažíme potenie aj umelo potláčať a zastavovať, čím ale telu upierame hneď niekoľko dôležitých benefitov, ktoré vylučovanie potu prináša.
Prečítajte si, z akých 6 dôvodov je pre ľudské telo potenie také dôležité a prečo sa oplatí tento prirodzený mechanizmus nepotlačovať.
Problematické zložky v kozmetike ako príčina podráždenej a citlivej pokožky. Viete o nich?
Ak chceme žiť skutočne zdravým životným štýlom a starať sa o svoje telo maximálne šetrne a bezpečne, mali by sme starostlivo zvažovať nielen to, čo vkladáme do úst, ale aj to, čo si dávame na kožu. Povolenie od úradov uviesť kozmetický alebo hygienický produkt na trh totiž neznamená, že každá jeho zložka k pokožke je automaticky 100% šetrná, v mnohých prípadoch je to práve naopak.
Prečítajte si nasledujúci článok, schválne, koľko problematických zložiek, ktoré môžu dráždiť pokožku, nakoniec nájdete v produktoch, ktoré bežne doma používate.
Opary na perách: 5 metód, ako sa ich rýchlo a účinne zbaviť
Sú nepekné, bolestivé a často viac ako otravné. Opary. Keď sa vám nejaký objaví na pere alebo v okolí úst, prvá myšlienka, ktorá vám napadne, je: „Ako sa ho čo najrýchlejšie zbavím?“ v okamihu sprevádzaná usilovným hľadaním rýchlo fungujúcich spôsobov všade po internete. Lenže, čo skutočne zaberá?
Prvou dobrou správou je, že metódy, ako rýchlo eliminovať opary, skutočne existujú a druhou, že už ich nemusíte ďalej hľadať. Tie naozaj fungujúce, nami odskúšané alebo vedou potvrdené, sme totiž spísali do jedného článku.
Čo by telu hrozilo bez antioxidantov? 7 príkladov, pred čím chránia ľudské telo
Bez antioxidantov by väčšina buniek a tým pádom aj celé ľudské telo, nemohlo správne fungovať a dosahovať jednu z najdlhších priemerných dĺžok života v živočíšnej ríši.
V čom spočíva antioxidačná ochrana buniek a čo by sa s telom stalo, keby antioxidanty k dispozícii vôbec nemalo? Poďte odhaliť tajomstvo v poslednej dobe stále viac skloňovaných antioxidantov a ich skutočného významu pre telo.
Koniec štípancom! Prírodný repelent ako štít neviditeľnosti pred krvilačným hmyzom. Ako účinkuje v porovnaní s toxickou syntetikou?
Chcete sa schovať pred dotieravým bodavým a krvisajúcim hmyzom? Zakryte sa pred hmyzími senzormi pomyselným neviditeľným plášťom v podobe prírodného repelentu s účinnou látkou PMD.
Ako prírodný repelent funguje a ako si vedie v porovnaní s toxickým syntetickým variantom?
Maximálny výkon mozgu, spoľahlivá pamäť aj sústredenie? Spoznajte 5 výhod omega 3 mastných kyselín pre mozog
Zlá pamäť či problémy s koncentráciou môžu súvisieť s nedostatočným príjmom omega 3 mastných kyselín. Tieto látky zohrávajú kľúčovú úlohu pre zvýšenie výkonnosti aj zdravia mozgu a keď chýbajú, zbytočne si ukrajujete zo svojej mozgovej kapacity.
Prečítajte si, akých 5 dôležitých výhod pre mozog prinášajú práve omega 3 mastné kyseliny, koľko ich prijímať a z akých zdrojov.
5 základných krokov, ako začať s biohackingom ako ceste ku kráse, dlhovekosti a výkonnosti
Vedeli ste o tom, že každý, kto sa zaujíma o zdravý životný štýl je tak trochu biohacker? V pravom slova zmysle však musíte ísť ešte o niečo ďalej a ponoriť sa do hĺbky vedeckých informácií o tom, ako hacknúť telo aj myseľ a vytiahnuť zo seba maximálny potenciál.
Prečítajte si, čo to biohacking vlastne je, ako funguje a akých 5 základných krokov vyskúšať, keď chcete zlepšiť svoju výkonnosť, krásu či dlhovekosť.
Tohle se stane s vaším tělem po vynechání kofeinu! 7 vědecky podložených důvodů, proč si dát kofeinový detox
Kofein už neodmyslitelně patří k moderní společnosti a až 80 % světové populace ho naprosto běžně konzumuje na každodenní bázi.
Zdrojem kofeinu přitom není pouze káva, ale i matcha a další druhy zelených i černých čajů, a vyskytuje se také v kakau a hořké čokoládě. A co se stane s vaším tělem, když si na čas tohle všechno odpustíte a dopřejete si kofeinový detox?
Skryté nebezpečenstvá estrogénovej dominancie u žien ohrozujú plodnosť, pamäť aj spánok
Hormonálna nerovnováha nie je vidieť a nastupuje spravidla plazivo a postupne. O to zásadnejšie a nepríjemnejšie však môžu byť príznaky estrogénovej dominancie, s ktorou má za svoj život minimálne jednu skúsenosť až alarmujúcich 72 % žien.
Aké nebezpečenstvá prináša nadbytok estrogénov voči progesterónu a čo pociťujú ženy trpiace týmto problémom?
Cholesterol - strašiak alebo nevyhnutná súčasť ľudského tela?
Cholesterol je slovom, pri ktorého vyslovení mnohým naskočí husia koža a zdesia sa. V posledných desaťročiach sa cholesterol spája takmer bez výnimky najmä s negatívnymi presvedčeniami a skúsenosťami, v spoločnosti tak zavládol neutíchajúci boj proti nemu. Spája sa však bohužiaľ s veľkým nepochopením, nemožno totiž bez ujmy zdiskreditovať natoľko cennú súčasť ľudského tela akou práve cholesterol je!
Prečo je teda pre nás dôležitý a prečo by sme sa ho už vôbec nemali báť?
Grapefruitový extrakt – prírodný zázrak v boji proti nadváhe aj chorobám
Extrakt z grapefruitových semienok nemá príliš dlhú históriu, za to však ohromí svojimi blahodárnymi účinkami ovplyvňujúcimi metabolizmus a imunitu.
Prečítajte si, prečo a ako môže grapefruitový extrakt pomôcť pri chudnutí aj na posilnenie imunity.
TOP 4 detoxikačné byliny na očistu tela
Detoxikácia v ľudskom tele funguje nonstop, avšak nie vždy s maximálnou efektivitou. Našťastie dokážeme jednotlivé procesy pozitívne ovplyvniť tým, aké látky prijímame zo stravy a prírodných prípravkov.
Zoznámte sa so 4 bylinami s detoxikačnými účinkami, ktoré podporia činnosť orgánov a tým aj celú prirodzenú očistu tela po celý rok vrátane obdobia jarného detoxu.
Čo je to mozgová hmla? Spoznajte príznaky aj príčiny vrátane 6 spôsobov, ako sa jej zbaviť
Pociťujete malátnosť, otupenosť a nedokážete sa sústrediť? Váš centrálny nervový systém nefunguje optimálne, takže pozorujete príznaky mozgovej hmly.
Prečítajte si, akých 5 príčin zodpovedá za nedostatočný výkon mozgu a čo robiť, keď sa chcete zbaviť pocitu spomaleného premýšľania.
Tea tree olej a 11 spôsobov využitia jeho blahodarných účinkov
Olej získavaný z austrálskeho čajovníka by mal patriť medzi základnú výbavu každej domácnosti. Predstavuje totiž najsilnejšie prírodné antiseptikum, ktoré si dokáže poradiť s rezistentnými baktériami, nebezpečnými vírusmi aj plesňami a to ako pri použití na pokožke, tak aj pri dezinfekcii vzduchu alebo povrchov.
Kedy využiť jeho 100% koncentráciu a v akých prípadoch ho naopak zriediť? Tipy, rady a jednoduché návody - to všetko objavíte v nasledujúcom článku!
Zima obdobím tmy: Čím podporiť telo, keď postráda slnečný svit?
Zima je temným obdobím, kedy je denné svetlo zhruba okolo ôsmich hodín a navyše s absolútnym nedostatkom samotného slnečného svitu. Bez toho, aby sme si to uvedomovali, tieto aspekty majú značný vplyv na ľudské zdravie, konkrétne hlavne z pohľadu neprebiehajúcej produkcie vitamínu D, hormonálnej (ne)rovnováhy a značnej únavy.
Prečítajte si, ako krátke dni ovplyvňujú zdravie a akými doplnkami stravy telo podporiť a negatívne vplyvy zvrátiť.
Mikrobióm našej kože - čo to je a je pre nás dobrý?
Pravdepodobne ste v poslednej dobe počuli o tom, že je dobré mať bohaté a rozmanité mikrobiálne osídlenie v črevách, že črevný mikrobióm je naším druhým mozgom, alebo že nám tu baktérie a mikroorganizmy pomáhajú vytvárať niektoré dôležité vitamíny. O množstve funkcií črevného mikrobiómu sme písali už v našom predchádzajúcom článku. Veľmi dôležitý je ale aj kožný mikrobióm. O čo ide a aký má pre nás význam?
Milujete sladké? Vieme ako a čím sladiť!
Už oddávna podvedome náš mozog vyhľadáva tri chute: tučnú, slanú a tiež... Sladkú. Najlepšie je, keď sú v jedle skombinované všetky tri chute naraz. To si potom doslova vrníme blahom. Či už ste vo výžive nováčikovia alebo patríte medzi pokročilých, tak zrejme viete, že nadmiera cukru v jedálničku nášmu zdraviu práve neprospieva. Ako to ale urobiť, pokiaľ sa sladkej chuti nechcete úplne vzdať? A je cukor v akomkoľvek množstve skutočne škodlivý? Na tieto a mnohé ďalšie otázky vám odpovie dnešný článok.
Čo sú adaptogény? Prírodné lieky pre dušu aj telo!
Už ste počuli o smart drugs? Jedná sa o adaptogény, prírodné látky pomáhajúce organizmu prekonávať záťaž. Tá býva nielen psychického rázu, ale často predstavuje zranenie, pôsobenie vírusov alebo nezdravého prostredia. Adaptogény, ktorým sa hovorí aj biostimulátory, harmonizátory, alebo rastliny nesmrteľnosti, vedia pomôcť vo všetkých stresových situáciách a dodávať silu pri zmenených podmienkach.
Účinky jarného detoxu? Áno aj nie!
Jar už vystrkuje rožky, slniečko začína mať opäť väčšiu silu a dni sa pomaly predlžujú. Niekoho to nabíja energiou samo o sebe, iný premýšľa, ako sa vzpružiť. Očista tela i duše prospieva vždy a každému, na jar aj v iné ročné obdobia. Práve teraz sa ale sociálne siete aj ďalšie médiá plnia príspevkami o jarných detoxoch. Ako to s nimi je? My v GOODIE máme jasno.
Pravda o kolagéne. Prečo je dôležitý?
Čas nezastavíme. Mladosť je plná vitality, s pribúdajúcimi rokmi sa ale organizmus vyčerpáva. Aj keď príznaky nemusia byť zrejmé, deje sa to. Koža stráca na pružnosti, kĺby vŕzgajú, v kostiach rupe… Možno to sami poznáte. Jednou z príčin je úbytok kolagénu.
CBD olej, kľúč ku zdraviu v 1 kvapke
Život môže byť krajší a jednoduchší s CBD! Trápi vás depresia, úzkosti, nespavosť alebo sa chcete jednoducho len cítiť lepšie bez vedľajších účinkov či spomaliť procesy starnutia? Máme pre vás kľúč na riešenie problémov a posunutie vášho potenciálu na maximum!
4 důvody, proč se vyhnout cukru nejen o Vánocích
Cukr se stal v poslední době velmi diskutovaným a kontroverzním tématem a počet jeho odpůrců roste. Někteří lidé ho označují dokonce za jed a tvrdí, že by měl být striktně vyřazen z jídelníčku vzhledem k jeho nepříznivým dopadům na lidské zdraví. Jedná se o skutečné nebezpečí pro člověka? A co když sladké chuti prostě odolat nejde? Pojďme se společně cukru podívat na zub.
Jesenná imunita bez chémie: 5 tipov, ako si udržať zdravie
23. septembra o 3:03 nastane jesenná rovnodennosť a s ňou prichádzajú aj veľké zmeny nielen v počasí, ale aj v tom, ako sa cítime. A práve jeseň preverí odolnosť nášho zdravia viac ako ktorékoľvek iné ročné obdobie. Preto je veľmi dôležité, aby sme sa o seba v tejto prechodnej dobe čo najlepšie postarali a pripravili tak telo na boj so všetkými vírusmi, ktoré na nás vďaka premenlivému počasiu číhajú na každom kroku!
Coffree, káva zdravo
Coffree je 100% prírodná zmes v prášku z ľahko praženého čakankového a púpavového koreňa, jačmeňa a ryže na prípravu kávovinového nápoja. Unikátna kombinácia surovín dáva vznik nielen plnej a výraznej chuti, farbe a aróme kávy, ale poskytuje v sebe aj blahodárne účinky na zdravie.
Aktivně proti toxinům s aktivním uhlím
Každý jistě známe první pomoc při střevní chřipce – živočišné uhlí. Už méně z nás ale ví, že v současné době je daleko účinnější a čistší variantou aktivní rostlinné uhlí. Jeho mnohostranné využití z něj dělá nepostradatelného pomocníka v domácnosti. A pokud dáváte přednost cenově dostupným, ale zároveň účinným produktům, určitě si aktivní uhlí oblíbíte.
Prírodná cesta na zmiernenie PMS: Čo skutočne funguje?
Divne v tele aj v duši – veľmi zjednodušené, ale pravdivé. Predmenštruačným syndrómom každý mesiac v najrôznejších podobách trpí údajne okolo 80 % žien. Poďme sa spoločne na túto problematiku pozrieť a potom jej aj zamávať!
Uleví vám! Kanabinoidy CBD a CBG, jejich rozdíly a vlastnosti
Možná jste si těch malých lahviček všimli, lákají vás, ale nevíte, zda vám k něčemu budou. Možná jste jen skeptičtí a jejich účinkům nevěříte. Pravda je taková, že kanabinoidy prospívají určitou formou každému. Receptory kanabinoidů máme totiž všichni automaticky v těle. Pokud jim dodáme stimul z přírody, zrelaxují se, dodají nám úlevu a častokrát i pomohou od bolesti a jiných problémů. Pojďme se obšírněji podívat, jak to s nimi je!
Nezabudnite na pitný režim!
Voda v ľudskom tele tvorí až 50 – 60 %. Je nevyhnutnou súčasťou každej bunky, zabezpečuje dôležité telesné funkcie a odohrávajú sa v nej dôležité metabolické procesy. Preto nie je divu, že dostatočný pitný režim je dôležitý pre kvalitu nášho života.
Kanabinoidy CBD
Dlho sa hovorí o marihuane a jej liečivých schopnostiach nie len na psychické, ale aj fyzické zdravie. Nie každý je ale ochotný absolvovať omamný stav, ktorý THC (tetrahydrokanabinol) navodzuje. Marihuana samozrejme obsahuje viac fytokanabionidov, napríklad látka nazývaná CBD (kanabidiol) je v posledných rokoch vedcami hojne skúmaná a bola dokonca nazvaná zázračnou.
TOP 5 prírodných liekov na stres
Moderná doba ide ruka v ruke s hektickým tempom, zhonom a chaosom, preto vôbec niet divu, že prevažná väčšina svetovej populácie zápasí s nadmierou zažívaného stresu.
Naučili sme sa stresu rádoby vyhýbať, potláčať ho a tváriť sa, že sa nás netýka. Ale ako s ním skutočne a hlavne účinne bojovať? Prinášame prírodnú TOP „päťku”, ktorá zaručene zmierni stres a výrazne posilní celkovú dlhodobú odolnosť voči psychickej záťaži.
Diagnóza diabetes - základné informácie nielen pre cukrovkárov
Cukrovka alebo diabetes je jedno z ďalších chronických ochorení, pri ktorom zažívame v modernej spoločnosti nebývalý nárast. Ako je to možné? Veď ešte pred pár desiatkami rokov išlo o ochorenie pomerne výnimočné a pritom dnes pravdepodobne každý pozná aspoň jedného cukrovkára vo svojom okolí. Situácia teraz dokonca vyzerá tak, že podľa štatistík si týmto ochorením prechádza okolo 8,5 % celej európskej populácie, čo vyjadrené konkrétnymi číslami znamená vyše 56 miliónov európskych diabetikov.
Lepok: Naozajstná hrozba alebo nafúknutá bublina?
Titulky dámskych magazínov sa predbiehajú v hľadaní vinníka, čo vlastne môže za naše kilá navyše. Tieto články často poukazujú na pečivo, respektíve lepok. To je často navyše ukazované na príkladoch, ako Jana z vedľajšej kancelárie vyradila pečivo a lepok a krásne tak schudla. Čo je na tom pravdy? Naozaj ho musíme z jedálnička vyradiť všetci bez rozdielu? A čo je to vlastne ten lepok? Ako spoznám, že s ním mám nejaký problém?
Prekyslenie organizmu: Mýtus, alebo skutočný vinník zdravotných problémov?
Prečo sme stále chorí a predčasne umierame? Odpoveď vás možno prekvapí - prekyslenie. Prekyslenie organizmu je dnes jednou z najnebezpečnejších civilizačných chorôb. Ľudský život je závislý od rovnováhy medzi kyselinami a zásadami v organizme. Klasická medicína však túto skutočnosť stále ignoruje a acidózu nepovažuje za bezprostredné ohrozenie zdravia. Pritom je dokázané, že pokiaľ telo dôkladne odkyslíme, všetky zdravotné problémy zmiznú!
Čo spôsobuje mužskú neplodnosť? Tabu, o ktorom sa nehovorí
Neplodnosť je ochorenie reprodukčného systému, ktoré býva definované ako neschopnosť počať počas 12 mesiacov pravidelného nechráneného pohlavného styku. Trpia ňou nielen ženy, ale vo viacerých prípadoch hlavne muži, čo široká verejnosť často vôbec netuší. Aké sú rizikové faktory mužskej neplodnosti? Obvyklé, ale aj populáciu menej známej hrozby nájdete práve v tomto článku!
Sedem tipov pre zdravé srdce alebo čo robiť, aby bilo ako zvon?
29. septembra si znovu pripomenieme sviatok venovaný jednému z najdôležitejších orgánov v našom tele – srdcu. A hoci je doslova životodarné, nevieme sa o neho postarať ako sa patrí a bohužiaľ, srdcové choroby sa stále radia medzi jedny z najčastejších príčin úmrtí v Slovenskej republike. Srdcu by sme mali venovať osobitnú starostlivosť neustále, nielen na Svetový deň srdca a preto prinášame overené odporúčania, ktoré poradia, čo robiť, aby bilo ako zvon (ideálne) navždy!
Čím zlepšiť koncentráciu a pamäť? 6 osvedčených tipov!
Jeseň je náročným obdobím nielen pre školákov, ale aj pre pracujúcich, obzvlášť, pokiaľ trávili posledné dni prázdnin relaxáciou alebo na dovolenke. Bežný pracovný proces sa zrazu zdá viac stresujúci, pretože schopnosť sústrediť sa uniká a nech sa snažíme akokoľvek, pracovné výkony klesajú. Ako podporiť koncentráciu, pamäť a prerušiť tak začarovaný kruh plný nepozornosti, chatrného výkonu a emocionálneho napätia? Máme pre vás množstvo praktických odporúčaní!
Čo stojí za častou únavou a ako sa s ňou vysporiadať?
Únava je pomerne rozšírený fenomén dnešnej doby. Ruku na srdce, kto z nás nebol niekedy unavený? Tento stav asi veľmi dobre poznáme všetci, je to úplne prirodzená vec. Problém však nastáva vo chvíli, keď je pre nás únava stavom, s ktorým sa stretávame denne a nech robíme čo robíme, nemôžeme sa ho účinne dlhodobo zbaviť. Čo za každodennou únavou môže stať a ako sa s ňou efektívne vysporiadať? Všetko sa dozviete v tomto článku, ktorý pre vás spísala študentka naturopatie Karolína Tomaides.
5 dôvodov, prečo je jablčný ocot prospešný pre zdravie
Svet pozná jablčný ocot už vyše 10 000 rokov. Hippokrates ho predpisoval na kašeľ a prechladnutie a Krištof Kolumbus ho vozil na lodiach ako prevenciu skorbutu. Poďme si pripomenúť, čím je tak výnimočný a prečo by nemal chýbať vo vašej domácnosti.
TOP 5 bylín pre lepší spánok
Každý, kto zažil bezsenné noci, veľmi dobre vie, ako rýchlo začne únava spojená s nespavosťou ovplyvňovať kvalitu každodenného bežného života. Dobrý spánok je totiž neoddeliteľnou súčasťou nášho zdravia a šťastia, rovnako ako zdravá strava alebo fyzická aktivita. Poďme si predstaviť TOP 5 byliniek, ktoré podporujú prirodzené procesy tela a mysle, napomáhajú k lepšiemu priebehu spánku a udržujú naše „ja“ v celkovej pohode.
Čo sú endokrinné disruptory a prečo sa im vyhnúť v kozmetike?
Striekame si ich na tvár, natierame do podpazušia, častokrát si nimi dokonca čistíme ústa a aby toho nebolo málo, umývame si nimi aj genitálie. Naše kúpeľne sú plné šampónov, dezodorantov, mydiel, pást a peelingov. Ide o produkty pre „zdravie a krásu“, mnohé z nich ale obsahujú syntetické chemikálie, vrátane zdraviu škodlivých endokrinných disruptorov. Práve na tie sa dnes pozrieme.
Čo sú bylinné tinktúry a prečo sú zdraviu prospešné
Veríte v silu prírody a je vám proti srsti si dávať syntetické vitamíny? Tinktúry sú menej známe prírodné prostriedky na podporu zdravia a vitality. Možno ste po nich už pokukovali, ale nie je vám jasné, ako ich užívať a či sú účinné. V tomto článku si všetko podstatné objasníme.
Pečeň, hlavná upratovacia čata nášho tela
Keď sa povie „pečeň“, pravdepodobne sa nám vybavia slová ako je detox, upratovanie či čistenie. Pečeň je neodmysliteľne spojená s očistou nášho tela, nielen od škodlivých látok zvonku, ale aj zvnútra z nášho metabolizmu. V dnešnej dobe sme každodenne pod ťarchou veľkého množstva škodlivých látok zvonku a ani vo vnútri nie sú naše organizmy často úplne v rovnováhe. Ako pečeň naše telo detoxikuje a ako ich v hladkej očiste nášho tela čo najlepšie podporiť?
4 tipy, ako podporiť zdravie svojho črevného mikrobiómu
Zdravý črevný mikrobióm je základným stavebným pilierom dlhodobého zdravia a obranyschopnosti, ktoré bývajú v tejto dobe tak často oslabené. Mikrobióm je významným „orgánom“, ktorý pre nás vykonáva celé spektrum funkcií, od vplyvov na našu náladu po tvorbu dôležitých živín. Všetko ale mikrobióm zvládne len pokiaľ je zdravý. Ako jeho zdravie teda najlepšie podporiť?
Črevný mikrobióm: Čo to znamená a je pre nás dôležitý?
Dlhé roky sme boli presvedčení o tom, že sú baktérie iba zlé a potrebujeme sa ich za každú cenu zbavovať. Je tomu ale skutočne tak? Poďme sa na to pozrieť!